Home Kulture Ja kush janë 30 liderët politikë që kanë qeverisur më gjatë

Ja kush janë 30 liderët politikë që kanë qeverisur më gjatë

116
0

E përditshmja prestigjioze italiane “La Stampa” duke marrë shkas nga protestat e përgjakshme të qytetarëve libianë kundër diktatorit Gadafi, ka bërë një listë me 30 liderët politikë (jo mbretërit) që kanë qeverisur më gjatë. Dhe një vend “nderi” në këtë listë ka edhe diktatori shqiptar Enver Hoxha, që renditet i gjashti në këtë listë, duke lënë shumë pas idhullin e tij Stalinin që renditet i 26-ti. Dhe vendin e parë e ka Fidel Kastro i Kubës.

 

1. Fidel Castro (Kubë): 16 shkurt 1959-24 shkurt 2008, 49 vite e 8 ditë

2. Chiang Kai-shek (Kinë): 10 tetor 1928-5 prill 1975, 46 vite e 177 ditë

3. Kim Il-sung (Koreja e Veriut): 9 shtator 1948-8 korrik 1994, 45 vite e 302 ditë

4. Omar Bongo (Gabon): 2 dhjetor 1967-8 gusht 2009, 41 vite e 188 ditë

5. Muammar al-Gaddafi (Libi): 1 shtator 1969-…, 41 vite e… (këto ditë pritet rrëzimi i tij)

6. Enver Hoxha (Shqipëri): 22 tetor 1944-11 prill 1985, 40 vite e 171 ditë

7. Francisco Franco (Spanjë): 1 tetor 1936-20 nëntor 1975, 39 vite e 51 ditë

8. Gnassingbé Eyadéma (Togo): 14 prill-5 shkurt 2005, 37 vite e 297 ditë

9. Josip Broz Tito (Jugosllav): 29 nëntor 1943-4 maj 1980, 36 vite e 157 ditë

10. António de Oliveira Salazar (Portugali): 5 gusht 1932-25 shtat 1968, 36 vite e 82 ditë

11. Todor Zhivkov (Bullgari): 4 mars 1954-17 nëntor 1989, 35 vite e 258 ditë

12. Paul Biya (Kamerun): 30 gusht 1975-…, 35 vite e (është akoma në pushtet)

13. Félix Houphouët-Boigny (Bregu i Fildishtë): 1 maj 1959-7 dhjetor 1993, 34 vite e 220 ditë

14. Alfredo Stroessner (Paraguaj): 15 gusht 1954-3 shkurt 1989, 34 vite e 172 ditë

15. Ali Abdullah Saleh (Jemen): 18 gusht 1978-…., 32 vite e (akoma në pushtet)

16. Yumjaagiin Tsedenbal (Mongoli): 26 janar-23 gusht 1984, 32 vite e 210 ditë
17. Daëda Jaëara (Gambia): 12 gusht 1962-22 korrik 1994, 32 vite e 40 ditë.

18. János Kádár (Hungari): 25 tetor 1956-27 maj 1988, 31 ditë e 214 ditë

19. Habib Bourguiba (Tunizi): 11 prill 1956-7 nëntor 1987. 31 ditë e 210 ditë

20. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (Guinea Ekuatoriale): 3 gusht 1979-…, 31 vite e… (është akoma në pushtet)

21. Lee Kuan Yeë (Singapor): 5 gusht 1959-28 nëntor 1990, 31 vite e 176 ditë

22. Mobutu Sese Seko (Zaire): 24 nëntor 1965-16 maj 1997, 31 vite e 173 ditë

23. José Eduardo dos Santos (Angola): 10 shtator 1979-…, 31 vite e…(është akoma në pushtet)

24. Hastings Kamuzu Banda (Malavi): 1 shkurt 1963-21 maj 1994, 31 vite e 109 ditë

25. Suharto (Indonezi): 12 mars 1967-21 maj 1998, 31 vite e 70 ditë.

26. Joseph Stalin (Bashkimi Sovjetik): 3 prill 1922-5 mars 1953, 30 vite e 336 ditë

27. Robert Mugabe (Zimbabve): 18 prill 1980-…, 30 vite e…(është akoma në pushtet)

28. Abdou Diouf (Senegal): 26 shkurt 1970-1 prill 2000, 30 vite e 35 ditë

29. Maumoon Abdul Gayoom (Maldive): 11 nëntor 1978-11 nëntor 2008, 30 vite

30. Muhammad Hosni Sayyid Mubarak (Egjipt): 14 tetor 1981- 11 shkurt 2011, 29 vite e 120 ditë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here