Home Kulture Cmimi Nobel ne Fizike fitohet nga 2 shkencetare japoneze dhe 1 amerikan

Cmimi Nobel ne Fizike fitohet nga 2 shkencetare japoneze dhe 1 amerikan

472
0

isamuJaponezet Isam Akasaki 85 vjec dhe Hiroshi Amano 55 vjec si dhe amerikani Shuji  Nakamura 60 vjec, jane fituesit e Cmimit Nobel ne Fizike.

Ky cmim u dha per shpikjen e bere prej tyre  per llampat Led, te cilat kursejne ndjeshem energjine elektrike.

Dy shkencetaret japoneze jane pjese e universitetit te Nagoya, ndersa ai amerikan u transferua ne vititn 1994 nga universiteti japonez i Tokushima ne ate kalifornian te Santa Barbara.

Previous articleRrotacionet në Dogana
Next articleO’Keefe dhe cifti Moser fitues te Cmimit Nobel ne Mjekesi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here