Home Aktualitet Ja sa e fuqishme eshte pasaporta shqiptare

Ja sa e fuqishme eshte pasaporta shqiptare

721
0

pasaporta-shqiptareDihet tashme qe vendet me te zhvilluara kane akses ne te gjithe boten. Shtetet e Bashkuara dhe Britania kane pasaporten me te “fuqishme”. Kjo renditje eshte bere sipas Indexit te Pashaportes i cili ka ekzaminuar 199 pasaporta ne total, ku 193 prej tyre anetare te OKB dhe 6 territore te pavarura. Shtetasit e SHBA dhe Britanise mund te udhetojne lirshem ne 147 shtete. Ne fund te renditjes jane Sao Tome dhe Prencipe, territore te Palestines.

Por sa e fuqishme eshte pasaporta shqiptare?

Pasaporta shqiptare rankohet me vleren 43, qe do te thote qe shtetasit shqiptare mund te udhetojne pa vize ne 91 shtete. Ky eshte nje rankim dukshem me poshte sesa fqinjet tane qe kane nje pasaporte me te fuqishme. Ja disa prej tyre:

SHBA 147 shtete
Britania 147 shtete
Gjermania 145 shtete
Franca 145 shtete
Koreja e Jugut 145 shtete
Greqia 140 shtete
Bullgaria 132 shtete
Rumania 128 shtete
Kroacia 124 shtete
Serbia 104 shtete
Maqedonia 101 shtete
Mali i Zi 98 shtete
Bosnje Herzegovina 94 shtete
Shqiperia 91 shtete
Kosova 41 shtete

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here