Home Politike Braçe: Jane shypur gabim 156 mije pasaporta. Fajin e ka Lulezim Basha

Braçe: Jane shypur gabim 156 mije pasaporta. Fajin e ka Lulezim Basha

523
0

braceRreth 156 mijë pasaporta të shtetasve nën moshën 16 vjeç duhet të ribëhen për shkak të “një gabimi teknik” në shtypjen e tyre.

Pasaportat e tyre janë shtypur me afat 10-vjeçar ndërkohë që ligji e përcakton qartë se pasaportat e personave nën 16 vjeç duhet të pajisen me pasaporta me përdorim 5-vjeçar.

Deputeti Erjon Braçe e konsideron këtë një shkelje ligji dhe shpërdorim detyre.

“Gabim teknik në pasaporta?! Jo! Është shkelje ligji. Dhe vlera arrin deri në 11,3 milionë euro. Ndodhi në prill 2009-korrik 2010 dhe ministër i Brendshëm ishte Lulzim Basha.

Cdomethene “gabim teknik”? Eshte arsye? Eshte ndjese? Cfare kuptimi ka juridikisht? Ligji ka qene shume i qarte; Per shtetasit nen moshen 16 vjec, vlefshmeria e pasaportes eshte 5 vjet!!

Cdo veprim i ndryshem nga ky eshte shkelje e ligjit; Per ata qe e kane patur nen pergjegjesi prodhimin dhe shperndarjen e pasaportes eshte po: “shkelje ligji”, “shperdorim detyre”, “dem ekonomik” etj. A E DINI SA ESHTE VLERA? Me cmimin 6.000 leke te reja, per 156 mije pasaporta, vlera arrin ne: 6.6 MILION EURO!!

Por mes te demtuarve jane shumica femije emigrantesh; ata per fat te keq vihen me vonese ne dijeni dhe mundesine e vetme e kane kur vijne ne atdhe; Per te gjithe ata qe duan nje procedure te pershpejtuar, Me cmimin 15.000 leke te reja, per vetem gjysmen e 156 mije pasaportave, vlera e plote e demit arrin ne: 11.6 MILION EURO!!

E shihni qe “gabimi teknik” nuk eshte nje llaf goje?! “Shkelja e ligjit” ka ndodhur ne periudhen PRILL 2009- KORRIK 2010; MINISTER I BRENDSHEM KA QENE LULZIM BASHA; KOMPANIA NEN KONTRATE KA QENE E NJEJTA: ALEAT! KUSHTET NE TE CILAT KA OPERUAR KANEN QENE TE NJEJTAT; MONOPOL!

Me nje ndryshim te vogel; Cmimi i paracaktuar ne mars 2013 (nga Qeveria Berisha) ne rinovimin e kontrates me te njejten kompani, ESHTE RRITUR!! JANE SHUME PARA PER TE FOLUR PER “GABIM TEKNIK”!! DUHET PERGJEGJESI PENALE!! Natyrisht edhe civile; Ska perse te paguaj gjithnje qytetari per gabimet skandaloze te administrates dhe kontraktoreve te saj!!

Previous articleGazsjellësi TAP, ne 2016 mbaron infrastruktura rrugore
Next articleNdahet nga jeta Artisti i Popullit, Albert Veria (Xha Sulo)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here