Home Teknologji Boeing prezanton modelin e fundit, 737 Max jetliners.

Boeing prezanton modelin e fundit, 737 Max jetliners.

853
0

Boeing prezanton modelin e fundit, 737 Max jetliners.

Prodhuesi amerikan i avionëve tha se kishte më shumë se 240 porosi nga të paktën 10 klientë për avionin e ri 737 MAX 10, i cili mund të mbajë deri në 230 persona në një konfigurim të vetëm “singel klass”.

Analistët thonë se pjesëtari i pestë i familjes 737 max, synon të mbushë hendekun që ekziston në portofolin e “Beoing”-ut që ka rënë në fund të tregut pas shitjeve të kënaqshme të “Airbus A 321 neo”, që mund të mbajë deri në 240 persona në bord.

Paris “Airshow”, që nis të hënën dhe përfundon të dielën, zhvillohet në sfondin e një intensifikimi të trafikut ajror, si pasojë e rritjes ekonomike, por një rënie e vazhdueshme e oreksit për avionë të rinj, është shënuar, në vijim të kërkesave për modelet e fundit që kursejnë karburant, në vitet e fundit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here