Home Aktualitet Avionet turq F-16 rrezojne nje avion luftarak rus

Avionet turq F-16 rrezojne nje avion luftarak rus

565
0
avioni-rus1
Avioni rus SU-24, ne provincen Latakia

Avionë luftarakë turq raportohet se kanë goditur dhe rrëzuar një avion ushtarak rus në kufi me Sirinë. Lajmin e kanë raportuar të gjitha mediat ndërkombëtare. Pamjet në video treguan avionin teksa përplaset në malet në provincën Latakia.
Rusia filloi një fushatë ajrore për të forcuar qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Asad në fund të shtatorit.

avioni-rus

Ora 10:55

Sipas dëshmitarëve të cituar nga CNN Turk, dy pilotët arritën të hidhen nga avioni me një parashutë.

Ora 10:23

Agjencia e lajmeve Interfax citoi ministrinë e Mbrojtjes ruse të ketë thënë se një avion Su-24 ishte rrëzuar në veri të Sirisë, dhe se brenda ndoodheshin dy pilotë.

Ora 10:22

Një zyrtar ushtarak turk deklaroi për agjencinë e lajmeve “Reuters” se, avionët turq “F-16” qëlluan një xhet pas paralajmërimeve se po shkelte hapësirën ajrore turke.

Ora 10:20

Mediat turke kanë transmetuar pamjet e avionit të rrëzuar në malet në afërsi të kufirit sirian, pranë provincës Hataj.

avioni-rus

 

Previous articleZbulohet vrasja e 82-vjecarit. Shkaku, ngacmonte grate e lagjes
Next articleRaporti i BB: Shqiperia, vendi me taksat me te larta ne rajon

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here