Home Teknologji Xerox, lavatricja qe punon pa uje

Xerox, lavatricja qe punon pa uje

843
0

1487154149xeroxHistoria e drejtorit të shitjeve të hoteleve Hilton në Kaliforni, Rob Hegel është ndër të parët që ka përdorur në hotel lavatriçet që konsumojnë shumë pak ujë, energji dhe detergjent.

Ai bleu këtë pajisje tech dy vite më parë, në një kohë kur Kalifornia vuante nga thatësira, dhe vetë guvernatori bënte thirrje për reduktimin në maksimum të përdorimit të ujit.

“Pasi instalova lavatriçen e parë, pamë se ajo përdorte 90% më pak ujë, dhe shumë pak kimikate, dhe rezultatet e larjes ishin të mahntishme. Drejtori jonë i mirëmbajtjes ishte i mahnitur”, thotë Hegel.

Teknologjia me rruaza e përdorur në lavatriçet Xeros u prodhua nga Universiteti i Tekstileve Leeds School në Britani. Dhjetë vjetë më parë, kur studiuesit zbuluan se ruazat e vogla të najlonit të përziera me një sasi të vogël uji dhe një detergjent të veçantë mund të veprojë si një sfungjer “thithës” i papastërisë së rrobave.

Lavatriçja që doli nga ky studim ishte i njëjtë me ato modernet, por mund të paraqesë një hap të madh para në industrinë e pastrimit që kur lavatriçet elektrike nxorrën jashtë loje larjen me dorë apo lavatriçet manuale në fillim të shekullit të 20.

Kjo lavatriçe tech përdor qindra e mijëra rruaza. Kompania thotë se kjo metodë i lanë butësisht rrobat, njësoj si larja me dorë, por bënë një punë më të mirë duke u kujdesuar për copat, më shumë se lavatriçet tradicionale. Ajo gjithashtu parandalon që një çorape e kuqe e futur mes rrobave të bardha gabimisht të mos ngjyrosë dhe të tjerat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here