Home Kuriozitete Tirana mes 200 qyteteve me te shtrenjta ne bote

Tirana mes 200 qyteteve me te shtrenjta ne bote

739
0

Tirana klasifikohet mes 200 qyteteve me te shtrenjta te globit. Te dhenat kane dale nga studimi me i fundit i Mercer, ne vezhgimin e pervitshem te kostos te jeteses qe ben.

Kryeqyteti shqiptar ka hyre se fundi ne grupin e metropoleve europiane me kosto te larte te jetes. Qytete te tjera te kushtueshme jane Oslo ( ne vendin e 11), Milano, ne vendin e 15 dhe Londra dhe Parisi te cilat jane klasifikuar ne vendin e 17.  Tel Avivi eshte ne vendin e 19. Vezhgimi i Mercer fut Nju Jorkun ne vendin e 27.

Studimi i Mercer eshte publikuar para pak ditesh. Ai vlereson nje sere treguesish, si te ardhurat personale, zhvillimi i industrise, niveli i punesimit, dhe treguesit e cmimeve. Tirana futet ne klasifikim per here te pare te raportin e ketij viti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here