Home Shendetesi Spondeliatroza: nga se shkaktohet dhe si duhet kuruar

Spondeliatroza: nga se shkaktohet dhe si duhet kuruar

9243
10

Një ndër sëmundjet më të shpeshta tek njerëzit është spondiliatroza. Pjesa që preket më shumë është ajo e shtyllës kurrizore. I sëmuri ndien dhimbje në bel dhe nuk mund të përkulet dot. Dhimbja përhapet nga fundi i belit deri në afërsi të bishtit të vertebrës së fundit. Dhimbja shkon deri në zverk. Dhimbjet e shkaktuara shpeshherë bllokojnë edhe frymëmarrjen. Më parë njerëzit bënin shkaktarë të shfaqjes së spondiliatrozës grumbullimin e një pjese të gjakut në tru, (që vinte nga palca kurrizore) por ajo u hodh poshtë nga studiues të ndryshëm dhe mendohet se shkaktare e shfaqjes së saj janë ngacmues të ndryshëm, si zhurmat e forta, drita e fortë, problemet e ndryshme, etj. Ekzistojnë dy tipa të kësaj sëmundjeje. Spondiliatroza lumbare, e cila ka vetëm dhimbje të shpinës dhe ajo cervikale e qafës. Dhimbja mund të jetë fikse dhe pulsuese, zgjatja e saj, lokalizimi në varësi të kushteve që e favorizojnë ose në të kundërt e pushojnë. Domethënëse janë edhe përsëritjet dhe intensiteti i dhimbjes, i cili mund të jetë aq i lartë sa ta bëjë jetën e pacientit shumë të vështirë. Skematikisht mund të dallosh 2 tipa, midis të cilave spondiliatroza lumbare dhe ajo cervikale. Spondiliatroza cervikale godet sidomos moshat e rritura, nuk transmetohet nga familja dhe mund të zgjasë në një kohë të papërcaktuar, duke shqetësuar edhe gjumin e natës. Dhimbja është më e shpërndarë sesa në rastin e një migrene, duke u shtuar në pjesën e pasme të kokës dhe sidomos në nyjen mes kokës dhe qafës. Shkaktohet lehtësisht nga stresi, emocioni dhe tensioni dhe është e shpeshtë tek njerëzit depresivë dhe me ankth, ndaj një nga metodat e kurimit është edhe psikoterapia, pasi kjo sëmundje lidhet me emocionet intensive.

Spondiliatroza Lumbare
Spondiliatroza lumbare shoqërohet me dhimbje të forta të shpinës, që nuk lejon të bëjë as lëvizjen më të vogël. I sëmuri duhet të qëndrojë në krevat të fortë në mënyrë që të mos lejohet përkulja e vertebrave, duke vështirësuar lëvizjen.

Spondiliatroza Cervikale
Ky tip i dytë i spondiliatrozës shfaq dhimbje në qafë, përveç se ka dëmtim të vertebrave, ka edhe shenja të tjera si dhimbje koke, marrje mendsh, humbje të ekuilibrit, mpirje të krahut, shtrëngime të gjoksit dhe vështirësi në frymëmarrje dhe dhimbje ndërmjet shpatullave.

Shkaqet
Shkaku kryesor është dëmtimi i vertebrave të shtyllës kurrizore, Dëmtimi vjen për pasojë të ngritjes së peshave të rënda, qëndrimi për një kohë të gjatë përpara televizorit, lodhjet e tepërta fizike dhe streset psikologjike.

Disa këshilla për të shmangur spondiliatrozën
Qëndroni në një ambient të ngrohtë për qetësimin e muskulaturës së kurrizit. Të këshillueshme janë banjat termale, të cilat janë shumë të mira për qetësimin e dhimbjeve të mesit. Nëse dhimbjet janë shumë të forta atëherë nevojitet ndihma e mjekut. Nëse nuk mund ta lëvizni kokën ose nuk mund të përkuleni duhet të drejtoheni menjëherë te mjeku. Është mirë të mos ngrihen pesha shumë të rënda, që shkaktojnë dhimbje të mesit. Merruni me ushtrime gjimnastikore për mesin dhe ushtroni notin. Tenisi nuk është i rekomandueshëm. Shmangni qëndrimet për një kohë të gjatë përpara televizorit, pasi çon në dëmtim të shtyllës kurrizore.

Një paketë këshillash për të kuruar spondiliatrozën:
1- Çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për
muskujt e qafës
2- Duhet të bëni në darkë dush me temperaturën e ujit mesatare
3- Duhet të evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të
lartë
4- Pirja e çajrave të ndryshme, veçanërisht me mente bën mirë për
sëmundjen
5- Ecja, shëtitjet pasditeve ndihmojnë për një gjumë më të mirë
6- Zgjedhja e dyshekut, e jastëkut duhet të jetë e kujdesshme, në
mënyrë që ato të përshtaten me masën e qafës
7- Kurimi i sëmundjes ka për bazë kortizonin
8- Për të hequr dhimbjen nuk duhet të pini asnjëherë paracetamol
dhe aspirina

Nga se shkaktohet spondiliatroza
Spondiliatroza, është kryesisht sëmundje që prek të gjithë ata njerëz që kanë punuar në fabrika, uzina, në minierë. Kjo pasi helmet me të cilat punohet zakonisht në të tilla vende shkaktojnë dëmtime të sistemit nervor, që ka lidhje të drejtpërdrejtë me palcën kurrizore. Specialistët tregojnë se spondiliatroza është edhe shfaqje e gjumit të keq në mënyrë të vazhdueshme, si dhe shfaqje e dëmtimit të sistemit nervor. Kohët e fundit është arritur në përfundimin se edhe ata njerëz të cilët nuk i mbajnë shpatullat e tyre drejtë dhe kanë probleme me mënyrën e qëndrimit, janë të “kërcënuar” nga spondiliatroza. Ajo shfaqet edhe në rastet kur ke punuar gjithë kohën në një ambient të mbyllur dhe nëse ke pasur kontakte të ndryshme me përbërje kimike, helme.

Ushtrimi fizik kuron spondiliatrozën
Ushtrimet aerobike dhe kohët e fundit fitnesi, është një ndër aleatët më të mirë për të larguar sëmundjen e spondiliatrozës. Sipas specialistëve, çdo njeri duhet të bëjë të paktën 10 minuta ushtrime në ditë për të vënë në lëvizje muskujt e kokës, që kanë edhe lidhje të drejtpërdrejtë me palcën kurrizore. Sipas specialistëve çdo mëngjes koka duhet të lëvizet mbi 20 herë majtas-djathtas, dhe qafa duhet të rrotullohet po kaq herë, dhe menjëherë pas ushtrimeve duhet të bëhet një dush me temperaturë normale. Të gjitha këto shërbejnë për të evituar dhimbjet nga spondiliatroza gjatë ditës. Shkencëtarët kanë zbuluar se fizkultura është mënyra më e mirë për të luftuar sëmundjen.
Ajo ndihmon në ringjalljen dhe rifunksionin e muskujve dhe indeve.

Dhimbjet e shkaktuara nga spondiliatroza
Dhimbjet “zgjohen” lehtësisht nga stresi, emocioni, tensioni dhe është e shpeshtë tek njerëzit depresivë dhe me ankth. Një nga metodat e kurimit është psikoterapia, pasi kjo sëmundje lidhet më emocionet intense. Dhimbja në kokë, ka dy shfaqje karakteristike, migrenën dhe spondiliatrozën, ato janë dy nga shqetësimet më të shpeshta edhe pse në disa raste mund të jetë një shenjë e mirë, shfaqja e një lodhjeje ose një tensioni, por nëse është e fortë dhe e përsëritur është simptomë i një sëmundjeje cerebrale si: ematomë, encefalite, meningjit ose ndonjë hipertension i rëndë. Për ata që vuajnë nga ngacmime të shpeshta është e këshillueshme një terapi e plotë, e cila përfshin një gamë të gjerë ilaçesh si: propanol, metirsegide, pizotifene, amitriptilina e fenelzin.

Moshat që prek spondiliatroza
Spondiliatroza godet sidomos moshat e rritura, nuk transmetohet nga familja dhe mund të zgjasë në një kohë të papërcaktuar, duke shqetësuar edhe gjumin e natës. Dhimbja është më e shpërndarë sesa në rastin e një migrene, duke u shtuar në pjesën e pasme të kokës dhe sidomos në nyjen mes kokës dhe qafës. Terapia kundër spondiliatrozës thellohet në teknikat e relaksimit, me anë të masazheve dhe psikoterapisë edhe pse nuk përjashton përdorimin e ilaçeve, sidomos sedativët dhe antidepresivët; ndërsa ilaçet më të rënda këshillohen vetëm kur dhimbjet janë të padurueshme. Kohëve të fundit në përdorim ka hyrë një ilaç: sumatriptan, që është një antagonis specifik selektiv ndaj receptorëve të serotoninës, që vepron në damarët kryesorë duke bllokuar krejtësisht krizat akute të migrenës.

10 COMMENTS

 1. Po bej disa vite qe kam dhimbje te vazhdueshme koke,jane pothuajse te perditshme.shpesh here me zen naten sa me del gjumi nga dhimbja.Kam bere grafi te qafes dhe me ka dale humbje e lordozes fiziologjike ne nivel te par cervikale si dhe reduktim te hapesires intervertebrale C4 -C5.
  i qetesoj dhimbjet vetem me qetesues si migretil i cili ne disa raste nuk me ben efekt.Ju lutem me thoni se çfare duhet te bej.

 2. kam vetem marrje mendesh ka raste edhe kur jam shtrire.nukk kam dhimbje,grafija me nxorri te bashkuara
  vertebrat 5 dhe 6. shikoj shume ne kompiuter ne poyicionin shtrire.kurohem me redergin dhe vitamin b6

 3. Pershendetje Klarita
  Nuk e di nese ke bere ndonje grafi te qafes. Nqs jo do te keshilloja ta beje sepse ajo percakton nese ke apo jo spondeliatroze te qafes e cila ne shumicen e rasteve shkakton ato simptoma qe ju keni

 4. pershendetje:kam dhimbje qafe &kjo eshte e shoqeruar me nje turbullire ne koke dhe pergjumje kam perdorur cinarizin dhe kjo me qeteson disi me thoni ne qofte se ka ndonje mjekim tjeter me te mire

 5. Jam nje zonje 47 vjece,punoj ne nje zyre shteterore,kam disa vjet qe vuaj nga dhimbja e shpines por tani kohet e fundit me eshte shtuar dhimbja me shume.Kam gjithashtu marrje mendesh sa nuk jam ne gjendje te dal nga shtepia ,kjo gje me shkakton dhe nje stres te brendshem dhe ndihem shume keq.Jam shume keq nuk kam deshir per asgje.
  ju luTem me ndiihmmon mMe ndonNje mjekim te efektsheM,pAsi kam perddorur shume lloje dhhe asnje efEKt,cdo dite pi qetesues por pa reezultat ,ju letem me jepni nje keshhiIl te vlefshme,jam ne pritje te pergjigjess tuAj.

 6. pershendetje une jam nje 33 vjecare dhe vuaj shum nga dhimje shpinme dhembin sh um unazat e shpines pikerisht kur i preku ato me zehet stomaku dhe me vjen si me vjjell jam nervosdhe cfardo gacmimi i vogel me gacmon te gjith trupin ju lutem me ndihmoni se nuk e di se cfar esht kjo gja

 7. Pershendetje
  Jam 26 vjetqar dhe ka afersisht 6 muaj qe vuaj lodhja shume e madhe pa arsye pothuajse gjate gjith dites, ndersa nuk jam ne mardhenie pune. Ate kohe shume i shqetsuar pata be edhe CT te kokes se mos kam diqka dyshoja qe diqka kam. Frika ishte shume e madhe dhe ju drejtova psikiatrit ku me rekomandoj seroxat dhe aferisht 5 muaj perdor seroxatin. Javen e kaluar e kam ndal dhe ndihem shume keq. para se ti tregoj simtomet dua ta ceki se jam diagnostifiku me spondiloz (deformim te unazave te qafes). Simtomet qe mua me shfaqen jane kokedhimbje por jo aq te medha sa presion, shpesh edhe trubullim ne te pare, lodhje e tepert qe nga fillimi i dites-kputje, dhimbje ne kraheror, shpesh me duket qe gjithqka eshte e pavertet – eshte shume e mundimshme kjo situat edhe pse ka periudha qe intenziteti eshte me i ulet por siptomet jane te eilla. ju lutem me ndihmoni sepse jam shume konfuz qka po ndodh me mua frikohem me te keqes

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here