Home Shendetesi Si ti mbijetojme nje ataku kardiak kur jemi vetem!

Si ti mbijetojme nje ataku kardiak kur jemi vetem!

921
1

heart-attack.Ka shumë raste të sulmit në zemër tek personat, e që në atë moment kanë qenë të vetëmuar.

Zemra fillon te rrahë në mënyrë jo të rregullt dhe viktima fillonë të zbehet, ka vetëm rreth 10 sekonda për të reaguar para humbjes së vetëdijes.

Megjithatë, këto viktima mund të ndihmojnë veten e tyre duke u kollitur në mënyrë të vazhdueshme dhe shumë fuqishëm.
Një frymëmarrje e thellë duhet të merret para çdo kollitje, kollitja duhet të jetë e thellë dhe e zgjatur si kur deshirojmë te nxjerrim dicka nga thellesia e kraharorit.

Një frymëmarrje dhe një kollë duhet të përsëritet për çdo dy sekonda derisa zemra të ndihet me e stabilizuar.

Frymëmarrja e thellë e merr oksigjenin në mushkëri dhe lëvizjet e kollitjes e shtrydhin zemrën për ta mbajtur gjakun në qarkullim.

Tregojuni sa më shumë njerëzëve të jetë e mundur në lidhje me këtë. Ajo mund të shpëtojë jetën e tyre!

Një kardiolog thotë se nëse gjithkush që e sheh këtë post e ndan atë në 10 njerëz, ju mund të shpëtoni të paktën një jetë ..

1 COMMENT

  1. PSE PSE PSE perdorni fjale te huaja kure kemi fjalet tona dhe titullin e keni shkruar me fjale te huaj attack (anglisht – sulm) dhe me posht shkruani sulmi ne zemer. Aman mediat shqiptare na koritet me keto gjepura qe juve ju duken modrene. Turp

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here