Home Aktualitet Policia qellon me plumba gome protestuesit, 1 i vrare 3 te plagosur

Policia qellon me plumba gome protestuesit, 1 i vrare 3 te plagosur

519
0

16:30
Vijojnë të shtënat e armëve me breshëri, ndërkohë që në vendngjarje gazetarët raportojnë për rritjen e numrit të personave që ndodhen të shtrirë në bulevard para Kryeministrisë. Vazhdon të përdoret edhe gazi lotsjellës përveç armëve. Dyshohet për rritje të numrit të viktimave. Ndërkohë protestuesit nuk po tërhiqen nga ndërtesa e Kriministrisë.

16:05
– Policia ka hapur zjarr në drejtim të protestuesve, ndërsa gazetarët në vendngjarje raportojnë se një person ka humbur jetën, ndërsa tre të tjerë janë në gjendje të rëndë. Lajmi konfirmohet nga gazetarët e “Shekulli”-t në vendngjarje, por edhe nga Ardian Klosi, i cili rrëfen se njeriu që u vra ndodhej pranë tij dhe se janë qëlluar me armë nga ana e policisë, me breshëri.

16:00- Përkeqësohet situata përpara Kryeministrisë, të shtëna nga ana e forcave të policisë para kryeministrisë, ndërsa ende nuk dihet nëse po qëllohet me plumba të vërtetë apo me plumba gome. Të shtënat vijnë nga brenda Kryeministrisë, ndërsa raportohet për dy persona të shtrirë përtokë.

15:47- Protesta tashme është zhvendosur nga nga sheshi para godinës së kryeministrisë në krah të saj, ngjitur me godinën e Piramidës. Ndërkohë, ka edhe një tërheqje të forcave të policisë. Janë pakësuar forcat e policisë, ndërsa ka vetëm një kordon forcash policore përballë kryeministrisë.

15:32- Vazhdon situata kaotike në sheshin para Kryeministrisë dhe Piramidës. Ndërkohë vazhdojnë të jenë në flakë një makinë e policisë dhe tre makina të tjera private. Gjithashtu në flakë janë edhe palmat para godinës së Kryeministrisë.

15: 20
Protestuesit pushtojnë shkallët e kryeministrisë me parulla në duar e thirrjet “Fitore, Fitore!”

15:13- Kryeministria rrethohet me tel me gjemba nga forcat e policisë, ndërkohë që para Piramidës vazhdojnë të digjen makinat e policisë. Pas zbrapsjes, demonstruesit rimblidhen përpara kryeminstrisë duke hedhur thirrje kundër qeverisë

15:08
Pas një tërheqjeje, forcat e policisë janë rikthyer sërish në konfrontimin me protestuesit.


15:03

Protestuesit qëllojnë me gurë në drejtim të forcave të policisë dhe djegin një makinë policie. Parullat e hedhura nga protestuesit janë “Fitore, fitore!”.

14: 55– Situata sa vjen e përkeqësohet ndërsa aksioni i policisë për shpërndarjen e protestuesve vazhdon. Demonstruesit sapo mbërriten në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” nisën konfrontimin me forcat e rendit. Pak minuta më vonë policia ndërhyri për shpërndarjen e tyre me ujë, gazlotsjellës dhe granata tymuese. Pamjet e drejtëpërdrejta televizive tregojne nderhyrjet brutale te policisë ndaj disa protestuesve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here