Home Aktualitet Malev falimenton pasi nuk shlyen borxhet

Malev falimenton pasi nuk shlyen borxhet

489
0

Kompania ajrore kombëtare Hungareze Malev ka shpallur falimentin pasi gjendja e saj financiare u bë e paqëndrueshme.

“Në 0500 GMT … pas 66 vjet operacioni të vazhdueshem, Malev pothuajse nuk do të ngrihet me,” u tha.

Ajo erdhi pasi Komisioni Evropian urdhëroi Malev për të shlyer format e ndryshme të ndihmës shtetërore të marra nga 2007 në 2010.

Shumat e përfshira arriten në 38 miliardë forints (130 meuro; $ 171m; £ 108 milion), një shumë të barabartë me të ardhurat e saj tërë vitit 2010.

“Pavarësisht nga interesat e saj më të mira pronari nuk mund të sigurojë burime financiare për funksionimin e linjës ajrore në prag të vendimit të dënuar të Komisionit Evropian,” tha një deklaratë ajrore.

Organizata evropiane e konsumatorëve, e cila “mbron interesat e të gjithë konsumatorëve të Evropës”, tha qe lajm erdhi pas rënies Spanair ne te njejten jave.

“Ky zhvillim është ende prova më e pakundërshtueshme se për freskimin e tanishme e legjislacionit evropian në udhëtimin ajror duhet të përfshijë një garanci të detyrueshme kundra falimentime ajrore,” tha ai.

“Veshtiresite e trasheguara’
Transportuesi punëson 2,600 persona dhe është përgjegjës për gjysmën e gjithë trafikut ajror në aeroportin e Budapestit Liszt Ferenc.

Një pjesë e aleancës ajrore OneWorld, i cili përfshin gjithashtu American Airlines dhe British Airways, Malev ka një flotë me qira prej 22 aeroplanëve të udhëtarëve.

Në vitin 2010 ai postoi një humbje e forints 24.6bn, edhe pse një figurë e përmirësuar 2011 ishte parashikuar.

Shefi ekzekutiv Lorant Limburger tha se arsyeja e menjëhershme për rrëzimin ishte kërkesa për pagesat paradhenie nga furnizuesit e tij.

Kryeministri Viktor Orban tha në radion shtetërore se dy aeroplanët Malev ishin ende jashtë shtetit, një në Tel Aviv, i tjetër në Republikën Irlandeze.

Kryeministri tha se ato nuk i lejuan aeroplanët te dilnin jashtë për shkak të borxheve Malev-së.

Ai i tha radios stacionin MR1-Kossuth që Malev ndoshta mund të rinis “në qoftë se ne kemi arritur të shpëtoj nga borxhe të trashëguara”.

Të enjten, qeveria e Hungarisë caktoi një marrës  të linjës ajrore në përpjekje për të mbrojtur atë nga pretendimet e kreditorëve.

Gazeta Hungareze MTI kishte thënë se ishin planifikuar 64 fluturime te Malev të fluturonin nga Budapesti të premten.

Previous articleKosove, bisedime me strukturat ilegale ne veri
Next articlePerseri atentat per eleminimin e Aleksandër Gocaj

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here