Home Aktualitet Kolegjet e Bashkuara “arrest me burg” për Kumbaron

Kolegjet e Bashkuara “arrest me burg” për Kumbaron

1414
0

Gjykata e Tiranës dha vendimin ndaj Ilir Kumbaros, ish-agjenti i SHISH i kërkuar nga drejtësia shqiptare për rrëmbim dhe torturë.
Gykata e Apelit ka lënë në fuqi vendimin “arrest me burg” për Kumbaron duke i hapur rrugën kështu ekstradimit të tij për në Shqipëri. Kumbaro është një nga katër personat e akuzuar për çështjen e rrembimit me pasojë zhdukjen e biznesmenit Remzi Hoxha, në vitin 1995 në Tiranë.
Prokuroria kërkoi masë sigurie gjatë gjykimit të cështjes, ndaj për këtë arsye Kolegjet e Bashkuara kanë marrë vendimin.
Prej 15 vitesh Kumbaro jeton në Britani në një banesë sociale në sajë të ndihmës sociale që shteti i ka akorduar pasi kishte deklaruar se ishte i paaftë për punë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here