Home Aktualitet Italia ne finale pas 12 vjetesh, festohet ne Tirane

Italia ne finale pas 12 vjetesh, festohet ne Tirane

422
0

Finalja e kampionatit Europian do të jetë Spanjë-Itali. Italia është finalistja e dytë e kampionatit Europian të futbollit, pas fitores përballë Gjermanisë me rezultatin e pastër 2-1. Heroi i ndeshjes është padyshim Mario Baloteli me dy golat e shënuar në pjesën e parë. Gjermanët largohen të turpëruar nga ky edicion pasi nuk kanë mundur të lënë gjurmë. Italia e ka nisur pjesën e parë të ndeshjes me ritëm të lartë, grindë dhe shumë dëshirë për të fituar përballë Gjermnisë, e cila ishte krejtësisht e mpirë në fushë dhe kjo për meritë të trajnerit Çezare Prandelit. Tekniku rreshtoi në fushë skemën 4-1-3-2 dukë neutralizuar gjermanët që rrezikuan vetëm njëherë portën e Bufonit me Ozil. E ndërsa “axurrët” nga krahu tjetër vallëzojnë në fushë duke dominuar në të gjitha drejtimet dhe shënuar dy herë në 16 minuta me super Mario Balotelin. Fillimisht në minutën e 20’ Casano pas një aksioni nga e majta kroson në zonë duke gjetur Balotelin që godet me kokë duke dërguar topin në rrjetë, goli shokon “paincerat”. Duke përfituar nga humbja e qetësisë psikologjike në mbrojtje të kundërshtarit, italianët sërish me Balotelin dyfishojnë rezultatin në minutën e 36’, këtë herë me një predhë jashtë zone duke mposhtur Noyerin për herë të dytë. Në pjesën e dytë vlentë të theksohet vetëm goli i ozil në fund me penallti që ngushtoi diferencën por nuk cenoi rezultatin.Italia ndeshjen me Gjermaninë e ka zhvilluar me sherit të zi në krah për shkak të vdekjes në Aganistan të një oficeri Italian.

Previous articleKosova mund te luaje miqesore me Turqine
Next articleEmiljano Shullazi arrestohet me nje arsenal armesh

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here