Home Aktualitet Avioni malajzian MH17 u rrezua ne 12 sekonda nga rraketa BUK

Avioni malajzian MH17 u rrezua ne 12 sekonda nga rraketa BUK

732
0

buk
Me saktësi vdekjeprurëse, leshuesi sovjetik i rraketave Buk, rrezoi avionin e Malajzia Airlines, fluturim MH17, që mbante 295 pasagjerë.
Raketa tokë-ajër goditi Boeing 777 me forcë të tillë që banorët e zonës pretendojnë se kanë parë trupat duke rene nga qielli ‘si lecka’.
Ndërsa kjo nuk është konfirmuar se kush është përgjegjës, detaje tani po dalin me saktësisht se si kjo armë vdekjeprurëse ishte në gjendje te kapte dhe shkatërronte avionin e pasagjerëve.

buk1

Sistemi i raketave BUK, i njohur edhe si SA-11 Gadfly, është krijuar nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1979 për t’u montuar avionëve, raketa dhe droneve.
BUK – që do të thotë ‘pemë ahu’ në rusisht – përfshin katër raketa mbi një gramafon montuar në një automjet gjurmues. Një automjet i veçantë gjurmues mbart radarët për të drejtuar raketat.

buk2

Në gjendje të mbarte 70 kg mbushje shumë-eksplozive, BUK mund të dërgojë raketa deri në një lartësi prej 23.000 metra.
Ajo kerkon vetëm pesë minuta të ngrohet, 12 minuta për tu rikarikuar dhe 8-12 sekonda për të arritur objektivin e saj. Pasi aty, ajo ka një probabilitet të vrase të 90-95 për qind.

Previous articleSemaforet e kuq, hiqen 3 mijë patenta në 6 muaj
Next articlePasagjeri i aksidentuar: “I thame shoferit te ulte shpejtesine”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here