Home Teknologji Apple zevendeson punetoret me robote

Apple zevendeson punetoret me robote

571
0

1464264790iphone“Foxconn” është partneri kryesor i “Apple” për prodhimin e telefonave, dhe nga 110.000 punëtorë tani do të mbajnë vetëm 50.000.

Ky lajm ka përhapur frikë në qytetin kinez të Kunshanit, ku janë përqendruar fabrikat e teknologjisë që prodhojnë rreth 51 milionë laptopë dhe 20 milionë smartfonë në vit.

Robotët janë të shtrenjtë në fillim, por në vazhdimësi sjellin një kosto më të ulët se punëtorët. Për këtë arsye “Foxconn” ka kohë që punon me sistemet robotike që mund të bëjnë të njëjtën punë si njerëzit.

Fabrikat e “Foxconn” në të ardhmen do të vazhdojnë të automatizohen, jo vetëm për të ulur kostot, por edhe për të përballuar kërkesat e larta të “Apple”.

Previous articlePajisja “smart” me shume funksione
Next articleParku i lojerave pushtohet nga femijet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here