Home Politike Ambasadori Lu: Partia Demokratike duhet ti rithehet menjëherë jetës parlamentare

Ambasadori Lu: Partia Demokratike duhet ti rithehet menjëherë jetës parlamentare

1025
1

donaldluPartia Demkratike duhet ti rithehet menjëherë jetës parlamentare dhe të votojë Komisionet e vettingut.

Ka qenë kjo kërkesa e artikuluar nga Ambasadori amerikan Donald lu gjatë një dreke pune me gazetarë të njohur në vend.

Ora News mëson se Lu ka deklaruar se mbështet protestat, por jo bojkotin e parlamentit.

Ambasadori amerikan është shprehur se bojkoti bllokon reformën në drejtësi dhe reformën zgjedhore.

Ai ka apeluar palët të dialogojnë për të gjetur një zgjidhje por pa penguar proçesin e vettingut.

“SHBA mbështet kërkesën për zgjedhje të lira për dekriminalizimin dhe për lirinë e shtypit por këto çështje të mos lidhen me zbatimin e reformës në drejtësi dhe proçesin e vettingut”,- ka thënë më tej Lu.

1 COMMENT

  1. Z. Ambasadori, Lu ka te drejte qe flet per te drejten e protestes per " Zgjedhje te lira, te drejta dhe dekriminalizimi, lirine eshtypit",etj dhe nga ana tjeter thot te votohet "Witingu e Reforma ne Drejtesi", por harron se ketu ka te beje me shqiptare qe, pasi te votohen ato ne Parlament, gje te cilen e do edhe populli shqiptar, mazhoranca "e harron" problemin e "zgjedhjeve dhe i blene me parate e droges, shantazhon neer qendra te votimit me kriminel qe duan te ruajne parcelat e droges etj. , keshtu qe une mendoj te Krijohen kushte me dialog per zgjedhje normale, opozita te futet ne Parlament, te votoje " Wetingun" e "Reformen ne Drejtesi", pastaj vine zgjedhjet te bazuara n' marreveshjen dhe ja ku u rregullue gjithcka. Po Mazhoranca do t' beje te gjitha, se ia kerkon PE-ja dhe ShBA,( s'ka nga t'ia mbaje,se ata jane te fortet), pastaj te fitoje zgjedhjet me blerje votash, si zakonisht qe kane bere te dy palet, e te qeverise padrejtesisht edhe 4- vite te tera. Kesaj i thone ne Shqiperi: " Kalova lumin, te dhjefsha kalin". Nderkombetaret te jene te paanshem per gjithcka, per te dyja palet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here