Home Aktualitet 1 Dhjetor, Dita Boterore e HIV-AIDS

1 Dhjetor, Dita Boterore e HIV-AIDS

503
0

hiv-aids
Data e sotme, 1 dhjetor, shënon Ditën Botërore të HIV-AIDS dhe një fjongo e kuqe do të jetë simboli i solidaritetit të të gjithë atyre që do të përfshihen në fushatën e ndërgjegjësimit.

Aktivitetet janë përqëndruar këtë radhë në qytetin e Shkodrës, ku do të mbahet edhe ecja ndërgjegjësuese deri në fillim të pedonales së qytetit.

Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj sëbashku me UNFPA-në do të marrin pjesë në të gjitha aktivitetet e organizuara me këtë rast, që do të fillojnë në orën 13:00 tek Fakulteti i Shkencave të Natyrës të Universitetit të Shkodrës.

Në zonën përpara Bashkisë Shkodër, aktivistë dhe përfaqësuesë të shoqërisë civile do të formojnë fjongon e kuqe, – simbolin e solidaritetit dhe ndërgjegjësimit për parandalimin e HIV/AIDS – si kombinim mozaiku njerëzor. Gjithashtu, do të organizohet edhe një ndeshje futbolli ndërgjegjësuese ndërmjet aktivistëve.

Previous articleShkoder, 14-vjecarja vdes nga korenti. familja kerkon demshperblim
Next articleJep doreheqjen kreu i OSHEE, Arben Seferaj. E zevendeson Adrian Çela

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here