Home Shendetesi Shega ndihmon ne qarkullimin e gjakut

Shega ndihmon ne qarkullimin e gjakut

1024
0

shegaShega është dieta më e mirë që mbron zemrën nga kolesteroli i lartë si dhe ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut.

Ajo mund të korrigjoj të gjitha dëmet që vijnë nga ushqimi i pa kontrrolluar me përmbajtje të lartë të yndyrnave.

Fruti i shegës është shumë i rëndësishëm për t`i mbajtur të shëndetshme enët e gjakut. Arteriet e enëve të gjakut janë shkaktari kryesor i sulmeve të zemrës.

Kështu, shega duke u konsumuar mund të jap një efekt të mirë për shëndetin e arterieve duke penguar atakun e zemrës.

Studimi nga hulumtuesit spanjollë, të cilët kanë përdorur derrat si kavie për eksperimentin e tyre, kanë vënë re efektin pozitiv të një pilule të mbushur me kimikate bimore të shegës të quajtur polyphenols.

Derrat janë zgjedhur për shkak se sistemi i tyre kardiovaskular është i ngjashëm me sistemin tonë.

Mënyra e të ushqyerit të derrave me ushqime të yndyrshme i dëmton enët e gjakut të tyre, ashtu siç i dëmtohen një personi nga ushqimi i yndyrshëm.

Shega liron substanca që kontrollojnë zgjerimin dhe tkurrjen e enëve të gjakut.
sulme zemer
Dëmtimi që zemra mund të ketë nga yndyrnat i jep një rëndësi të madhe këtij fruti i cili forcon arteriet që mund të çojë në sulme në zemër dhe tru.

Enët e gjakut të ushqimit yndyror tek derrat ishin më pak elastikë. Kafshët gjithashtu kanë pak oksid nitrik, një enë gjaku e zgjeruar me gaz dhe ka shenja të tjera të problemeve të zemrës.

Një tjetër studim thotë se një gotë me lëng shege në ditë përmirëson rrjedhën e gjakut në zemër më shumë se një e treta e njerëzve të cilëve iu janë bllokuar arteriet me kolesterol.

Hulumtuesja Dr. Lina Badimon, e Institutit për Shkencat Kardiovaskulare në Spanjë, tha: “Pasurimi një diete me shegë, e cila përmban polyphenols mund të ndihmojë në parandalimin dhe ngadalsimin dysfunctions endoteliale, të cilat janë ndër shenjat e para të arterio sklerozës dhe tru”.

Një nga frutet më të vjetra të kultivuara, shega ka qenë simboli i pjellorisë, vdekjes dhe përjetësisë.
Disa besojnë se fruta e ndaluar në Kopshtin e Edenit ishte më shumë një shegë sesa një mollë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here