Home Aktualitet Lëkundje tërmeti në disa qytete të vendit

Lëkundje tërmeti në disa qytete të vendit

544
0

Lëkundje tërmeti janë ndjerë sot në disa qytete të vendit tonë. Epiqendra e këtij tërmeti është përcaktuar në fshatin Arrë Mollë të Dibrës. Sipas sizmiologut Ervin Kasa tërmeti është ndjerë me një intesitet 4/5 ballë në Kukës, Pukë dhe Dibër ndërkohë që në kryeqytet intesitei ka qenë më i ulët dhe është ndjerë vetëm 2-3 balllë. Ndërkohë që sipas sizmiologut të institutit të gjeoshkencës nuk ka më rrezik të ripërsëritjes së lëkundjeve pasi vatra e tërmetit ka ardhur në shuarje.
Shqipëria përcaktohet si një rajon me aktivitete të lartë sizmik. Në vendin tonë çdo vit shkaktohen 4-5 tërmete me 6 ballë dhe çdo 25 vjet shkaktohet 1 tërmet me afro 9 ballë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here