Home Shendetesi Si te kontrollosh diabetin pa ilace

Si te kontrollosh diabetin pa ilace

1386
0

Njerëzit me diabet duhet të merren me joga për të mbajtur gjendjen në kontroll. Këtë përfundim ka nxjerrë një studim i ri në të cilin u përfshinë 1292 persona të diagnostikuar me sëmundjen e diabetit. Atyre iu mat niveli i sheqerit në gjak para dhe pas sesionit të joga-s.

“Mundet që një seancë e vetme të ndihmojë në uljen e nivelit të glukozës në gjak”, ka thënë Venugopal Vijayakumar, doktori i cili realizoi studimin. “Ndryshimet mund të jenë të dukshme që në ditët e para të ushtrimit. Gjithsesi ne rekomandojmë të praktikohet rregullisht për të paktën 3 muaj që të duket përmirësimi në kontrollin glicemik që bëjnë personat e sëmurë”, ka shtuar ai.

Duke bërë 45 minuta këtë praktikë të lashtë relaksuese për 10 ditë mund të ulet niveli i sheqerit në gjak. Madje pas disa seancave të vazhdueshme, disa pacientë mund të jenë në gjendje të ndërpresin mjekimin që marrin për të mbajtur gjendjen në kontroll.

Previous articleMbrohu nga dielli duke konsumuar cokollate
Next articleDushi i shpeshte i demshem per shendetin

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here