HYRJE Aktualitet YES, programi i studimit ne Amerike per nxenesit e shkolles se mesme

YES, programi i studimit ne Amerike per nxenesit e shkolles se mesme

78
1256

YES është një program për çdo nxënës të shkollës së mesme të interesuar për shkëmbim kulturor. PO, nxënësit kalojnë një vit akademik në SHBA. Atje ata jetojnë me familjet pritëse, ndjekin shkollën e mesme, angazhohen në aktivitete për të mësuar në lidhje me shoqërinë amerikane dhe të vlerave, ndihmojne Amerikanet në edukimin për vendet e tyre dhe kulturen, zhvillojnë aftësitë e udhëheqjes. Programi është plotësisht i financuar nga Departamenti i Shtetit të SHBA dhe të aplikimit dhe pjesëmarrja eshte e lirë. Për më shumë informacion, duke përfshirë detajet në lidhje me konkurrencën dhe të drejtën vizitoni faqen e e internetit te Ambasades Amerikane ne Shqiperi http://tirana.usembassy.gov/ ose kontaktoni në tirana@americancouncilssee.org.

Kriteret per te aplikuar per kete program jane:

1. Ne fillim te programit ju duhet te jeni nga mosha 15-17 vjeç
2. Te jeni te rregjistruar ne nje shkolle te mesme
3. Te keni nje mesatare notash 9 dhe asnje note ngelese
4. Te plotesoni kriteret e marrjes se nje vize te tipit J-1 Shiko ketu
5. Te jesh me shtetesi shqiptare, kosovare ose maqedonase

78 KOMENTET

 1. Pershendetje.

  Dua te studjoj ne SHBA ju lutem me jepni mundesine te aplikoj ne oranizaten tuaj.Jam nje nxenes qe studjoj ne klasen e 11 dhe deshiroj te vazhdoj klasen e 12 ne SHBA flas dhe shkruaj sh mire anglisht.

 2. duhet te aplikosh te adresa qe eshte shkruajtur me lart, lexoje artikullin qe eshte publikuar ne ambasaden amerikane per kriteret dhe afatin e aplikimit.

 3. Pershendetje

  Jam nje nxenes 18 vjeçar ne klasen e 12 nga Vushtrria. Jom i interesum me dit a mundesoni ju per me shku me studju ne fakultet atje apo veq per shkolla te mesme. Un jom nga dega shkencore dhe kisha dasht me shku me studju per telekomunikacion, e njoh anglishten mjaft mir. Ju faleminderit per mirkuptim =)

  Me respekt
  Naim Jusufi

 4. pershendetje Naim
  Programi eshte vetem per nxenesit e shkollave te mesme. per te aplikuar duhet te shikosh adresen me lart por per kete vit besoj jane mbyllyr aplikimet

 5. Pershendetje.Une jam Arita jam nga gjakova jam nje nxense ne shkollen e mesme ne klases e 12 ne mjeksi ,kisha pas deshir me dit a mundem me apliku per me shku ne amerik .
  Me respeket Arita

 6. Pershendetje, Jam Mark Gjokaj Nga Gjakova, Jam nxenes i Klases se Nente, Jam i interesuar te di a mund te aplikoj per shkuarje studimi ne amerike per vitin e ardhshem.
  Me Gjithe Rrespekt Mark Gjokaj.

 7. Pershendetje.Une quhem Selim jam 15 vjeqar vijoj mesimet ne shkollen e mesme Hamez Jashari ne klasen e 11 ne Skenderaj dhe kam deshiren per vijimin e mesimeve te metejshme ne SHBA .Dhe deshiroj ta di se ku mund te aplikoj ne Kosove.Jam nje foles i bukur i Gjuhes Angleze.Me respekt Selim Lushtaku

 8. pershendetje Tringa, mund te shikosh faqen zyrtare te ambasades amerikane te shkruar ne artikullin me siper. ata mund te japin pergjigje me te sakte persa i perket programit YES

 9. Pershendetje jam nje nxenes ne gjimnaz ne klasen e 10 viti i par shkoll deshiroj te marr pjes ne ket program dhe kam shum deshir qe te shkoj ne amerik por nuk e di qka duhet te bej per ket gje ku duhet te aplikoj si duhet edhe qka do te bej ju lutem sa ma shpejt mem tregu ma hollsisht nese ka mundesi nga ju .

 10. Jam një nxënëse nga Mitrovica studioi në gjimnazin ” Frang Bardhi” në klasen e 10t. Kam njohuri te mirfillta ne gjuhen angleze.
  Dua te studioi ne SHBA,ju lutem më jepni mundësin te aplikoj në organizaten tuaj.

 11. Jam Blerand Maliqi nga Kamenica dhe dëshiroj të shkoj në shkoll të mesme në Amerikë por nuk e di se si të kunkuroj ju lutem të shpjegoni më hollësisht si të aplikojmë.
  Me respekt Blerandi.

 12. Pershendetje

  Une jam nje nx qe sapo ka mbaruar klasen e 10 gjimnaz, dhe kam njohuri shume te mira ne gjuhen angleze. Do doja te dija qe nqs fitoj mundesine te shkoj per studime ne amerike vitin e 3, do te thote kjo qe edhe provimet e matures duhet ti bej atje? apo rrezikoj te humbas vitin ketu ?
  Ju lutem ktheni pergjigje !
  Me respekt Denisi

 13. Jam elvana shaqiri nga qyteti i Vushtrris .e Lindur me 10\19\1996. Do kisha deshir qe te marr pjes po ashtu si nje nxense ne ket mirsi qe beni ju .ju faleminderit per Mirkuptim <3

 14. une jam nje nxenes qe sapo kam mbaruar klasen e 10 gjimnaz dhe kam njohuri shume te mira ne gjuhen angleze.do te kisha shume deshire qe ta vazhdoja vitin e dyte ne shkolle ne amerike.desha te di se ku mund te aplikoj. faleminderit per mirekuptimin

 15. Pershendetje jam nje vajze nga Korca.Jam ne klasen e 11 dhe do doja te isha pjese e ketij konkurrimi.Kam njohuri ne gjuhen angleze dhe do me pelqente shume te isha pjese.A mund te vij ne Tirane dhe te regjistrohem.Ju lutem pres nje pergjigje

 16. pershendetje jam valmiri nxans i klases se 10 dhe do doja te isha pjes e ketij konkorimit me pelqen qe te shkoja te studjoj ne amerik dhe kam njohuri ne gjuhen angleze
  si mund te infermohem me hollsisht

 17. do doja edhe une te marr pjes ketu ju lutem jam ne klasen e 10 ne gjimnaz si shum mir anglishtinen .. jam nga Kosova Prishtina.

 18. pershendetje : jam liridona dua të aplikoj per te vazhduar shkollen emesme ne amerik . Tash jam ne klasen e10 . Ku mund të aplikoj ju lutem me tregoni rreth kësaj qështje.

 19. hallo jom liza nga theranda ne kl 11 do doja t jem pjes me ket program nese mundem um pelqen shume gj angleze dua ta di edhe me shum ku mund te regjistrohemdhe tmarr pjes a?

 20. Pershendetje!Jam nje djale ne klasen e 9 .E flas dhe e shkruaj sh mire anglishten ,madje kte vit do ta mbroj nivelin .Do doja te behesha pjese e ketij programi .ju lutem me ktheni pergjigje nese mund te behem pjese e ketij programi.Ju faleminderit.

 21. Pershendetje jam nga komuna e gjakoves , jam e intresuar qe te vijoj shkollen e mesme ne Amerik e njoh Gjuhen Angleze nese do me mundesohet do tju falenderoj gjith jeten . Faliminderit

 22. a mundet dikush ma n`detaje me pershkru menyren e aplikimit edhe normal qa duhet me plotsu per qit aplikim perpos vijueshmerin e klases 11 qe un e kom dhe jom ’96..????

 23. jam e interesuar per te aplikuar ne kete program. Jam ne klasen e 10. Kam njohuri per gjuhen angleze. mund te shpjegoni per mua aplikimin?

 24. pershendetje jam 15 vjec dhe kam mbaruar klasen e nente do te doja shume te dija nese mund te vazhdoj gjimnazin ne shba dhe kohezgjatjen e ketij programi faleminderit!

 25. Pershendetje,jam Laura Ibishi nga Prishtina,jam 13 vjeqare ne klasen e tete.Deshiroj qe kur te mbaroj klasen e tete dhe te nente te vazhdoj shkollen e mesme ne AMERIKE,jam nxenese shembullore anglish di te flas te teren….Nese ma mundsoni dua qe klasen e nente te vazhdoj atje por nese nuk ben dua shkollen e mesme…

  Me respekt:Laura

 26. Hey
  jam 1 nxenese ne klasen e 9 , e zoteroj shume mire gjuhen angleze po mesa po shoh duhet vetem te jesh ne gjimnaz me patjter x tu ber pjes e ktij konkurimi ?

 27. Pershendetje!
  Jam nje nxenese ne vitin e dyte te shkolles se mesme, vlore. Do doja te dija se ne cfare ore behen aplikimet ne universitetin Kristal Fier.
  Faleminderit!

 28. pershendetje
  jam nje nxenese e shkolles fillore dhe jam ne klasen e 8.
  me pelqen ky program kam deshir qe te jem pjes e ketij programi kur mund te aplikoj? ju lutem me jepni nje pergjigjje.
  me respekt Gona

 29. Jam ne klasen e 10 dhe dua te studioj ne SHBA, por jo vetem nje vite , dua te vazhdoj atje shkollen e larte , si i behet kjo , cfare duhet te bej ?

 30. jam ne klase te 8 tek shkolla DERTLIU dhe dua te studjoj ne Amerik. jam e shkelqyer ne gjuhen angleze. ne qofte se e beni te mundur pjesemarrjen time ju lutem me kontaktoni ne e-mail tim si me lart.

 31. Pershendetje jam Eri Pone jam 15 vjec dhe jetoj ne Durres kam klase e nente dhe dua ta vazhdoj shkollen e mesme ne SHBA jam nxenes i mire mesataren mbi 8,5 kimi e kam 10 dhe flas shume mire anglisht kam bere edhe 6 vjet kurs.Sapo te mbaroje provimet e lirimit do doja te aplikoja kjo behet ne ambasaden Amerikane???

 32. Shume bukur mundesi edhe per ne.Pse jo dhe une do te doja nje mundesi te tille njoh shume mire gjuhen angleze studjoj viti i 14-te mesuesi……………

 33. Pershendetja jam DoRJAN DOKAJ 16 VJEC DHE JAM NE KLASE TE 11 ..
  DUA QE TE VAZHDOJ SHKOLLE NE SHBA …
  JAM NJE NXENES MESATAR ,
  MESATARJA 8.4……
  FLAS DHE SHKRUAJ ENGLISH SHUM MIRE ,…
  DUA TE APLIKOJ PER TE STUDIUAR NE SHBA SI MUND TA BEJ KETE????
  FLM PER MIREKUPTIMIN

 34. Pershendetje!
  Jam bletina nga komuna e fushe dhe jam ne kl e 10 nxense e shkelqyshme kosoves dhe jam e interesuare qe shkollen e mesme ta kryej ne SHBA ju lutem munde te me njoftoni se si te konkuroj ne kete program dhe kur duhet te kokuroj. Ju lutem me njoftoni.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here