HYRJE Bota Oslo, sulmuesi një norvergjez, ekstremist ksenofob

Oslo, sulmuesi një norvergjez, ekstremist ksenofob

0
120

Indetiteti i personit që kreu sulmet në kryeqytetin norvegjez dhe lidhjet kanë dalë në pah, pas hetimeve të kryera nga forcat e policisë në shtëpinë e tij. Sipas të përditshmes norvegjeze, “The North Post”, organet policore kanë rapotuar se personi që qëndron pas sulmeve të dyfishta në Oslo dhe atij me armë në Utoya, në kampin e të rinjve, është i njëjti individ, i arrestuari 32 vjeçar me origjinë etnike norvegjeze, Andre Behring Breivik.
Pavarësisht spekulimeve të shumta mediatike e politike se prapa sulmeve të kryera në Norvegji qendronin celulat e Al Kaedës, Andres Behring ka qënë anëtar i grupeve ekstremiste të djathta të Norvegjisë Lindore.
Hetimet e fundit kanë zbuluar edhe detaje të tjera se ai mbante dy armë zjarri të regjistruara si dhe administronte një biznes të vogël bujqësor që prej vitit 2009.

Përgjigju

Please enter your comment!
Please enter your name here