HYRJE Aktualitet Liberalizimi i vizave: Rregullat dhe sanksionet ne rast se shkelen

Liberalizimi i vizave: Rregullat dhe sanksionet ne rast se shkelen

174
4209

Procesi i liberalizimit të vizave mes Shqipërisë dhe vendeve të “Shengen” nuk është vetëm një vendim me të drejta por dhe me detyrime të shumta. Vetëm dy muaj para ditës që shqiptarët do të lëvizin pa barriera gazeta “Tirana Observer” boton të gjitha sanksionet që kanë shtetasit shqiptarë nëse shkelin rregullat. Parlamenti Europian ka miratuar më 7 tetor raportin e eurodeputetes Tanja Fajon për liberalizimin e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën. Shqiptarët e boshnjakët nuk duhet të kërkojnë vizë për të qëndruar në vendet e zonës “Shengen” për një periudhë të shkurtër kohe, ose më saktë për një periudhë maksimale deri në 90 ditë.
Rregullat
Ajo që do të ndodhë, ka shumë mundësi të jetë njëlloj me ç’ka ndodhur para gati një viti me shtetasit e Serbisë, Malit të Zi dhe të Maqedonisë. Për të mund të përfituar nga liberalizimi i vizës, duhet të kesh pasaportë biometrike, nëse nuk e ke, viza është e nevojshme. Pasaporta biometrike ka brenda një mikrocelulë (mikroçip) ku janë të regjistruara edhe shenjat e gishtërinjve.
Rregullat e reja do të vlejnë vetëm për ata që udhëtojnë për turizëm, mision, biznes, me ftesë të dikujt, për studime maksimumi për një periudhë tre-mujore. Me liberalizimin e vizave, shqiptarët e boshnjakët do të mund të lëvizin në hapësirën e Shengenit, që praktikisht janë të gjitha vendet e bashkimit Europian, me përjashtim të Britanisë së Madhe, Irlandës, si edhe në Zvicër, Norvegji dhe Islandë, maksimumi, për 90 ditë nga data e hyrjes, brenda një periudhe prej 180 ditësh (6 muaj).
Kjo do të thotë që mund të bëhen udhëtime të shkurtra, me kusht që kohëzgjatja e tyre të mos i kapërcejë të 90 ditët brenda një periudhe prej gjashtë muajsh (180 ditësh). Ata që udhëtojnë lirisht në vendet e zonës Shengen me pasaportë biometrike nuk duhet të dëshmojnë kushte të veçanta financiare ose administrative, megjithatë duhet mbajtur parasysh që mbeten në fuqi të gjitha rregullat standard për ardhjen e qytetarëve të vendeve të treta. Pra mund të ndodhë që kur mbërrin në kufi mund të të kërkohet që të dëshmosh shumën që ke parashikuar për shpenzimet e udhëtimit ose mund të të kërkohet që të tregosh saktë vendin ku do të banosh.
Sanksionet
Autoritetet kufitare të vendeve të zonës Shengen kanë të drejtë që të mos lejojnë hyrjen, nëse këto kushte nuk respektohen, dhe të marrin një vendim përfundimtar për sa i përket aprovimit për të hyrë në vend. Nuk duhet harruar që këto rregulla të reja do të vlejnë vetëm për të udhëtuar për periudha të shkurtra, nuk do të të japin mundësinë për të qëndruar më shumë se tre muaj ose për të gjetur punë. Për këtë duhet paraqitur kërkesa për një vizë afatgjatë pranë Ambasadës ose Konsullatës së vendit të zonës Shengen ku dëshiron të shkosh.

Vetëm 90 ditë
Me liberalizimin e vizave, shqiptarët e boshnjakët do të mund të lëvizin në hapësirën e Shengenit, që praktikisht janë të gjitha vendet e bashkimit Europian, me përjashtim të Britanisë së Madhe, Irlandës, si edhe në Zvicër, Norvegji dhe Islandë, maksimumi, për 90 ditë nga data e hyrjes, brenda një periudhe prej 180 ditësh (6 muaj). Kjo do të thotë që mund të bëhen udhëtime të shkurtra, me kusht që kohëzgjatja e tyre të mos i kapërcejë të 90 ditët brenda një periudhe prej gjashtë muajsh (180 ditësh).

Paratë e xhepit
Pra mund të ndodhë që kur mbërrin në kufi mund të të kërkohet që të dëshmosh shumën që ke parashikuar për shpenzimet e udhëtimit ose mund të të kërkohet që të tregosh saktë vendin ku do të banosh. Këto mund të ndikojnë që të të refuzohet kalimi i kufirit nëse polici kufitar krijon dyshime për qëllimet e vizitës jashtë vendi.

Punësimi
Nuk duhet harruar që këto rregulla të reja do të vlejnë vetëm për të udhëtuar për periudha të shkurtra, nuk do të të japin mundësinë për të qëndruar më shumë se tre muaj ose për të gjetur punë. Për këtë duhet paraqitur kërkesa për një vizë afatgjatë pranë Ambasadës ose Konsullatës së vendit të zonës Shengen ku dëshiron të shkosh.

Belgjika ofron ndihmë për heqjen e vizave
Belgjika do të mbështesë Shqipërinë si në kuadër të liberalizimit të vizave, ashtu edhe në etapat e tjera të procesit të integrimit evropian”, deklaroi dje zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Belgjikës, Steven Vanackere. Ky i fundit priti në një takim ministrin e Jashtëm shqiptar Edmond Haxhinasto, ku kanë diskutuar mbi çështje si forcimi i mëtejshëm i bashkëpunimit dypalësh, nxitja e investimeve belge, ecuria e procesit të integrimit evropian të Shqipërisë, liberalizimi i vizave si dhe zhvillimet më të fundit në rajon.

Ministri Jashtëm takon edhe eurodeputeten Tania Fajon

Haxhinasto në Bruksel, kryefjalë heqja e vizave

Gjatë vizitës në Bruksel, ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto ka zhvilluar një sërë takimesh me zyrtarët më të lartë të BE-së. Haxhinasto ka zhvilluar një takim me Martin Sculz, kryetarin e grupit parlamentar Aleanca Progresiste e Socialisteve dhe e Demokrateve evropiane. “Ne patëm një takim shumë të hapur dhe shkëmbyem pikëpamje të frytshme. Ne analizuam vendimin e fundit të Parlamentit Evropian, të javës së fundit, për të  aplikuar një regjim vizash ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Ne e konsiderojmë këtë si një sinjal të mirë për të rritur marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, për ta bërë jetën më të lehtë për shqiptarët, për të rritur shkëmbimet ekonomike ndërmjet Bashkimit Evropian  dhe Shqipërisë nga liberalizimi i vizave”, u shpreh Shulz pas takimit. “Patëm një mirëkuptim për nevojën që jeta politike në Shqipëri duhet të jetë institucionale në Parlament dhe të trajtohen ato çështje që na kualifikojnë si një vend, i cili po ecën normalisht drejt Bashkimit Evropian”, tha Haxhinasto. Gjithashtu, shefi i diplomacisë shqiptare, zhvilloi edhe një takim me eurodeputetin Italian Gabriele Albertini, ku kanë diskutuar për procesin e heqjes së vizave dhe situatën politike në Shqipëri. Nga ana e tij, përfaqësuesi i politikes se jashtme te PE, Albertini, konfirmoi  se Komisioni qe ai drejton ndjek me vëmendje situatën në Shqipëri dhe është një partner aktiv për kapërcimin e mosmarrëveshjeve aktuale politike ne vend.  Gjithashtu, Haxhinasto ka zhvilluar edhe një takim me eurodeputeten Tanja Fajon, me të cilën ka folur kryesisht për procesin e heqjes së vizave. Znj. Fajon u shpreh se beson në këtë proces kaq të prekshëm dhe kaq të shumëpritur për qytetarët shqiptarë, pasi dhe Sllovenia ka përjetuar me entuziazëm të madh procesin e integrimit evropian. Ajo vlerësoi të gjithë punën e bërë gjatë kësaj kohe nga autoritetet shqiptare, të cilët kanë lehtësuar punën me të dhënat bindëse që kanë raportuar gjatë gjithë kësaj kohe, tregues të ndryshimeve dhe investimeve të jashtëzakonshme në Shqipëri.

Martin Shultz
“Ne patëm një takim shumë të hapur dhe shkëmbyem pikëpamje të frytshme. Ne analizuam vendimin e fundit të Parlamentit Evropian, të javës së fundit, për të  aplikuar një regjim vizash ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Shqipërisë. Ne e konsiderojmë këtë si një sinjal të mirë për të rritur marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, për ta bërë jetën më të lehtë për shqiptarët, për të rritur shkëmbimet ekonomike ndërmjet Bashkimit Evropian  dhe Shqipërisë nga liberalizimi i vizave”.

Xhani Pitella
“Kur bëhet fjalë për çështje madhore për mua nuk ka ngjyra politike. Unë jam socialist dhe kam miqtë e mi në Shqipëri, por mbështes gjithnjë çështjen e duhur që është heqja e vizave dhe integrimi europian i Shqipërisë. Te këto dy pika nuk ka diferencime grupesh politike. Duhet të ecim së bashku në Shqipëri dhe Europë, në mënyrë që të rinjtë shqiptarë të mund të udhëtojnë lirisht dhe që Shqipëria të afrohet gjithnjë e më shumë në BE”.

174 KOMENTET

 1. me kan ardhur prinderit nga shqipria ketu ne itali por problemi qendron se ate shendetsis sigurimi eshte bere 15 dite por kan kaluar 6 dite mund te ndodhin probleme kur te rikthehen ???? faleminderit per mirekuptimin

 2. po nqf se ke deshire te shkosh per turizem nder dy vende psh.ne kroaci dhe turqi brenda tre muajve/ke mundesi te veprosh keshtu apo jo??Ju lutem me ktheni nje pergjigje ne emailin tim.

  • doja te pyes ne kam kaluar ne gr dhe me vune vule me detyrim kthimi brenda 10 diteve problemi esht qe un jam per ne france dhe do rri vtm 3 dit ne gr pra brennda afatit por a duhet patjeter qe te kthehem ne shqiperi apo thjesht duhet te dal nga greqia brenda 10 diteve ?

 3. vini: kur te rikthehen prinderit ne Shqiperi nuk ka problem nese ka kaluar afati i sigurimit shendetesor por problemi qendron qe nqs. prinderit (uroj mos ndodhe) do kene nevoje per trajtim mjeksor ne Itali do te duhet ti paguash shpenzimet vete.

  Roland: nqs. i kalon 90 dite ne itali brenda nje periudhe prej 6 muajsh atehere mund te penalizohesh per thyerje te regullave te qendrimit dhe nuk do lejohesh te futesh ne zonen shengen per 2 vjet fillimisht. Te keshilloj mos i kalosh se si dihet mbase do kesh nevoje te levizesh diku tjeter.

  Sokol: ne kroaci ke te drejte po ashtu te qendrosh per tre muaj dhe me pas mund te shkosh ne Turqi ku po ashtu mund te qendrosh deri ne 1 muaj pa problem sepse te dyja vendet nuk jane ne shengen dhe nuk ka problem nese kalohen 90 dite ne te dyja vendet bashke.

 4. ju lutem a mund te di nese mund te qendroj ne itali edhe pse po me mbaron 90diteshi pasi un kam letrat ne procedim dhe me kan njoftuar per te marre nullaosten,se kam degjuar se ka ndodhur dicka e tille dhe ska patur probleme.ju lutem me informoni sa me shpejt.

 5. i kam ber 23 dit ne greqi jam kthyer ne dt 24 maj kam ndenjur ne shqiperi 1 muaj e 10 dit me thane ku priten biletatse me 6 mujorin e dyt te vitit mund te kalosh perseri dhe te qendrosh 3 muaj esht e vertet kjo a mund te quhet dhe keshtu se me tha ke te drejte qe brenda 6mujorit te dyt te vitit te qendrosh 3 muaj

 6. ju lutem a mund te me thoni?-se me lejohet te qenroj jasht shtetit 90 dite nga data e hyrjes apo 90 dite gjithsei deri sa te plotesohet periudha 180-diteshe. ju lutem pres nje pergjigje sa me shpejt. faleninderit per mirkuptimin.

 7. Kam hyre ne itali ne date 26 maj. Ne date 22 gusht me mbaron afati. me duhen disa dite te tjera per te shtyre afatin tim te qendrimit sepse dua te martohem. ne date 9 do shkoj ne Rome per te marre Nulla Osten, me pas ne date 10 do shkoj ne komune qe te caktojme daten e marteses me te fejuarin ( i cili eshte italian ) . shpallja marteses do me dali ne date 20, dmth pak dite para mbarimit, por kam frik se mos ma nxjerrin pak me vone… a mund te bej ndonje procedure qe te shtyj ndejtjen time ktu ?? nga shqiperia kam degjuar nje gjysem fjale qe mund te behet dicka e tille, dmth qe mund te me shtojn 10-15 dite te tjera pervec atyre qe kam ne dispozicion.
  nqs po cfar duhet te bej ?? ju lutem nje pergjigje sa me te shpejt sepse jam shume ne tension… faleminderit…

  • doja te pyes ne kam kaluar ne gr dhe me vune vule me detyrim kthimi brenda 10 diteve problemi esht qe un jam per ne france dhe do rri vtm 3 dit ne gr pra brennda afatit por a duhet patjeter qe te kthehem ne shqiperi apo thjesht duhet te dal nga greqia brenda 10 diteve ?

 8. ju lutem dua nje pergjigje ju lutem…. kam ardhur ne itali dhe dua te kaloj 90 dite dua te qendroj me shum…cfare dekumenti duhet te bej per leje qendirm dhe ku …..

 9. Pershendetje.vellai im ka ardhur ne itali me kte lloj vize,brenda ketyre 90 diteve sa her mund te vi ne itali dhe te shkoj ne shqiperi 1 her apo me shume.faleminderit.

 10. me 19/03/2011kam hyr ne itali dhe kam dal13/06/2011 dua te shkoj perseri atije por nuk di se kur duhet te ri ne shqiperi 3muaj,cilen date duhet te mar per te nr.ditet ketu pyeta dhe me than daten e fundit qe kam dal nga italia

 11. psh ju lutem desha te dija nese une jam me kontrat pune dhe ikam djegur 90 ditet tani a do kem probleme me shtetin belg apo me shtetin shqiptar ju lutem pergjigjuni

 12. mundet te me thote njeri nese penalizohem jam nisur per ne greqi ne daten 1 tetor dhe e kam bileten e kthimit ne daten 30 dhjetor ju lutem me dimoni se nuk e di mir a e kaloj afatin apo jo te 90 ditve me respekte

 13. Pershendetje ju lutem doja te dija me saktesiht kur mund te dal serisht jashte shqiperise sepse une per vitin 2011 ka bere plot 6 muaj jsht qiperise, udhetimi im i pare ishte me date 02/03/2011.Tani mundesisht nga ana juaj deshiroj te di nese une nga data 01/01/2012 mundem te dal serish jashte shqiperise apo duhet te pres ne fillimin e muajit mars te viti 2012? Faleminderit.

 14. pershendetje.jam kthyer nga greia 2 dit para se te me mbaronin 180 dit dhe me humbi pasaporta,erdha ne shqiperi dhe bera denoncim,po une nuk kam vula qe kam hyr ne token shqiptare dhe une rezultoj akoma sikur jam ne greqi.ju lutem se jam shum e shqetsuar,cfar ndodh ne kte rast dhe cfar duhet te bej une?ju lutem me ktheni nje pergjigje

 15. jam martuar me italian mora certifikatat e marteses ne gjendjen civile i perktheva ne gjuhen itaiane edhe me duhet ti dergoj ne konsullat atje me kane then do maresh 3
  vula sepse kam tre certifikata dua te di mund te pres dekumenta te tjera per te kaluar rregullisht ne itali pervec lejeve tre mujore tani qe une po pres nje femi nuk mund te vi ne shqiperi do kem probleme me vone

 16. pershendetje dua te di se kur mund te dal jasht shqiperise sepse ne vitin 2011 kam dal jasht shqiperis e i kam plotesuar 180 dite u ktheva ne dhjetor 2011 tani dua t di se kur mund te dal jashte shqiperis

 17. deshiroja ta di kur ti shfrytzojsh 90 dit ateher duhet ta shikojm daten se kur kemi hy ne shengen e prej asa date di numrojm 180 dite ather mund te levizim prap??? eshte keshtu??

 18. pershendetje. ne date *23 12 2011* hyra ne shtetin grek me pasaporte biometrike dhe dola ne date *25 02 2012* pra kisha bere 76 dite dhe kur dola doganieret greke me vuren gjobe prej 600 eurosh duke me thene se kam ndenjur me teper sec duhej theksoj se hyra per here te pare ne greqi mund te me thoni ku mund te ankohem ne ndonje zyre ketu ne shqiperi flm

 19. Persh .. Nese Mundeni me me treg .. kam ardh nga italia tesh 3 muaj kam qendru atje 1 muj … A mundem me ik un tani apo jo … i kam ba 3 muj qe kam ardh ne shqiperi

 20. dua te kthehem ne shqiperi por meka kalu afati i 90 diteve prej 1 muaji ju lutem me ndihmoni te dij nese kem probleme per te hyr ne shqiperi. faleminderit

 21. Pershendetje
  Per ta sqaruar edhe njehere rregullin e ri.
  Personat me pasaporte biometrike lejohen te qendrojne ne shtetet shengen 90 dite brenda 6 muajve. Pra, duke filluar nga Janari deri ne Qershor ju keni te drejte te qendroni vetem 90 dite, pamvaresisht sa here mund te hyni apo dilni. Nese kete afat e plotesoni perpara Qershorit duhet te prisni Korrikun per te dale perseri. Shpresoj tju kemi sqaruar sadopak. Faleminderit

  • pershendetje! dua te pyes kam bere hyrjen nga durresi per ne itali,, tani mund te bej daljen nga kakavija per ne shqiperi. kam 25 dite qe jam ne greqi. faleminderit

 22. a mund te udhtoj ne shengen vetem me bilete vajtje dhe kthimin ta pres kur te dua.gjithnje duke respektu afatin 90 dite per 180 dite.kjo pasi kthimi mund behet ma para.per arsye nga me te ndryshmet.qofte dhe ekonomike.

 23. kam kene ne greqi kam marre vule si hyra ne greqi , por kur u ktheva se kam firmose se kisha frike se pata kalu 3 muajt . .vule nga greku as nga shqiptari ne shqipri ne momentin .si unisa per greqi me vune gjobe 1200 euro ….do doja me edite se gjoba eshte vetem per grekun a per gjith evropen akam te drejte me ike ne itali pa paguar gjoben gjoben ekane vene greket

 24. pershendetje..do tju lutesha te me kthenit nje pergjigje sa me te shpejte te jet e mundur ju lutem… hyrja e par per ne zonen shengen 03-10-12, daljaper ne shqiperi 21-10-12. hyrja e dyt,19-11 12 dalja per ne shqiperi 09-12-12. hyrja e tret 28-04-13 dhe ndodhem akoma ne zonen shengen… ajo qe kerkoj te di eshte dhe sa koh duhet te rri une ne zonen shengen edhe pse afati gjasht mujor eshte mbushur qe nga hyrja e pare ju luitem sa me shpejt te jet e mundur. gjith te mirat lajmetshqip…

 25. pershendetje! o bo bo… po un qe e kam thyer fare lejen e qendrimit, qe vitin e kaluar me 20 mars jam futur ne itali, edhe akoma nuk jam kthyer ne hqiperi… c’far do behet me mua, si mund te veproj qe mos te mar anullate!

 26. KALOVA PARA 5 DITESH DHE NGA SHQIPERIA PER GREQI DHE NE KAKAVIE ME THANE SE DUHET TE RI 6 DITE NE GREQI DHE JO ME SHUME SE DO ME DENOJNE ME GJOBE DHE UNE KAM 1 VIT PA ARDHUR TEK TE AFERMIT NE GRQI PSE SME LENE 90 DITE PO ME LA AFAT ME TE SHURTER KA NDRYSHUAR NDO NJE GJE ? DERGOMENI NJE PERGJIGJE NE IMEIL

 27. pershendetje,, quhem antigona dhe momentalisht jetoj ne israel,, por me duhet te shkoj ne qipro per disa dite,, ketu kam mar viz turistike per 3 muaj,, nese dal nga shteti i israelit dhe kthehem serish kjo perfshihet brenda 90 diteshit qe une kam mundesi te qendroj, dmth,, duhet te mar dhe nje 90 ditesh tjeter leje qendrimi apo vazhon ditet qe kane mbetur.. ju faleminderit,,me dergoni nje pergjigje ..

 28. KAM QENE NE ITALI PA DOKUMENTA DHE PASHAPORTEN BIOMETRIKE E KAM MARRE ATJE.PASI MORA PASHAPORTEN BIOMETRIKE KAM QENDRUAR RRETH 7 MUAJ ATJE PASTAJ ERDHA NE SHQIPERI.DESHA TE IKI PERSERI PREVA BILETEN DHE NE AEROPORT ME THANE QE KAM THYER RREGULLAT DHE ME DUHET TE PRES 2 MUAJ QE TE KALOJ PER NE ITALI SI I RREGULLT, NE NJE KOHE QE UNE NUK KAM HYRE NE ITALI ME KTE PASAPORTE POR E KAM MARRE ATJE GJATE KOHES QE KAM QENE ILEGAL ATJE KAM VETEM VULEN E KTHIMIT NE SHQIPERI NE TE.JU LUTEM ME KTHENI PERGJIGJE: UNE JAM KTHYER NE KORRIK NE SHQIPERI ME DUHET PATJETER TE PRES EDHE DY MUAJ QE TE IK PERSERI NE ITALI? ESHTE E DREJTE KJO DUKE QENE QE UNE NUK KAM HYRE ME KTE PASAPORTE NE ITALI POR E KAM MARRE NE AMBASADEN SHQIPTARE NE ITALI.

 29. Përshendetje… Kam ardhur ne itl para me shum se nje viti dhe ne qershor te ketij viti kam mbushur nje vit qe e kam thyer vizen. Nderkoh motres i ka ardh përgjigjia për pashaporten italiane dhe pun dy javesh ajo do te jet zyrtarisht shtetase italiane, jam duke përgatitur dokumentet qe nga shqipëria pasi motra ka te drejt tmë bej dok mua, pyetja qe më shqeteson paksa esht se A DO TE PENALIZOHEM UN MEQENSE E KAM KALUAR AFATIN PËR MË SHUM SE NJE VIT, JU LUTEM MË JEPNI NJE PËRGJIGJE FALEMINDERIT

 30. doja te pyesja kjo puna e 6mujorshit, 3 muj nga janari ne qershor dhe nga korriku ne dhjetor e? nqs iken jasht shqiperis rri 3 muj deri nga fundi vitit ke te drejt te ikesh ne fillim te vitit tjeter nga janari? apo duhet te plotesosh 3muj ose 6 muj nshqipri??

 31. pershendetje une ika ne shtator ne itali edhe u ktheva ne fund te nentorit une tani duhet te iki prap ne itali ne maj apo mund te iki edhe ne fillim te vitit flm … ju lutem pres pergjigje …..

 32. pershendetje doja te dija un kam hy ne shqiperi ne dt 12 tetor nga 3 mujori me kan ngel dhe 10 dite.nisem tani ne janar per ne itali doja te dija qe duhet te ri 10 dit qe me kan ngel apo 3 mujori fillon nga e para.

 33. Perdhendetje ndothodhem ne London per me shume se 1 e gjysem jam regjistruat dhe pres nje pergjigje nga home office per qendrimin Tim ne London .. Nje pyetje kam per ju nese pergjigja nga home office is negative dhe kthehem ne shqipni .. I kam te drejt te udhetoj jasht kufijeve .. Ju lutem me ktheni njepergjigje me respekt lela

 34. Nuk e kuptoj kerkoj nje shpjegim duke filluar un kam udhetuar ne vitin 2006 me vize franceze dhe un kalova limitin e qendrimit ne zonen shengen kam jetuar jasht qe ne ate vit deri tani ne 2014 per fat te keq un humba pashaporten shiptare jasht shtetit ne vitin 2012 dhe kam jetuar ilegal jasht shtetit un kam gjith familjen atje jasht me dokumenta europiane problemi esht se un humba pashaporten shiptare dhe bera nje denoncim pas asaj un u paraqita ne ambasaden shqiptare the u interesova si mund tja bej per ber pashaporten shqiptare dhe konsulli me dha nje leje kalimi per te ardh ne shqipri dhe per te ber pashaporten biometrike tani un kam ardhur ne shqiperi pas 7 vjetesh tani kam ber pashaporten biometrike dhe dua te udhetoj perseri ne vendin ku kam jetuar gjat gjith kesaj kohe me familien time tani un kam cuar dem dy bileta udhetimi heren e pare isha me babain tim ai me dokumenta te rregullta dhe ai po me merte persiper kur u paraqita ne rinas me than ti ke nje "SHEKULL"jasht shtetit si ka mundesi qe nuk ke dokumenta un ju shpjegova se e kam humbur etj tani esht hera pare qe bej pashaporten biometrike dhe me than ti nuk kalon se e ke kaluar afatin tani do presesh 3 muaj ktu dhe pastaj te lem te kalosh . Por un mendoj se simas liberalizimit te vizave kjo perjudhe 3 mujorshe bazohet simas liberalizimit tw vizave cnderhyn 2006 un nuk kam udhetuar as nje her me pashaporte biometrike tani ne rinas ata me dhan nje leter ku thote shpjegim ke kaluar ditet e qendrimit ne zonen shengen dhe nuk kaloj dot kerkoj ndihme nuk e kuptoj dot !!!!!

 35. pershendetje dua te di kete gje sa eshte qendrimi jashe shtetit shqiptar se mora vesh qe dryshuan gjerat me pare ishte me 3 muaj tashi thone me 1 muaj e gjysem se kuptoj eshte dhen ky regull apo jo falemiderit.

 36. pershendetje un jetoj ne spanje prej 3 vjetesh dhe e kam ther vizen shengen po un jam e martuar me spanjoll dhe dasmen e kam ver ketu kam mar dokumenta spanjolle po kur do kthehem nje dite ne shipri do me hapin naj problem

 37. pershendetje,jam nisur ne daten 5 janar 2014 per te udhetuar ne greqi.kisha me vete garanci qe me kishte derguar vellai,dhe 1500 euro per te shpenzuar,dhe polici grek nuk me la te kaloja pasi un i kisha edhe leket edhe garancin.plus kesajt me beren dhe kryq ne pasaport pa asnje lloj arsyeje,vetem nga qe e pyeta pse nuk mund te kaloj,dhe ai me vuri kryq,dhe me tha me inat…qe ik qe ketej mos te ve ndonje apelasi….se na ngelet ju shqiptaret ketu,gjeni ndonje shtet tjeter per te udhetuar,edhe un ika pa folur fare.ne qofte se eshte dikush qe te ma shpjegoj kete rastin tim.se spo e mar vesh per deri sa kemi te drejt te udhetojm ne europe me passaporte biometrike dhe kam garanci dhe lek,kjo do te thot qe ata nuk zbatojne rregullat e europes dhe veprojne si tja u japi per momentin mendja.faleminderit pres nje pergjigje

 38. p r sh jam nje algin kuqi me duhet nje sqarim per pasaporte kam qen ne gre dhe kam qendruar 1vit 8 muaj dhe me kapi policija por i kisha thyer pasa dhe me derguan ne drejtim te shqipris dhe nderkoh nuk me kan dhen as nje lloj informacioni nese kam apo jo apelos me respekt me jepni je pergjigje ju lutem nume cel 0686908670 flm per mirkuptimin

 39. Pershendetje
  Une kam hyr ne greqi me date13.11.2013 dhe kam dal me 4.12.2013 kam hyr prap me 18 .04 2014 dhe jam akoma ne qreqi ju lutem sa dit duhet te qendroj ne greqi qe tmos mar gjob ?? Faliminderit

 40. Pershendetje
  Kam hyr me daten 13 nentor 2013 ne greqi dhe kam dal me 4 dhjetor 2013
  Kam hyre me 18 prill 2014 doja te pysja dhe sa dite kam te drejt te qendroj ne greqi qe mos te mar gjob ?? Faliminderit

 41. kam nje problem edhe me duhet pak ndihme edhe informacion e nuk po di kujt t'i drejtohem , po ju drejtohem ju me shpresen qe te me mirkuptoni edhe shpresoj te me ndihmoni brenda mundsive , kam takuar nje vajze ne france dhe kam kaluar disa kohe me te , po dal menjehere ne teme , e dashura ime eshte nga shteti i El Salvadorit dhe ajo ka te drejte te shetise ne shume vende te botes pa vize me te drejte qendrimi 3 mujor , perfshire edhe Shqiperine edhe europen , ndersa une nuk kam te drejte te shkoj ne El Salvador pa vize , por me e keqja nuk mbaron ktu , une jam perfshire ne procedura azili ne France tash 10 muaj edhe ( nuk jam shume i sigurte ) por po me thojne qe nqs mbylli azilin si me deshire si pa deshire do te vendosin ekspuleS 5 vjecare pa te drejte hyrje ne europe ( po sic ju thashe nuk jam i sigurte shum ) , deshira ime dhe e te fejuares time eshte qe une ne muajin shtator te mbyll azilin dhe te kthehem ne Shqiperi
  dhe ajo do te vi ne shqiperi qe te beje celebrimin martesor edhe te me nxjerre nje vize qe une te shkoje te jetoj ne El Salvador bashke me te , problemi eshte qe neqoftese mua me vendosin ekspuls dhe nuk kam te drejte te hyje ne europe per 5 vjet si t'ia bej qe une te paraqitem ne nji nga ambasadad El Salvadorit ose konsullatat qe te terheq vizen qe ajo do te me dergoje pasi te bejme celebrimin ne Shqiperi ?
  A perben problem te madh per mua neqoftese me vendosin ekspuls 5 vjecar edhe pas martese me te dashuren time c'fare te drejtash kam une ? edhe a mundem une ta marr vizen qe ajo do te me dergoje ?
  une edhe e fejuara ime njihemi prej disa kohesh edhe kemi kalur disa kohe bashke ketu ne France , ju lutem me ndihmoni , kam shume nevoje per ndihme ne keto momente me respekt Erald Agia

 42. Pershendetje , dua te martohem ne belgjike dhe te fejuaren e kam hollandeze dhe doja te dija se ceshtja e marteses zgjat 6 muaj dhe afati I 3 mujorshit skadon mund te me bejne probleme ?
  Ju lutem me ktheni pergjigje , faleminderit per kuptimin…

 43. pershendetje : kush ka ide per sa i perket kalimit me makine nga italia per shqiperi dhe anasjelltas. jam resident ne itali me permes soggiorne ne rinovim. mund te kaloj me ricevuten nga kroacia bosnja dhe mali i zi dhe te kthehem prap. apo jo? falenderoj ne anticip kush ka informazione

 44. kam ne greqi 4 vjet pa dokumenta ,,. ne janar t 2014 more pashaporten biometrike tek ambasada shqiptare ne athine … dhe nuk kam udhetuar ne asnje vent tjeter dmth nuk kam asnje vule apo vize ne pashaport… tani dua t iki ne belgjik nga greqia … eshte e mundur te udhetoj nga greqia per belgjik pa pasur date hyrjeje nga doganat greke…..

 45. pershendetje : une kam qen ilegal per shum vite ne greqi dhe me kan kthyer shum her ne shqipri kam pas mar dhe ekspuls (apelas) dhe i fundit me mbaron ne 2015 ne shtator ,,po nuk kam ekspuls me denim thjesht nga policia,, doja te dije nese kam te drejt me poshaportte leviz ne shtete tjera jo en greqi dhe pse kam eksplus ne greqi? ekspulsin ekam mar ne 2010 para 4 viteve qe atherskam leviz kurr me poshaport jasht ,, ju lutem me jepni nje imformacion flm

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here