81 vizitore online

Hyrje » Udhetim

Faliment, Greqia shet ishullin e Lezbos per 800.000 Euro

AlItalia shton destinacionet e fluturimit, oferte 99 euro vajtje-ardhje

TIRANE – Kompania Italiane AlItalia do të shtojë destinacionet e fluturimit duke e cuar në 8 qytete numrin e fluturimeve direkte. Menaxheri i Alitalias për europën Juglindore, Mario Kualirela, tha se edhe cmimi i biletave do të jetë promocional duke filluar nga 99 euro. Kompania ajrore italiane Alitalia, ka prezantuar programin dimëror për vitin 2014 -2015. Duke filluar që nga ky muaj... 

Ishulli privat ne shitje sa nje shtepi ne Britani

Ai është ishulli më fantastik në veriperëndim të Irlandës dhe është varg në vazhdimësi me katër ishuj të tjerë. Ishulli është i gjelbër, ka shpellë tunnel, një pellg mahnitës të ujërave të ëmbla dhe natyrisht plazhe. Ky ishull ka 94 hektarë tokë dhe kushton 140,000 – 150,000 $, aq sa është çmimi mesatar i një shtëpie në Britaninë e Madhe. Disavantazhi i këtij ishulli... 

Eksplorojme Ishujt e Botes ne Dubai

Pothuajse të gjithë kanë dëgjuar Ishujt Botërore të vendosura në Dubai. Sot ne do të flasim rreth saj dhe të shohim ku qëndron sot dhe çfarë është duke u bërë me ishujt Botërore. Së pari, ky është një arkipelag artificial dhe është i përbërë nga një total prej 300 ishujsh (të vogla) në formën e hartës botërore. Ka gjithsej 321 milionë metra kub rërë dhe rreth 31 milionë... 

Stambolli duke filluar nga 150 Euro

Mund te duket lire por eshte e vertete. Krijoni aventuren tuaj duke perdorur internetin dhe karten e debitit ose kreditit pasi mund te udhetoni shume me lire se nje prenotim ne nje agjensi turistike sidomos kur prenotoni 2-3 muaj me pare. Eshte nje proces shume i thjeshte, nuk te merr shume kohe, nuk ke nevoje te bredhesh neper agjensi te ndryshme. Shembull konkret dhe qe ju keshilloj te prenotoni... 

Maldive, valet ngjyre blu te detit

Zgjidhet misteri i valëve ngjyrë blu të detit Vaadhoo, i cili ndodhet në ishujt Maldive. Në realitet teksa e shikon duket sikur yjet shkëlqejnë në det dhe i japin një ngyjrë blu mahnitëse valëve, por në fakt kjo dritë biologjike prodhohet nga mikrogjallesa të vogla deti të njohura si Fitoplankton. Biologu Woodland Hastings i Universitettit të Harvard-it ka zbuluar gjithë procesin.... 

Reuters: Shqipëria, sekreti i fundit i Europës

Bukurite natyrore tw Shqiperise kane terhequr serish vemendjen e medias nderkombetare, vecanerisht te agjencise prestigjoze te lajmeve Reuters, e cila i ka dedikuar nje kronike te zgjeruar turizmit ne vendin tone. Vija e plazhit pergjate bregdetit te Durresit ofron argetimet e zakonshme, volejboll per ata qe jane me aktiv dhe shezllone e cadra per ata qe thjesht duan te shijojne rrezet e diellit. Per... 

Jugu i Shqiperise, i bukur por i shtrenjte

Duke nisur nga veriu i Shqipërisë e duke përfunduar në rivierën shqiptare, ato që ndryshojnë më shumë përveç relievit, janë dhe çmimet. Të njohura për luhatje të mëdha, jugu i Shqipërisë njihet për shpenzimet e shumta dhe jetën e natës, ndërsa veriu për vetitë kurative dhe turizmin familjar. Velipoja, duke qënë zona bregdetare më në veri të Shqipërisë, frekuentohet përgjithësisht... 

Ksamili, magjia e plazheve

Në Ksamil ja vlen të shkosh për pushime, qoftë dhe për të parë nga afër disa rrënoja godinash të rrafshuara, ose të thyera në mes, në emër të ligjit, këtu e një vit e kusur më parë! Ato, – në varësi këndvështrimit e këndshijimit – mund të përbëjnë një element mjaft ekzotik për çdo vizitor, duke përfshirë dhe një fotografim me to në sfond, shoqëruar me një diçiturë... 

Rritet numri i turistëve të huaj, por mungon shërbimi

Turistët e huaj preferojnë çdo vit e më shumë të kalojnë pushimet në Shqipëri. Këtë e fakton edhe studimi i fundit i ODA-s, e cila raporton se gjatë vitit 2010, numri i vizitorëve të huaj ishte 2.3 milion, krahasuar me 1.8 milion që ishte një vit më parë, gjë që  tregon një rritje me 29% krahasuar me vitin 2009. Fluksi Ndërkohë gjatë viteve, me përjashtim të vitit 2009, muaji... 

“New York Times” prezanton Rivierën shqiptare

“Riviera Shqiptare një parajsë e lirë”, ky është mesazhi që vjenë nga një reportazh i bërë nga një gazetarë i “New York Times” për bregdetin shqiptar. Gazeta më e lexuar në botë ju ka bërë ftesë pushuesve të vizitojnë Shqipërinë. Reportazhi është shkruar nga Seth Kugel, i cili mes detajeve të shumta dhe përshkrimit që i ka bërë vijës bregdetare Sarandë – Vlorë,... 

Praga po kthehet në Amsterdamin e lindjes?

Për shumicën e turistëve të rinj, Praga shihet si “Amsterdami i lindjes”, veçanërisht pas lejimit të qeverisë çeke një vit më parë të kufijve më liberalë për maksimumin e drogës që mund të zotërohet. Që nga ajo kohë, nuk është më e dënueshme zotërimi i deri 15 gram marihuane, por edhe mbajtja me vete e një grami kokaine ose 1,5 gram heroine nuk krijon probleme... 

Mos e humbisni...

E kaluara dhe e tashmja, yjet foto me veten e vet

E kaluara dhe e tashmja, yjet foto me veten e vet