HYRJE Teknologji

Teknologji

Teknologji

HYRJE Teknologji

Facebook, fantazme ne vend te emojit me habi

Eksperimenti i fundit i Facebook mbi emojit me temën e Hallouinit është kritikuar për vendosjen e fantazmës në emojin e reagimit me habi. Një...

Twitter ndryshon nga neser

Tashmë ekziston një datë, edhe pse nuk është konfirmuar zyrtarisht. Nga e hëna e 19 shtatorit, rrjeti social “Twitter” do të ofrojë më shumë...

Tableti qe kopjon shkrimin e dores

Edhe tregu u tabletëve është bërë i ashpër për kompanitë, të cilat punojnë gjithnjë e më shumë për të nxjerrë produkte se më inovative,...

Shtepite inteligjente te se ardhmes

Teknologjia po zë gjithnjë e më shumë vend në modelimin dhe mobilimin e shtëpive, por sërish mbetet ende larg premtimit të kompanive që operojnë...

NASA, akses per studimet shkencore

Nga tsunamët në sipërfaqen e Marsit e deri tek jeta në hapësirë dhe ndikimi që ka ajo tek flokët e austronautëve; NASA hap dyert. Agjencia...

Projekti “Hololens” behet realitet

Projekti ambicioz i Microsoft, “Hololens” është realizuar. Teknologjia që ndërton holograme në bazë të një ndërthurjeje mes realitet dhe virtualitetit, ka dalë në shitje. Në...

Instagrami tashme i ngjashem me Snapchat

Instagrami ka prezantuar risinë më të fundit të quajtur “Stories”, që është shumë e ngjashme me shërbimin me të njëjtin emër që ka Snapchat....

Faqet e internetit gjurmim nepermjet baterise

Gjithkujt i ka ndodhur në të paktën një rast që të ketë pak bateri në telefonin e tij dhe në momentin kur zgjedh të...

Autobuzi i se ardhmes

Kur u njoftua si ide pak muaj më parë, të paktë ishin ata që e besonin se do të realizohej, por jemi në Kinë...

Qyteti 2000 vjecar Timgad, zbulohen rrenojat

Rrënojat e qytetit Timgad gjenden sot në Algjeri, pranë qytezës Batna. U ndërtua 2000 vite më parë nga Perandori Romak, Trajan, me një planimetri...

SHBA, ndalohet perdorimi i “drone”-ve

Administrata “Obama” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i ka mbyllur “dyert” përdorimit të avionëve të telekomanduar (drone) për qëllime komerciale. Vendimi ka ardhur...

Qeveria franceze, masa per sigurine e Europianit

Qeveria franceze lançoi një aplikacion për telefonat celularë, i cili shërben për të lajmëruar publikun në rast të një sulmi terrorist. Aplikacioni publikohet para...

Te fundit