HYRJE Teknologji

Teknologji

Teknologji

HYRJE Teknologji

Celulare qe karikohen 4 here ne vit

Celulari nuk karikohet siç duhet apo shkarkohet shumë shpejt? Tashmë që është një mjet thelbësor në jetën tonë, bateria është bërë një ankth i...

WhatsApp rritet si një forcë e madhe në mediat e lajmeve!

WhatsApp po bëhet një nga mënyrat mbizotëruese në komunikim, sipas një studimi. Por përdorimi i aplikacionit të mesazheve duket të ndryshojë shumë midis vendeve. Në Malajzi,...

Boeing prezanton modelin e fundit, 737 Max jetliners.

Boeing prezanton modelin e fundit, 737 Max jetliners. Prodhuesi amerikan i avionëve tha se kishte më shumë se 240 porosi nga të paktën 10 klientë...

Kina projekton rrjetin 5G me shpejtesi 7 Gbps

“Huawei” ka përfunduar verifikimin e zgjidhjeve teknologjike të “5G”-së. Kompania kineze, e konsideruar udhëheqës global në fushën e informacionit, teknologjisë dhe komunikimit, e realizoi...

Çmimi i Bitcoin mund të kalojë vlerën prej 100 mijë dollarëve në 10 vite

Parashikimi i bërë për çmimin e Bitcoin-it në raporton e Saxo Bank me titullin “Parashikimet befasuese për 2017” ka dalë i saktë. Tani, Kay Van-Peterse,...

Wikipedia, e pershtatur ne te gjitha gjuhet

Një algoritëm i projektuar për skanimin e Wikipedas në kërkim të artikujve të rëndësishëm që nuk janë përkthyer ende në gjuhë të tjera. Në këtë...

Facebook sjell risi harten e katastrofave

Facebook fuqizon edhe më shumë mjetet e saj të ndihmës në raste fatkeqësish natyrore. Pas Safety Check, me të cilin përdoruesit mund të qetësonin...

PE ul TVSH-ne per librat elektronike

Parlamenti Europian i ka dhënë dritën jeshile propozimit të Komisionit, që u lejon shteteve anëtare të ulin TVSH-në mbi librat elektronikë, duke e afruar...

Instagram, link ne mesazhet direkt

Instagram ka një tjetër risi për mesazhet direkte. Shumë shpejt në komunikimet private do të ketë edhe link dhe faqe interneti, me vizualizim të mëparshëm...

Aplikacion per femijet e ngujuar

Technovation Challenge është një konkurs ndërkombëtar me qendër në SHBA, që ka për qëllim të nxisë vajzat në fushën e teknologjisë e biznesit dhe...

Apple sjell teknologjine e fundit me versionin iPhone 8

Eshte tradite tashme qe kompania Apple nxjerr modelet e saj te reja ne muajin shtator. Edhe pse në javët e fundit është raportuar se...

KUJDES! Ja si te mbroheni nga virusi kompjuterik qe ka sulmuar gjithe boten

Në vazhdën e sulmit më të madh ransomware në histori që ka infektuar tashmë mbi 114,000 sisteme të Windows ne 24 orët e fundit,...

Te fundit