Hyrje » Teknologji

Kamera trupi per efektivet e Policise se Shtetit

Ja pse ne Europe nuk ka kompani gjigande si Google apo Facebook

Matti Huuhtanen – Associated Press Shefi ekzekutiv i Open Garden dhe zhvilluesi i aplikacionit të komunikimit FireChat, Micha Benoliel, kaloi fëmijërinë në Francë ku lançoi një startup teknologjik. Por asnjëherë nuk e ka harruar atmosferën e optimizmit që të ofron San Francisco ku edhe kreu studimet përgjatë viteve 90’. Por në momentin që në kokën e tij mori jetë ideja e një... 

Vodafone prezanton risine e re, “VodafoneBooks”

Vodafone Albania sjell një tjetër risi duke prezantuar në treg biblotekën e parë dixhitale. Tani, me Vodafone ju mund të lexoni libra me një klik të vetëm nga Smartphoni juaj, në çdo kohë dhe kudo që të ndodheni. Vodafone Albania, në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Dituria” prezantuan sot për herë të parë gjatë ceremonisë së hapjes së Panairit Kombëtar të Librit, aplikacionin... 

Pas suksesit të “NatEv”, sukseset e studentëve shqiptarë nuk kanë të ndalur!

Grigor Basha dhe Mikel Çuni, janë dy student nga Fakulteti Ekonomik i Universitetit të Tiranës, të cilët së fundmi përfaqësojnë Shqipërinë në një garë ndërkombëtare. Këta të dy student, konkurojnë në garën GIST TECH-i Competition 2015 e cila është e mbështetur nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Inovacioni i këtyre studentëve aktualisht është ndër 15 projektet më të... 

Hackeri gjerman thyen teknologjine “Fingerprint” te iphone

E ardhmja e re e hackerave? Vjedhja dhe rikrijimi i shenjave te gishtave. Lajmi vjen nga Gjermania, ku Jan Krissler, aka Starbug, një nga hakerat më të famshëm në botë, ne eventin “31 Chaos Computer Club”, i cili u mbajt në Hamburg, njoftoi se ka riprodhuar nje shenje gishti permes fotografive. “Viktima” e pare, Ministrja e Mbrojtjes gjermane. Kjo nuk është ndonjë... 

Whatsapp azhornon aplikacionin, nuk mund ti injoroni me mesazhet

Nga sot do të jetë e vështirë për të shmangur mesazhet e WhatsApp, ose të paktën te pretendoni se ju nuk i keni parë ato. Nga sot, aplikacioni i Facebook do të shfaq dy ticks blu në këndin e poshtëm të djathtë të një mesazhi të veçantë për të treguar se ajo është lexuar. Dhe duke klikuar mbi mesazhin do t’ju tregojë kohën e saktë qe marresi e hapi dhe e lexoi ate. Azhornimi... 

Singapor, prodhohet bateria e cila karikohet per 2 minuta

Kërkuesit e Singaporit nga Nanyang Technology University kanë sjellë një bateri e cila mund të karikohet për 2 minuta. Ajo arrin të rifitojë 70% të energjisë në vetëm 120 sekonda. Kjo është një zgjidhje shumë e mirë për pajisjet elektrike që mbajnë njerëzit gjatë të lidhur pas karikusit dhe me energji tepër të kufizuar. Kjo ide ka tre vite që zhvillohet dhe shërben për telefonat... 

Gjigandi amerikan i teknologjise HP ndahet ne dy kompani te ndryshme

Gjigandi amerikan i teknologjisë, “Heëlett-Packard”, njohur gjërësisht si HP prej muajsh ka nisur një revolucion në organizim, pjesë e të cilit është edhe ndarja në dy kompani të ndryshme. Në njoftimin e kompanisë amerikane thuhet se sektori i kompjuterave dhe printerave do të jetë më vete dhe ai i pjesëve kompjuterike e shërbimeve për konsumatorët më vete. Ndarja është... 

Zvicer, ndertohet aeroplani qe fluturon me energji diellore

Sistemi ajror diellor Solare Impulse 2 po zhvillon një teori sipas së cilës aeroplanët do të mund të fluturojnë në lartësi vetëm me energjinë diellore. Eksperimenti ka nisur në Zvicër dhe është kryer nga piloti gjerman Markus Scherdel. Xhiroja e madhe rreth botës do të nisë vitin e ardhshëm në mars në Abu Dhabi dhe do të zgjasë 4 muaj me 5 ditë për çdo fazë pa ndalesë. Lartësia... 

Bill Gates jep doreheqjen nga Microsoft, ne vend te tij Satya Nadella

SEATTLE – Microsoft të martën njoftoi se Satya Nadella ishte udhëheqësi i ardhshëm , pasi kishte punuar për një kohë të gjatë inxhinier ekzekutiv për të ndihmuar kompanine të mbaje ritmin më të mirë me ndryshimet në teknologji . Zgjedhja e zotit Nadella ne vend te Steven A. Ballmer , i cili u prit gjerësisht , u shoqërua nga lajme se Bill Gates , themeluesi i kompanisë, dha... 

Aplikacioni Box ju jep 50 GB hapësirë falas

Asnjëherë nuk keni hapësirë të mjaftueshme të lirë online. Box (që më parë njihej si Box.net) tani do të ofrojë 50 GB hapësirë falas nëse e shkarkoni aplikacionin e tij të ri për iPhone dhe iPad brenda 30 ditëve. Kjo është një ngritje nga 10 GB sa është hapësira e tyre standarde falas dhe, sikur ofruesit e tjerë të shërbimeve të ngarkesës online, Box mund të sinkronizojë... 

Philips prezanton televizorin 3D, pa syze

Dolby Laboratories prezantoi për herë të parë një televizor 3D i cili nuk ka nevojë për syzet tridimensionale për t’u parë. Në prezantimin në Los Angeles të SHBA, drejtori i Dolby Laboratories, Brett Crockett tha se televizori ka një teknologji lenteje e cila është në ekranin e tij, të cilën e ka krijuar Philips. Gjithashtu televizori ka disa softëare të cilat i lejojnë të krijojë... 

Mos e humbisni...

Brad Pitt mbush sot 50-vjeç

Brad Pitt mbush sot 50-vjeç