HYRJE Sociale

Sociale

Sociale

HYRJE Sociale

Hugo Boss ngre padi ndaj Shqiperise

“Hugo Boss” hedh në gjyq shtetin shqiptar. Shoqëria e njohur gjermane e veshjeve ka hapur një proces në Gjykatën Administrative të Tiranës ndaj Drejtorisë...

Provimet e matures, ministria e financave merr masat

Pas dy javësh do të nisin provimet e maturës shtetërore 2017. Pavarësisht se jemi në periudhë zgjedhore, prej disa ditës Ministria e Arsimit ka filluar...

Xhacka: Votimi elektronik, projekt nga nxenesit e shkolles profesionale

Në shkollën e teknologjisë së informacionit “Herman Gmeiner”, nxënësit prezantuan projektin e një votimi elektronik. Ministrja e Punës, Olta Xhaçka i prezantoi këta të...

Komunitet fetare, thirrje per qetesi dhe dialog

Pesë komunitetet fetare në Shqipëri i apelojnë klasës politike që të gjejnë një zgjidhje për krizën dhe të marrin përgjegjësitë institucionale në të mirë...

“Oriku”, shpeton gomonen me 51 emigrante siriane

Anija “Oriku” e Forcave tona Detare, mëngjesin e sotëm, gjatë patrullimit në Egje, identifikoj një gomone me emigrantë në bord. Gomonia ishte nisur nga...

Kremtohet e Premtja e Zeze

Besimtarë ortodoksë të qytetit të Korçës kanë kremtuar të Premten e Zezë, e cila simbolizon përkujtimin e vuajtjeve të Jezu Krishtit dhe vdekjen e...

Nderron jete krijuesi i email-it

Pioneri i internetit, Ray Tomlinson, i cili vlerësohet për krijimin e email-it, ka ndërruar jetë dje  në moshën 74-vjeçare. Programuesi amerikan u bë i njohur...

Nderron jete astronauti qe vizitoi Henen

Astronauti i gjashtë që eci në Hënë, Edgar Mitçel, ndërron jetë në moshën 85 vjeçare në Florida. Lajmi bëhet i ditur nga familja e astronautit...

Vodafone ne nismen “Vrapo per femijet”

Këtë të shtunë, diga e liqenit artificial të Tiranës do të kthehet në një pistë të vërtetë gare për t’i ardhur në ndihmë fëmijëve...

Sot dhe neser mamografi falas te parku i liqenit

Parku i Liqenit Artificial sot e nesër vishet në rozë. Në muajin e sensibilizimit për parandalimin e kancerit të gjirit, një sërë aktivitetesh që...

Nis sot viti i ri shkollor, ministrja Nikolla uron nxenesit

488.938 nxënës nisin sot vitin e ri shkollor. Ka qenë vetë ministrja Lindita Nikolla e cila ka uruar të gjithë nxënësit në pragfillimin e...

Ne 1 shtator nis rregjistrimi i femijeve ne kopshtet Publike te Tiranes

Nis në datën 1 shtator 2015 regjistrimi i fëmijëve në kopshtet publike të Tiranës. Prindërit do të kenë 12 ditë kohë në dispozicion për...

Te fundit