HYRJE Sociale

Sociale

Sociale

HYRJE Sociale

Bie sistemi arsimor në Britani, dërgojnë djalin në Shqipëri

Një çift i dëshpëruar dhe shumë i shqetësuar për sistemin arsimor në Britani, kanë vendosur të edukojnë fëmijën e tyre, në shkollat shqiptare. Kështu...

Studimi i OBSH, rritet me 4% numri i femrave duhanpirëse

Të pish duhan është zgjedhje personale, por të vendosësh ta lësh atë, mbetet një sfidë. Eksertët e shëndetit thonë se femrat, janë ato që...

Shkollat e mesme, edhe këtë vit turne dhe mbipopullim

Këto janë dy ditët e fundit të pushimeve për nxënësit. Shitja e teksteve vazhdon të kryhet normalisht në ambjentet e shkollave ndërsa procesi i...

Aleanca “Kuq e Zi”: Të zbardhen bisedimet me Greqinë

Aleanca “Kuq e Zi” ka reaguar sot në lidhje me takimin mes ministrit të Jashtëm Edmond Haxhinasto me diplomatin grek, Ioannis Zepos. Në një...

Rritja e moshës së pensionit prek 45 mijë të moshuar

Nëse reforma në pensione do realizohet ashtu siç është paralajmëruar së fundmi nga kryeministri Berisha duke rritur moshën e përfitimit me pesë vjet, ajo...

“Shqiptarët duhen hedhur në det”

Ndërsa pritet sot rekordi për kalimin me not të Adriatikut nga Massimo Voltolina, prezenca e ish parlamentares Irene Piveti në Shqipëri nuk është pritur...

Rregjistrimi në shkolla, të gjithë duan gjimnazet VIP

Ata që janë regjistruar në klasen e 10-të në shkollat e mesme, kane qënë pjesë e rradhëve të gjata dhe kanë pritur me orë...

Nis nesër aksioni anti-duhanin

Qytetarët kanë nevojë për një stategji të fortë antiduhan dhe lokalet për penalizme në zbatim të ligjit. Në shkolla pihet masivisht duhan dhe në...

Viti i ri shkollor, 2 shkolla në kryeqytet nuk do të hapen

Dhe pse kanë mbetur pothuajse më pak se dy javë nga fillimi vitit të ri shkollor, në zonën e ish parkut dhe tek uzina...

Basha shtron iftar për besimtarët myslimanë

Në ditën e fundit të muajit të agjërimit, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, ka shtruar iftar për besimtarët myslimanë, ku ishin të...

Tirana sërish e boshatisur, i nxehti i dërgon të gjithë në plazh

E ndërsa stinës së verës po i afrohet fundit, i nxehti afrikan që ka përshkuar vendin ka drejtuar qytetarët drejt plazheve apo pishinave. E...

Pango merr 1 euro në Francë për vajzën e “mbërtheckave”

Thonë se çudia më e madhe tri ditë zgjat. Ylli Pangos iu deshën tre vjet. Pas një procesi të gjatë gjyqësor në Tiranë, ish-ministrit...

Te fundit