Hyrje » Sociale

Sot dhe neser mamografi falas te parku i liqenit

Nis sot viti i ri shkollor, ministrja Nikolla uron nxenesit

488.938 nxënës nisin sot vitin e ri shkollor. Ka qenë vetë ministrja Lindita Nikolla e cila ka uruar të gjithë nxënësit në pragfillimin e vitit të ri shkollor , por edhe ka paralajmëruar reforma në sistemin arsimor. “Ne po punojmë me tërë forcën e mendjes, por dhe dashurinë e zemrës për ndërtimin e shkollës që përgatit qytetarë për “shoqërinë e dijes”, që ju përgatit... 

Ne 1 shtator nis rregjistrimi i femijeve ne kopshtet Publike te Tiranes

Nis në datën 1 shtator 2015 regjistrimi i fëmijëve në kopshtet publike të Tiranës. Prindërit do të kenë 12 ditë kohë në dispozicion për të kryer regjistrimin e vogëlushëve në këto institucione. Burime nga Drejtoria Arsimore e Tiranës, bëjnë të ditur se data 12 shtator do të jetë dita e fundit e regjistrimit, pasi viti i ri shkollor nis më datë 14 shtator për të gjithë... 

Qerim Haxhiu, aktivisti i shquar për çështjen kombëtare shqiptare.

Ai për veten flet më pak,kurse për të tjerët ia ka ënda të tregojë gjëra fisnike.Nuk i dallon sipas përkatësisë fetare.Shqipen e kultivoi duke e mësuar përmëndësh Fishtën.Rrjedhën e identitetit etnik e gjuhësor e kanalizoi edhe në kopshtin edukues të fëmijëve të vet. Qerim Haxhiu lindi në Lushnjë,më 1920. Djali i Bajram Haxhiu-t,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të... 

Sot, 1 Maji Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve

1 Maji është dita ndërkombëtare e punëtorëve. Pothuajse në të gjithë botën kjo ditë synon të kujtojë angazhimin e lëvizjeve sindikale për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. Teksa në të gjithë botën 1 Maji është një ditë proteste, në Shqipëri ajo festohet. Ndërkohë në këtë ditë të gjithë punëtorët duhet të protestojnë... 

Sot eshte dita boterore kunder autizmit

Sot është Dita Botërore për Ndërgjegjësimin për Autizimin, shenjat e së cilës shfaqen tek fëmijet pas moshës 1-2 vjeç. I identifikuar në vitin 1943, autizimi është një çrregullim ende jo shumë i njohur, ndaj specialistët thonë se trajtimi i tij duhet të kthehet në prioritet të politikave shëndetësore dhe sociale bashkë me më tepër vëmendje ndaj fëmijëve që preken nga... 

Tags:

Ilaçe kontrabandë, kapen 500 kuti në një farmaci në Laprakë.

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore në bashkëpunim me oficerët e Policisë Gjyqësore pranë Drejtorisë së Policisë së Qarkut Tiranë, Sektori për Krimin Ekonomik dhe Financiar, kanë bllokuar një sasi të konsiderueshme ilaçesh, që futej kontrabandë në vendin tonë. Bëhet fjalë për rreth 90 lloje barnash, që u përkasin grupeve terapeutike të ndryshme, ndërsa... 

Klientet e restorantit reagojne pas abuzimit me nje femije autik

Në këtë eksperiment social, do shohim se si njerëzit reagojnë kur një klient i zemëruar ne restorant fillon ti bertase një fëmije me autizem dhe familjes se tij. Shkëmbimi i zemëruar fillon pasi djali autik fillon duke shkuar përreth restorantit dhe fillon të marre ushqimet e nje te huaji. Ky shpejt zemëron një njeri, i cili i bertet femijes dhe i kerkon familjes te largohet nga restoranti.... 

Berat, Kodheli i jep dhurata fëmijëve të ushtarakëve

Ministrja e Mbrojtjes, znj Mimi Kodheli, e shoqëruar nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA-së, generalmajor Jeronim Bazo dhe komandanti i Forcës Tokësore, gjeneralmajor Zyber Dushku, ishte sot në Batalionin e Këmbsorisë në Poshnje, Berat. Kjo vizitë e ministres Kodheli zhvillohet në kuadër të një turi që ajo ka ndërmarrë këto ditë të fundvitit për të takuar dhe uruar efektivat... 

Kanceri i gjirit, sot konsulta falas te liqeni artificial

Gratë dhe femrat shqiptare mund të marrin sot konsulta dhe asistencë falas nga mjekët onkologë pranë Liqenit Artificial në Tiranë, pikërisht në këndin e quajtur me emrin “Qyteza e Jetës”. “Të vrapojmë për të sensibilizuar të gjitha gratë dhe nënat shqiptare që të kryejnë kontrolle parandaluese për kancerin e gjirit.” Ky është qëllimi i maratonës që do të zhvillohet... 

Pandi Toce, historia e nje heroi te heshtur

Kjo që do të lexoni më poshtë, është një histori e pazakontë, që ka ndodhur vetëm pak ditë më parë në kryeqytetin tonë. Është e pazakontë për nga akti i protagonistit, por edhe për kombinimin e çuditshëm mes heroizmit, thjeshtësisë, përulësisë, nga njëra anë, dhe indiferencës, shpërfilljes dhe harresës nga ana tjetër. Heroi – në të gjitha kuptimet – i kësaj historie... 

Tags:

Çfarë ndodh me studentët e shkollave të mbylluara?

Çfarë ndodh me studentët e shkollave të mbylluara? Për të diskutuar në lidhje me propozimin për mbylljen dhe pezullimin e 70 përqind të institucioneve të arsimit të lartë shqiptar, e ftuar në edicionin qendror të lajmeve në Top Channel ishte ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla. Përpara se të flasim për aktivitetin ku u paraqiten rezultatet e kontrollit ligjor, po ju pyes për shqetësimin... 

Mos e humbisni...

Terminali i ri i aeroportit “Adem Jashari”

Terminali i ri i aeroportit “Adem Jashari”