Hyrje » Sociale

Nderron jete krijuesi i email-it

Nderron jete astronauti qe vizitoi Henen

Astronauti i gjashtë që eci në Hënë, Edgar Mitçel, ndërron jetë në moshën 85 vjeçare në Florida. Lajmi bëhet i ditur nga familja e astronautit amerikan. Edgar Mitçel ishte pjesë e “Apollo 14” në vitin 1971. Ai kaloi më shumë se 9 orë në sipërfaqen e hënës. Një vit më vonë, largohet nga Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA dhe ngriti Institutin e Shkencave Nautike, me... 

Vodafone ne nismen “Vrapo per femijet”

Këtë të shtunë, diga e liqenit artificial të Tiranës do të kthehet në një pistë të vërtetë gare për t’i ardhur në ndihmë fëmijëve në nevojë. Për të pestin vit radhazi, shoqata MRDC (Medical Response to Diplomatic Corps) me mbështetjen e kompanisë Vodafone Albania organizojnë aktivitetin e bamirësisë “Vodafone Vrapo për Fëmijët”. Nxitur nga nevoja për të ndihmuar... 

Sot dhe neser mamografi falas te parku i liqenit

Parku i Liqenit Artificial sot e nesër vishet në rozë. Në muajin e sensibilizimit për parandalimin e kancerit të gjirit, një sërë aktivitetesh që kanë për synim promovimin e kulturës për një jetë të shëndetshme dhe ushqim korrekt po zhvillohen mes pemëve në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës. Mëngjesi ka nisur me disa ushtrime Yoga, ku nëna dhe vajza të veshura në rozë,... 

Nis sot viti i ri shkollor, ministrja Nikolla uron nxenesit

488.938 nxënës nisin sot vitin e ri shkollor. Ka qenë vetë ministrja Lindita Nikolla e cila ka uruar të gjithë nxënësit në pragfillimin e vitit të ri shkollor , por edhe ka paralajmëruar reforma në sistemin arsimor. “Ne po punojmë me tërë forcën e mendjes, por dhe dashurinë e zemrës për ndërtimin e shkollës që përgatit qytetarë për “shoqërinë e dijes”, që ju përgatit... 

Ne 1 shtator nis rregjistrimi i femijeve ne kopshtet Publike te Tiranes

Nis në datën 1 shtator 2015 regjistrimi i fëmijëve në kopshtet publike të Tiranës. Prindërit do të kenë 12 ditë kohë në dispozicion për të kryer regjistrimin e vogëlushëve në këto institucione. Burime nga Drejtoria Arsimore e Tiranës, bëjnë të ditur se data 12 shtator do të jetë dita e fundit e regjistrimit, pasi viti i ri shkollor nis më datë 14 shtator për të gjithë... 

Qerim Haxhiu, aktivisti i shquar për çështjen kombëtare shqiptare.

Ai për veten flet më pak,kurse për të tjerët ia ka ënda të tregojë gjëra fisnike.Nuk i dallon sipas përkatësisë fetare.Shqipen e kultivoi duke e mësuar përmëndësh Fishtën.Rrjedhën e identitetit etnik e gjuhësor e kanalizoi edhe në kopshtin edukues të fëmijëve të vet. Qerim Haxhiu lindi në Lushnjë,më 1920. Djali i Bajram Haxhiu-t,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të... 

Sot, 1 Maji Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve

1 Maji është dita ndërkombëtare e punëtorëve. Pothuajse në të gjithë botën kjo ditë synon të kujtojë angazhimin e lëvizjeve sindikale për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. Teksa në të gjithë botën 1 Maji është një ditë proteste, në Shqipëri ajo festohet. Ndërkohë në këtë ditë të gjithë punëtorët duhet të protestojnë... 

Sot eshte dita boterore kunder autizmit

Sot është Dita Botërore për Ndërgjegjësimin për Autizimin, shenjat e së cilës shfaqen tek fëmijet pas moshës 1-2 vjeç. I identifikuar në vitin 1943, autizimi është një çrregullim ende jo shumë i njohur, ndaj specialistët thonë se trajtimi i tij duhet të kthehet në prioritet të politikave shëndetësore dhe sociale bashkë me më tepër vëmendje ndaj fëmijëve që preken nga... 

Tags:

Ilaçe kontrabandë, kapen 500 kuti në një farmaci në Laprakë.

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore në bashkëpunim me oficerët e Policisë Gjyqësore pranë Drejtorisë së Policisë së Qarkut Tiranë, Sektori për Krimin Ekonomik dhe Financiar, kanë bllokuar një sasi të konsiderueshme ilaçesh, që futej kontrabandë në vendin tonë. Bëhet fjalë për rreth 90 lloje barnash, që u përkasin grupeve terapeutike të ndryshme, ndërsa... 

Klientet e restorantit reagojne pas abuzimit me nje femije autik

Në këtë eksperiment social, do shohim se si njerëzit reagojnë kur një klient i zemëruar ne restorant fillon ti bertase një fëmije me autizem dhe familjes se tij. Shkëmbimi i zemëruar fillon pasi djali autik fillon duke shkuar përreth restorantit dhe fillon të marre ushqimet e nje te huaji. Ky shpejt zemëron një njeri, i cili i bertet femijes dhe i kerkon familjes te largohet nga restoranti.... 

Berat, Kodheli i jep dhurata fëmijëve të ushtarakëve

Ministrja e Mbrojtjes, znj Mimi Kodheli, e shoqëruar nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA-së, generalmajor Jeronim Bazo dhe komandanti i Forcës Tokësore, gjeneralmajor Zyber Dushku, ishte sot në Batalionin e Këmbsorisë në Poshnje, Berat. Kjo vizitë e ministres Kodheli zhvillohet në kuadër të një turi që ajo ka ndërmarrë këto ditë të fundvitit për të takuar dhe uruar efektivat... 

Mos e humbisni...

Naya Rivera shfaqet hot teksa shijon pushimet ne nje jaht

Naya Rivera shfaqet hot teksa shijon pushimet ne nje jaht