HYRJE Shkence

Shkence

Shkence

HYRJE Shkence

Yury Gagarin, njeriu i parë që fluturoi në orbitë

Ishte nisur në orën 9.07 të mëngjesit mbi anijen Vostok, nga  bazë Baykonur, në atë kohë sekrete. Në kryeqytetin sovjetik ai 12 prill i...

Alienët e Rosuellit, misteri që vazhdon që prej 8 korrikut të vitit 1947

Më 8 korrik të vitit 1947, gazeta lokale "Roswell Daily Record" shiti shumë më tepër kopje nga zakonisht. Titulli i madh i faqes së...

Ja 5 skenarët e shkaterrimit te tokes

Pas tsunamit në Japoni dhe katastrofave të tjera që kanë ndodhur kohët e fundit në botë supersticiozët kanë filluar të mendojnë së botës po...

“Super Hëna” sonte dominon qiellin

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA, ka njoftuar se sonte në mbrëmje, në qiell do të dominojë "super Hëna" - një fenomen ky astronomik të...

Skylon zevendeson Discovery ne udhetimet ne hapsire

Veteranja e anijeve kozmike "Discovery" ka mbyllur karrierën e saj të gjatë pas 27 vitesh në shërbim. Misioni i saj i fundit përfundoi javën...

Shkencetaret projektojne arken e NOA-s

Një ekip arkitektësh, inxhinirësh dhe projektuesish kanë projektuar arkën e mijëvjeçarit të tretë: një strukturë gjigade 350 metra e lartë dhe 600 e gjerë...

Shperthimet diellore do te shkaktojne probleme ne komunikimet ne Toke

Në momentin kur janë trazuar komunikimet me radio në Kinë, ky mbetet një kërcënim edhe për komunikimet satelitore dhe elektrike. Një shpërthim i fuqishëm diellor...

UFO-t kane kaluar edhe ne Shqiperi

Në mos e kanë vizituar Shqipërinë dhe nuk e ka pasur mendjen njeri, afër nesh mendohet se UFO-t kanë kaluar. Bëhet fjalë për fqinjin...

Bakteriet konsumojnë naftën

Specie te reja te bakterieve nafte-ngrenese , deri me tani te panjohura, po konsumojne me etje njollen e zeze e cila eshte formuar  si...

Meteori i gjetur ne Egjipt shitet ne e-bay

Një ekip italianësh pati zbuluar një krater të shkaktuar prej një meteori dhjetëra kilogramësh në shkretëtirën egjiptiane pas këqyrjes virtuale të zonës në Google...

Dhjetë teoritë më të çmendura shkencore

Çmenduria është fjalë e shëmtuar, por si mund të shpjegohen ndryshe këto koncepte? Gjithë këto teori përpiqen të shpjegojnë një koncept të universit në...

Lista e 50 shkencetareve me te famshem ne bote.

Ketu permenden 50 shkencetaret me te famshem. Albert Einstein Eshte ne majen e shkencetareve persa i perket fames se tij. Dha shpjegime per 3 teorite me...

Te fundit