102 vizitore online

Hyrje » Shkence

Nje grope gjigante hapet ne Siberine e larget.

NASA prezanton kostumin e ri hapsinor Z-2

Misioni i NASA-s ne Mars ka qenë në qendër të vëmendjes për një kohë mjaft te gjate. NASA ka zbuluar dizajnin e kostumit të saj të ardhshëm prototip për këto misione . Kostum hapësinor​​, i quajtur Z – 2 , lejon për lëvizshmëri më të mirë dhe është më i rehatshem për të veshur. kostumi është projektuar posaçërisht për mjedise armiqësore në Mars. Fillimisht... 

NASA zbulon nje drite misterioze ne planetin Mars

Nje kamera e NASA ka kapur nje drite qe mendohet te jete  nga nje qenie inteligjente. Fotot e marra ne daten 2 Prill dhe 3 Prill nga kamera e mjetit Couriosity rover kane ardhur miliona kilometra, nga Marsi ne Loboratorin Avioneve Reaktive, ne Pasadena , Calif. Sipas NASA, nje njolle e ndritshme shfaqet ne “syrin” e djthte te robotit por nje sekonde me vone ajo nuk u shfaq me ne syrin... 

Eksperimenti

Nje grup shkencetaresh vendosen 5 majmune ne nje kafaz dhe ne mes nje shkalle me banane ne maje… Eksperimentet e Harry Harlow dhe bashkepunetoreve te tij ne laboratorin e Universitetit te Wsiconsin jane pershkruar ne librin Principet e Psikologjise se Pergjithshme. (1980 John Wiley and Sons)  Me shume →

Tags:

Zbulohet nje tjeter planet afer sistemit tone diellor

Astronomët kanë zbuluar një planet të ri ngjyrë rozë që ndodhet shumë buzë Sistemit tonë Diellor. Shkencëtarët i vendosën planetit emrin 2012 VP 113. Ky i fundit ka një diametër prej 280 milje dhe është 80 herë më larg Diellit se sa Tokës.  Ky zbulim i fundit tregon se përreth Sistemit tonë Diellor mund të ketë shumë planete të tjerë. Pikëpamja tradicionale e Sistemit Diellor... 

NASA publikon foto te Tokes te kapura nga Marsi

NASA publikoi foton e pare te Tokes te marre nga planeti Mars. Pamja qe duket ne horizont eshte marre nga mjeti Curiosity dhe ne te duket Toka si pika me e shndritshme ne qiellin e Marsit. Me poshte duket gjithashtu dhe hena. Shkencetaret perdoren kameren e Curiosity per te kapur kete imazh rreth 80 min pas perendimit te diellit ne Mars ne diten e 529 (31 Janar 2014). Distanca ndermjet Tokes dhe Marsit... 

Dergoni emrin tuaj ne hapsire

NASA fton te gjithe njerezit te shtojne emrin e tyre per tu vendosur ne nje mikroçip qe do te udhetoje ne hapsire. Misioni hapsinor OSIRIS-REx do te mbledhe kampione nga asteroidi Bennu dhe me pas do te kthehet ne toke me nje kapsule. Mikroçipi me emra nderkohe do te udhetoje rreth orbites se diellit. Deri tani jane derguar me miliona emra ne hapsire nga misione te ndryshme te NASA. Nje nga koleksionet... 

Pakistan, pamjet satelitore te ishullit pas termetit

Kanë dalë pamjet e para satelitore të ishullit të ri që u formua nga tërmeti 7.8 ballë që ra në Pakistan ku humbën jetën 327 persona. Ishulli i quajtur Zalzala Koh ka formë të rrumbullakët dhe disa të çara në qendër të tij. Sipërfaqja e ishullit është e mbuluar nga një përzierje ndërmjet baltës, rërës dhe shkëmbinjve. Thellësia e ujit rreth ishullit arrin nga 15 deri në... 

Ekipi Amerikano-Rus niset ne hapsire

Dy kozmonautë rusë dhe një astronaut amerikan janë nisur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me një raketë Soyuz FG. Genadi Padalka, Sergei Revin dhe Xhozef Akaba pritet të arrijnë në stacion të mërkurën. Lëshimi i raketës është bërë në Kazakistan, që shënon edhe fluturimin e parë të njerëzve nga baza e Baikonur, që nga dhjetori i vitit të kaluar. Fluturimi është... 

CERN: Shkencetaret afër zbulimit të grimcës së pakapshme subatomike

Shkencëtarët e Organizatës Evropiane për Shqyrtime Atomike (CERN) në Zvicër kanë deklaruar se janë afër zbulimit të grimcës së pakapshme subatomike, që besohet se është pjesë bazike e përbërjes së materjes. Gjatë ditës së sotme shkencëtarët në Gjenevë thanë se kanë gjetur shenja të të ashtuquajturës “Higgs boson”, një grimcë elementare lidhëse, që mungon në Modelin... 

Ngrohja globale: “Kanibalizmi” i arinjve polarë

“Kanibalizmi” i arinjve polarë dihej, por ngrohja globale, sipas studiuesve, ka rritur ndjeshëm rastet kur arinjtë më të mëdhenj, ushqehen me trupin e më të vegjëlve të të njëjtit lloj. Rasti më i fundit është dokumentuar nga studiuesja, Jenny Ross në arkipelagun e Svalbardit. Fotot e marra, janë botuar në revistën shkencore “Arctic” dhe janë shoqëruar nga një shkrim i... 

Shkencetaret zbulojne Alpe ne Antarktide

3 mijë metra nën akullin e Antarktikës, ndodhen masive malore të ngjashme me alpet të vendosura në pjesët e tjera të tokës. Zbulimi është kryer nga një grup shkencëtarësh në përbërje të të cilëve kishte amerikanë, europianë, kinezë dhe japonezë. Shkencëtarët thanë se ky zbulim rrëzoi pretendimet e gjeologëve të cilët deri më sot mbronin tezën se në Antarktikë nuk... 

Mos e humbisni...

Nuk eshte Halloween. Rita Ora shfaqet me nje make-up dramatik pas reklames se Rimmel

Nuk eshte Halloween. Rita Ora shfaqet me nje make-up dramatik pas reklames se Rimmel