HYRJE Ushqim

Ushqim

Ushqim

HYRJE Ushqim

Kalciumi, vlerat dhe produktet qe e permbajne

Kalciumi, i cili eshte i domosdoshem per eshtrat, eshte me se shumti i pranishem ne produktet e qumeshtit. Por nese nuk i doni ose...

Banania, vlerat dhe vetite kuruese

Banania ndihmon në zgjidhjen ose parandalimin e një numri sëmundjesh dhe problemesh në qoftë se ai bëhet ushqimi juaj ne dietën e përditshme. Depresioni Sipas një...

Ushqimet e nevojshme për fëmijët

Pa dyshim që shumë fëmijë marrin më shumë se mjaftueshëm ushqim për të ngrënë (normat e rritura të obezitetit tek fëmijët janë fakt për...

Vaji i ullirit, ilac i duhur per jetegjatesi

Vaji i ullirit përmban thartirë të yndyrës të pashtrydhshme, lecitin, polifenol dhe vitamina A, D, E dhe K. Përbërësit shërues të vajit të ullirit...

Lëngu i limonit dhe i portokallit parandalon gurët në veshka

Gurët në veshka krijohen si pasojë e mungesës në sasi të mjaftueshme të lëndëve që parandalojnë krijimin e gurëve në urinë dhe nga pasurimi...

Mango, fakte interesante dhe vetite kuruese

Gati gjysma e mangove ne bote kultivohen ne Indi duke e bere Indinë prodhuesin me te madh ne bote. Mango eshte fruti kombetar i Indise,...

Nenexhiku ndihmon lekuren dhe aparatin tretes

Nenexhiku është një bimë e njohur për vetitë e saj dobiprurëse në organizëm që në kohët e lashta: Shumë kultura dhe tradita popullore i dedikojnë...

Vitamina K parandalon gjakderdhjen

Për çfarë është e dobishme vitamina K? Vitamina K ndikon në procesin e koagulimit të gjakut. Ajo është e domosdoshme në rastet e plagëve në...

Kolesteroli, ja ushqimet qe e ulin ate

Orizi ngjyrë kafe është i pasur me ushqyesit që ndihmojnë ruajtjen e niveleve të shëndetshme të kolesterolit në gjak, ndërkohë që yndyra e përfituar...

Spinaqi dhe sallatat luftojne tumoret tek femrat

Prej kohësh është i njohur fakti që frutat dhe perimet ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve, por falë një studimi të bërë publik kohët...

6 këshilla të vlefshme për përgatitje të frutave dhe perimeve

Një shprehje e mirë: Hani çdo ditë aq fruta dhe perime sa mbajnë dy pëllëmbët e duarve tuaja. Gjatë verës që nga luleshtrydhja, qershia, boronicat...

Qumështi organik, shumë më i shëndetshëm se ai tradicinal

Qumështi organik përmban një balanc më të shëndetshëm të acideve yndyrore omega-6 dhe omega-3 në krahasim me qumështin nga lopët e rritura në ferma...

Te fundit