HYRJE Ushqim

Ushqim

Ushqim

HYRJE Ushqim

Cokollatat “Mars” dhe “Snickers” ndalohen nga qarkullimi

“Mars” dhe “Snickers” do të ndalohen nga qarkullimi për një afat të pacaktuar. Prodhuesi amerikan i çokollatave “Mars Inc” ka njoftuar se do të...

Levorja e qepes, vlerat kurative qe mbart

Të mësuar me idenë se para përdorimit qepa duhet qëruar, ia kemi hedhur asaj lëvoren pa ditur vlerat kurative që mbart. Po si mund...

Limoni, rendesia e tij ne organizem

Limoni ka përdorim të gjërë në ushqimet tona. Atë e përdorim në çaj, në sallatë, në disa llojesh mishërash, në peshk etj. Por përveç...

Si te veprojme ndaj djegieve

Lëkurën e porsa-djegur nuk këshillohet ta mbani gjatë në ujë të ftohtë, pasi kështu do të pengoni shërbimin e plagës. Shumica e prej jush kurdo...

Caji jeshil ul kolesterolin ne gjak

Konsumimi i rregullt i çajit të gjelbër mund të ndihmojë në kontrollimin e nivelit të kolesterolit në gjak. Studiuesit kishin analizuar qindra gra dhe burra...

Diete anti celulit

Një dietë e tillë duhet të përmbajë të gjithë ushqimet ideale që luftojnë mbajtjen hidrike. Do t’ju tregojmë më poshtë diçka të tillë që...

Speci i kuq, semundjet qe sheron

Te specat e kuq djegës, gjenden në sasi shumë të mëdha kapsaicina (përbërësi kryesor i aktivitet farmakologjik) flavonoide, vajra esencialë, karotenoidë, celulozë, kalcium dhe...

Frutat me te mira kundra diabetit

Diabeti është sëmundje autoimune tek e cila personi ka nivel të lartë të sheqerit në gjak sepse trupi nuk prodhon sasi të mjaftueshme të...

Dardha, vlerat ushqimore

Dardha, një frut mijëravjeçar. Mendohet se bujqit e Lindjes së Mesme kanë filluar ta kultivojnë dardhën rreth 7 000 vjet më parë, ndoshta në...

6 ushqimet qe bejne dem per shendetin tone

Nëse doni te jeni ne forme dhe te shëndetshëm, shmangni sa te mundni disa ushqime. Ja cilat janë ato dhe çfarë rreziqesh mund te...

Mjalti, ilaci perfekt i lekures

1-Maskë për fytyrën Pasi të keni shpërlarë fytyrën me ujë të vakët, apliko një shtresë të hollë mjalti direkt në lëkurë. Lëre të veprojë për të...

Karrota, vetite kuruese te saj

Karrotat jane dhe kane qene pjese e rendesishme e dietave vegjetariane. Karrotat jane perime rrenje qe i takojne familjes Apeaceae apo Umbelliferrous. Karrota shpesh...

Te fundit