HYRJE Ushqim

Ushqim

Ushqim

HYRJE Ushqim

Diete anti celulit

Një dietë e tillë duhet të përmbajë të gjithë ushqimet ideale që luftojnë mbajtjen hidrike. Do t’ju tregojmë më poshtë diçka të tillë që...

Speci i kuq, semundjet qe sheron

Te specat e kuq djegës, gjenden në sasi shumë të mëdha kapsaicina (përbërësi kryesor i aktivitet farmakologjik) flavonoide, vajra esencialë, karotenoidë, celulozë, kalcium dhe...

Frutat me te mira kundra diabetit

Diabeti është sëmundje autoimune tek e cila personi ka nivel të lartë të sheqerit në gjak sepse trupi nuk prodhon sasi të mjaftueshme të...

Dardha, vlerat ushqimore

Dardha, një frut mijëravjeçar. Mendohet se bujqit e Lindjes së Mesme kanë filluar ta kultivojnë dardhën rreth 7 000 vjet më parë, ndoshta në...

6 ushqimet qe bejne dem per shendetin tone

Nëse doni te jeni ne forme dhe te shëndetshëm, shmangni sa te mundni disa ushqime. Ja cilat janë ato dhe çfarë rreziqesh mund te...

Mjalti, ilaci perfekt i lekures

1-Maskë për fytyrën Pasi të keni shpërlarë fytyrën me ujë të vakët, apliko një shtresë të hollë mjalti direkt në lëkurë. Lëre të veprojë për të...

Karrota, vetite kuruese te saj

Karrotat jane dhe kane qene pjese e rendesishme e dietave vegjetariane. Karrotat jane perime rrenje qe i takojne familjes Apeaceae apo Umbelliferrous. Karrota shpesh...

Kalciumi, vlerat dhe produktet qe e permbajne

Kalciumi, i cili eshte i domosdoshem per eshtrat, eshte me se shumti i pranishem ne produktet e qumeshtit. Por nese nuk i doni ose...

Banania, vlerat dhe vetite kuruese

Banania ndihmon në zgjidhjen ose parandalimin e një numri sëmundjesh dhe problemesh në qoftë se ai bëhet ushqimi juaj ne dietën e përditshme. Depresioni Sipas një...

Ushqimet e nevojshme për fëmijët

Pa dyshim që shumë fëmijë marrin më shumë se mjaftueshëm ushqim për të ngrënë (normat e rritura të obezitetit tek fëmijët janë fakt për...

Vaji i ullirit, ilac i duhur per jetegjatesi

Vaji i ullirit përmban thartirë të yndyrës të pashtrydhshme, lecitin, polifenol dhe vitamina A, D, E dhe K. Përbërësit shërues të vajit të ullirit...

Lëngu i limonit dhe i portokallit parandalon gurët në veshka

Gurët në veshka krijohen si pasojë e mungesës në sasi të mjaftueshme të lëndëve që parandalojnë krijimin e gurëve në urinë dhe nga pasurimi...

Te fundit