HYRJE Ushqim

Ushqim

Ushqim

HYRJE Ushqim

Letra e aluminit, ja si ndikon ajo ne shendet

Vetë organizmi i njeriut prodhon sasi të vogla metalesh që janë të nevojshme për të, por problem qëndron tek personat që e përdorin shpesh...

Ushqimet e nevojshme per nje kujtese te forte

Njerëzit gjithnjë dhe më shumë po vuajnë nga humbja e kujtesës për shkak se truri nuk është më i stërvitur pasi i gjen gjërat...

Receta Tibetiane per nje jete te shendetshme

Nga Tibeti na vjen një recetë e lashtë prej 2000 vitesh e shkruajtur në terrakotë, recetë që do t’ju ndihmojë të keni një jetë...

Ja pse duhet te konsumojme mjalte cdo dite

Mjalti është antibiotiku më i shëndetshme që mund të konsumoni në mëngjeset tuaja dhe përveçse është shumë i shëndetshëm është dhe shumë i shijshëm...

Efektet negative te konsumimit te tepert te sheqerit

Shumë studime tregojnë se konsumi i tepërt i sheqerit është i dëmshëm për organizmin dhe nxit shfaqjen e shumë sëmundjeve. Por jo gjithmonë arrijmë ta...

Mjeket apel: Mos konsumoni bathe, rrezikoni jeten

Mjekët apelojnë popullatën për të mos përdorur bathën si ushqim, pasi përdorimi i saj shkakton probleme shëndetësore. Në disa zona rurale të Fierit mjeku hematolog...

Pjepri dhe vetite kuruese

Pjepri është frut që rritet në verë, plot shije, lëng dhe aromë, por edhe me veti kuruese që nuk i keni ditur më parë. Ky...

Mbrohu nga dielli duke konsumuar cokollate

Të pëlqesh çokollatën nuk është gabim, përkundrazi është një gjë e mirë. Cokollata njihet gjeresisht per efektet e saj ne shendetin tone. “Katekinat- substancat antioksiduese...

Rendesia e konsumimit te frutave me gjithe lekure

Konsumimi i frutave me gjithë lëkurë ka rëndësi te madhe per shendetin tone . Lëkura e portokalleve Është e pasur me vitamina A, B, minerale si...

Si te trajtojme semundjet e stomakut

Stomaku luan një rol shumë të rëndësishëm në procesin e tretjes së ushqimeve. Pasi përtypet në gojë, ushqimi merret në formën e një brumi...

AKU jep alarmin, produktet bulmetore me vaj palme

Investigimi mbi përdorimin e vajit të palmës mbi normat e lejuara dhe pa u cilësuar në etiketë tek produktet e gjalpit dhe djathit që...

Mish pule me salmonele. Bllokohen 26 tone ne Durres

Një ngarkesë 26 tonëshe me mish pule nga Brazili, e cila ka rezultuar me përmbajtje të Salmonelës ka mbërritur edhe në Shqipëri. Ky lajm vjen...

Te fundit