HYRJE Shendetesi

Shendetesi

Shendetesi

HYRJE Shendetesi

Kanceri i lekures, ja shenjat dalluese

Sëmundja e kancerit është bërë shqetësim për të gjithë pasi gjithmonë dhe më shpesh dëgjojmë për këtë sëmundje që u cilësua si sëmundja e...

Dushi i shpeshte i demshem per shendetin

Teksa shumë prej nesh e nisin një ditë të re si fillim duke bërë një dush dhe duke u freskuar kështu për një ditë...

Si te kontrollosh diabetin pa ilace

Njerëzit me diabet duhet të merren me joga për të mbajtur gjendjen në kontroll. Këtë përfundim ka nxjerrë një studim i ri në të...

Mbrohu nga dielli duke konsumuar cokollate

Të pëlqesh çokollatën nuk është gabim, përkundrazi është një gjë e mirë. Cokollata njihet gjeresisht per efektet e saj ne shendetin tone. “Katekinat- substancat antioksiduese...

Rendesia e konsumimit te frutave me gjithe lekure

Konsumimi i frutave me gjithë lëkurë ka rëndësi te madhe per shendetin tone . Lëkura e portokalleve Është e pasur me vitamina A, B, minerale si...

4 shenjat dalluese te kancerit te zorres

Sipas një studimi të fundit, të publikuar tek revista e Institutit Kombëtar të Kancerit, është rritur ndjeshëm numri i rasteve me kancer të zorrës...

Çfare eshte psoriaza, simptomat dhe nga se shkaktohet

Çfarë është Psoriaza? Psoriaza është një sëmundje inflamatore e programuar gjenetikisht që prek kryesisht lëkurën në rreth 3% të individëve në Shtetet e Bashkuara. Psoriaza...

Uje trendafili, sekreti i bukurise

Uji i trendafilit përdorej para shume kohesh në Indi dhe në vendet arabe si një ilaç bazë për rininë e lëkurës, për ritet fetare...

Kontraceptivet orale, ja 7 arsyet perse nuk duhen perdorur

Disa femra mendojnë se kontraceptivët duhen përdorur vetëm në rastin e shmangies së ndonjë shtatzënie të padëshiruar ose kur kanë çrregullime të ciklit...

Tensioni i ulet dhe trajtimi i tij

Ndieni gjithmonë lodhje dhe jeni tepër të plogësht? Momenti më i keq është kur zgjoheni në mëngjes? Keni një marrje mendsh kur ngriheni, pasi...

Si te trajtojme semundjet e stomakut

Stomaku luan një rol shumë të rëndësishëm në procesin e tretjes së ushqimeve. Pasi përtypet në gojë, ushqimi merret në formën e një brumi...

AKU jep alarmin, produktet bulmetore me vaj palme

Investigimi mbi përdorimin e vajit të palmës mbi normat e lejuara dhe pa u cilësuar në etiketë tek produktet e gjalpit dhe djathit që...