HYRJE Shendetesi

Shendetesi

Shendetesi

HYRJE Shendetesi

Deti, mali apo fshati: çdo destinacion ka avantazhet e tij.

Për alergjikët është mirë deti, të stresuarit mund të zgjedhin fshatin, ndërsa asma kurohet në mal. Këto destinacione ndikojnë në shëndet, shumw për mirë...

Format e shfaqjes së shqetësimeve në shtyllën kurrizore dhe simptomat

Spondiliatroza është një sëmundje e shpeshtë. Pjesa që preket më shumë është ajo e shtyllës kurrizore. I sëmuri ndien dhimbje në bel dhe nuk...

Këshilla për lëkurë të shëndetshme në çdo moshë.

Paraqitja e fytyrës tuaj pasqyron, si shpirtin dhe shëndetin tuaj ashtu edhe ndjenjat tuaja. Lëkura është ajo që zbulon histori të jetës, nga shkëlqimi...

Përse s’duhet banja e diellit

Forcimi i rezistencës së organizmit duhet të jetë pjesë përbërëse e çdo individi. Organizmi duhet që gradualisht t’u ekspozohet disa faktorëve dhe kushteve në...

Midis bukurisë dhe relaksit, nëse trajtimi vjen nga uji!

Për peshën, për shërim sëmundjesh dhe për të rifituar energji, por edhe për aparatin e frymëmarrjes dhe sëmundjeve kardiovaskulare, pushime në spa (ujëra termale)...

Këshilla shëndetësore për pushimet verore

Asgjë tjetër nuk mund të prishë më keq pushimet verore sesa djegia nga dielli, diarreja, dehidrimi, alergjia nga bari, pickimet nga insektet apo të...

Sëmundjet e syve nga stina e verës, si t’i trajtojmë në kohë

Syri është një organ shumë i rëndësishëm i trupit tonë. Ai është shumë i ndjeshëm ndaj faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm të cilët...

“Ushqimet që shkaktojnë helmim, ja nga cilat duhet të ruhemi”

Intervista/ Flet shefi i pavijonit të infeksioneve në QSUT-së, prof. Arjan Harxhi Ekspozimi i ushqimeve në diell për orë të tëra nuk prish vetëm shijen...

Kafeina: Shtatë legjendat dhe të vërtetat mbi të

Sipas studimeve të ndryshme, të pish dy ose tre filxhanë kafe në ditë, jo vetëm që i bën mirë shëndetit, por të mbron edhe...

Rriten taksat e duhanit, gjoba për duhanpirësit

Ligji "Antiduhan" pritet të pësojë ndryshime. Shuperka: Të rritet çmimi i duhanit dhe ndëshkimet ndaj atyre që nuk zbatojnë ligjin TIRANË - Çmimi i një...

“Kujtoi frikën për të shpëtuar femrat para aborteve kriminale”

Gjinekologia Marjeta Boraj me eksperiencë 25 vjeçare rrëfen metodat rrethanore që përdoreshin për abortet. Nuk njiheshin metodat e planifikimit familjar Kujton momentet e vështira kur...

Mungon edhe serumi, pacientët në spital gjejnë vetëm shtratin

Mjekët dhe pacientët pohojnë se në spitalin "Nënë Tereza" mungojnë edhe materialet më elementare, si pambuku, serumi dhe termometrat QSUT Mungojnë serumet, mungon jodi, mungon edhe...

Te fundit