HYRJE Shendetesi

Shendetesi

Shendetesi

HYRJE Shendetesi

Ja ushqimet dhe semundjet qe ato sherojne

Për sëmundje të shumta në trupin e njeriut si p.sh., obeziteti, diabeti, sëmundjet e zemrës, forma të ndryshme tumorale, etj; shpesh si shkak kryesor...

AIDS, zbulohet te majmunët një proteine që shkatërron virusin HIV

Studiuesit në Loyola University kanë identifikuar një proteinë, TRIM5a, e pranishme te majmunët e llojit Macaca mulatta e cila është e aftë  të shkatërrojë...

Virozat e stinës

Janë bërë lajm i pandashëm i mediave në këto ditë pushimesh ku pak lajme prodhohen për to nga politika. Madje edhe politika mund të...

Kanceri, format me te cilat shfaqet kjo semundje

Edhe pse format e shfaqjes së tij janë shumë të ndryshme e të rrezikshme për shëndetin e njeriut, ne gjithmonë e kemi emërtuar thjesht...

Si e ndihmon uji i detit shendetin e njeriut

Njolla, myk, quka, djegie të thella, dehidratim, por edhe skuqje, infektim janë disa nga “pasojat” e plazhit. Më të ndjeshëm ndaj këtyre janë fëmijët...

Kurat popullore dhe këshillat e mjekut për të parandaluar dhe kuruar sëmundjet më të...

Në ditët e sotme me anë të shkencës dhe mjekësisë është bërë i mundur evitimi ose shërimi i plotë i shumë sëmundjeve të përhapura...

Këshilla speciale për pushimet në det, si të mos shëndosheni

Jetojmë në një shoqëri ku mbizotërojnë të gjitha llojet e ushqimeve nga njëra anë dhe kulti i veshjeve me masën 40 nga ana tjetër....

Nuk ju zë gjumi nga vapa? Ja ushqimet dhe pijet kundër pagjumësisë

Gjumi ndikon drejtpërsëdrejti në sistemin endokrin dhe metabolizmin, të cilat ndikojnë në gjenerimin e hormoneve dhe rigjenerimin e energjisë. Gjumi gjithashtu ka rëndësi për...

20 ushqimet me veti kuruese, ja cilat janë

Jemi mësuar të përdorim vetëm produkte “tipike” të përherëshme për tryezat tona. Shumë produkte të llojeve të ndryshme nuk i bëjmë pjesë të dietës...

Suplement shëndeti: Kurat popullore që kurojnë gastritin akut dhe ulcerën e stomakut

Gazeta “Tirana Observer” në suplementin e sotëm përmbledh këshillat më të fundit që japin mjekët, që nëse çdokush do t’i zbatojë nuk do të...

Deti, mali apo fshati: çdo destinacion ka avantazhet e tij.

Për alergjikët është mirë deti, të stresuarit mund të zgjedhin fshatin, ndërsa asma kurohet në mal. Këto destinacione ndikojnë në shëndet, shumw për mirë...

Format e shfaqjes së shqetësimeve në shtyllën kurrizore dhe simptomat

Spondiliatroza është një sëmundje e shpeshtë. Pjesa që preket më shumë është ajo e shtyllës kurrizore. I sëmuri ndien dhimbje në bel dhe nuk...

Te fundit