HYRJE Shendetesi

Shendetesi

Shendetesi

HYRJE Shendetesi

Mosfunksionimi i tiroides sjell probleme të zemrës e gjakut

Shumë njerëz vuajnë nga simptoma të tilla, siç janë duar dhe këmbë të ftohta, temperaturë e ulët e trupit, ndjeshmëri e dobët, dhimbje të...

Sëmundjet e gishtave të këmbëve, problemet dhe keshilla trajtimi

Ecjet me orar të zgjatur, këmbët që qëndrojnë për një kohë të gjatë në këpucë të mbyllura, krijojnë edhe shqetësime. Këto situata mund të...

Virozat e Dimrit: masat qe duhet te marrim per ti luftuar

Stina e dimrit na bën më të predispozuar për t‘u sëmurur. Qytetet me dendësi të madhe të popullsisë, janë vendi ideal për zhvillimin e...

Duhani dhe alkoli: shkaktaret kryesore te semundjeve

Duhani është bërë pjesëtar pothuajse i përhershëm dhe i pranishëm, një shok i keq, i bezdisshëm por mbi të gjitha i rrezikshëm. Jo rrallë...

Higjena e gojes dhe si te kujdesemi per dhembet

Larja e dhëmbëve rregullisht dhe përdorimi i fillit dentar ndihmon në shëndetin e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve, si dhe parandalon kariesin dentar dhe...

Kurat bimore që parandalojnë virozat

Konsumimi i sa më shumë produkteve që rrisin imunitetin e organizmit është këshilla kryesore, që japin specialistët e mjekësisë bimore për të parandaluar shfaqjen...

Tumori në tru vazhdim i tumoreve nga organet jashtë kokës

Nuk janë të pakta sëmundjet që prekin dhe dëmtojnë sistemin nervor të njeriut. Shtimi i pakontrolluar i qelizave kanceroze mund të shkaktojë tumor në...

Mjekësia popullore: Ja si kurohen sëmundjet më të shpeshta në trupin e njeriut

Shpesh dëgjojmë të thuhet se është mjekësia popullore ajo që po gjen gjithnjë e më shumë vend për të parandaluar sëmundjet. Kjo rezulton të...

Kanceri, 100 sëmundjet brenda tij

Ne e konsiderojmë kancerin si një sëmundje të vetme, në fakt bëhet fjalë për 100 sëmundje të ndryshme, që prekin thuajse të gjitha pjesët...

Vlerat e peshkut dhe semundjet qe trajtohen duke u ushqyer me te

Peshku shpesh quhet ushqim për tru. Shkaku është se peshku përmban shumë selen, mineral i cili dukshëm ngrit disponimin. Hulumtimet kanë vërtetuar se edhe...

Ushqime te shendetshme kundra toksifikimit te trupit

Kur bëhet fjalë për detoksifikimin e trupit tonë ka shumë teknika që mund t’i ndjekësh dhe suplement që mund të marrësh për të kryer...

Kura popullore per te kuruar semundjet e zorreve

Sëmundjet e zorrës, që prekin si funksionin sekretor, ashtu edhe atë lëvizës të këtij organi, mund të jenë pasojë e ndryshimeve lokale në mbulesën...

Te fundit