HYRJE Shendetesi

Shendetesi

Shendetesi

HYRJE Shendetesi

Hipertensioni, rregullat për të shmangur rrezikun

Personat me shtypje të lartë të gjakut, të cilëve nuk u ndihmon as marrja e barnave të ndryshme, me siguri konsumojnë sasi të lartë...

Suplement/Recetat popullore dhe këshillat e mjekëve për të kuruar sëmundjet reumatizmale.

Me stinën e vjeshtës dhe afrimit të së ftohtit bëhen më evidente edhe shqetësimet që sjell reumatizma. Personat që ndjejnë këto shqetësime i drejtohen...

Trajtimi dhe kurimi i anemisë. Si ta parandalojmë

Anemia është një ndër çrregullimet më të të gjakut, që rezulton nga pakësimi, rënia e numrit të rruazave të kuqe të gjakut në organizmin...

Dhimbja e shpines, ja si mund ta shmangni ate

Mund të jetë e lodhshme dhe e mërzitshme ose të ketë nevojë për përkujdesje. Sido që të jetë një dhimbje shpine mund ta bëjë...

100 këshillat e fundit nga mjekët amerikanë për kurimin e sëmundjeve

Shëndeti është më shumë se mungesa e sëmundjes. Por shpesh herë ne tregohemi të pavëmendshëm ndaj tij, madje edhe kur ndjejmë ndonjë shqetësim. Ndërkohë...

Ja në cilën moshë duhet të përdorin fëmijët celularin, kompjuterin dhe internetin

Gjithkush e di se fëmijët ecin këmbadoras para se të mësojnë të ecin, dhe tricikli vjen para biçikletës. Por në cilën moshë duhet të...

14 mënyra për të jetuar më gjatë

1- Mos flini me orar të zgjatur Ky është një faktor i cili nuk duhet nënvlerësuar aspak. Gjumi mbi 7 deri 9 orët e rekomanduara...

Bimët mjekësore dhe kurat popullore për të kuruar sëmundjet e reumantizmës, melçisë, stomakut dhe...

Tek ne shumë persona janë të sëmurë nga mëlçia, zemra stomaku apo tëmthi. Disa nga shkaqet e këtyre sëmundjeve është ushqimi tepër...

Ushqimet me te efektshme kundër gripit dhe të ftohurit

Sot shkenca dhe mjekësia ka bërë të mundur që të evitohen ose të shërohen shumë sëmundje të përhapura, të trupit dhe të mendjes, duke...

12 faktoret qe ndikojne ne rritjen e kancerit

Nuk ka mendim më të shëndoshë sesa të shijosh ushqimin duke e zgjedhur atë në mënyrë që ta mbani sa më larg kancerin. Kështu...

Recetat popullore për të kuruar kollën, gripin dhe zemrën

Shpeshherë, kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, themi “të kemi shëndetin”. Se shëndeti fizik e mendor janë...

Kurat me bimë mjekësore për dhembjet e mesit

Dhembjet e mesit, tërheqjet muskulore, artriti, reumatizmat dhe shiatiku janë të gjitha këto sëmundje që sot gjejnë trajtim mjekësor të specializuar. Përveç trajtimit me...