HYRJE Shendetesi

Shendetesi

Shendetesi

HYRJE Shendetesi

Diabeti faktor rreziku për zemrën dhe trurin

Rrallë ndonjë sëmundje tjetër në dukje kaq “e butë” krijon ndërlikime kaq të shumta e të rënda sa diabeti. Rrallë ndonjë sëmundje tjetër sa...

Ja mënyrat për t’u mbrojtur nga sëmundjet e zemrës

Një jetë pa probleme zemre nuk vjen vetëm nga kontrolli i zakonshëm i masave standarde si presioni i gjakut dhe kolesteroli. Të mbahen në...

Gërhitja e fortë mund të shkaktojë goditje cerebrale

Hulumtimet e fundit kanë treguar se ekziston lidhje e fuqishme në mes të gërhitjes së zëshme, sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në tru. Personat...

Si kurohet prostata, stomaku, gurët në veshka, migrena, diabeti dhe astma

Në suplementin e sotëm “Tirana Observer” sjell një speciale për sëmundjet më kryesore në turpin e njeriut. Në këtë suplement do të gjeni gjithçka...

Meningjiti: Simptomat dhe grupmoshat më të prekura

Është vërtet e këndshme të jesh i gatshëm për të transmetuar lajme të mira dhe shpresëdhënëse. Por në fushën e mjekësisë kjo nuk ndodh...

Diabeti, shenjat e para dhe keshilla per trajtimin e tij

Diabeti i sheqerit është një sëmundje endokrino-metabolike, që ka të bëjë me mënyrën se si organizmi ynë e përpunon sheqerin (karbohidratet apo glukozën) që...

Ja cilat janë 10 dietat më të suksesshme?

Rezultati për t`u arritur një dietë, është humbja e peshës në mënyrë të kujdesshme, sepse sa më shumë luhatje në peshës të kesh me...

Ja cilat janë ilaçet që nuk duhet t’i blini më nëpër farmaci

Të gjithë njerëzit, fëmijë apo të rritur qofshin, sapo ndjejnë shqetësimet e para, apo preken nga ndonjë sëmundje i drejtohen mjekut. Dhe ky është...

Turizmi mjeksor: Ja kush jane 10 vendet me te famshme

Sipas autorit të librit “Patients Beyond Borders (Pacientë përtej kufijve), Josef Woodman, shumë amerikanë po udhëtojnë drejt Meksikës për të rregulluar dhëmbët, shërbim ky...

Menopauza, ndryshimet qe sjell dhe si ta trajtojme

Menopauza nënkupton ndërprerjen e ciklit menstrual. Normalisht fillon mes moshës 45-55 vjeç, por mund të fillojë edhe më herët se 45 vjeç apo edhe...

Çfarë janë gurët në tëmth, pse shkaktohen dhe si ti kurojmë

Formimi i gurëve në tëmth shkaktohet zakonisht nga një tepri e madhe e kolesterolit në lëngun e tëmthit. Kur njeriu, p.sh., gjatë natës nuk...

100 bimët, perimet dhe frutat që kurojnë të gjitha sëmundjet

Në rastet kur ju dhemb koka apo keni dhimbje të kyçeve mund të mendoni shumë zgjidhje alternative në vend të marrjes së aspirinës. Foxnews...

Te fundit