HYRJE Shendetesi

Shendetesi

Shendetesi

HYRJE Shendetesi

Goditjet astmatike, ja cilet jane shkaktaret kryesore dhe si duhet te ruhemi

Temperaturat e larta janë të rrezikshme për ata që marrin frymë me vështirësi, pasi ato e thajnë ajrin dhe e ashpërsojnë atë. Të gjithë...
Lekure e paster

Ekspertët e bukurisë, 6 faktorët që dëmtojnë lëkurën, si t’i shmangim

Ekspertët e bukurisë analizojnë “vrasësit” e lëkurës 1- Dielli dhe rrezet ultravjollcë Qëndrimi i gjatë në diell dobëson dhe shkatërron lëkurën duke shfaqur njolla, zona super...
Vaji i mustardes

5 këshilla të çuditshme mjekesore. Konsumi i aspirines dhe vaji i mustardes

1- Konsumi ditor i aspirinës duhet të jetë 1 e katërta e tabletës 100 miligramëshe, mënjanon rrezikshmërinë e atakut në zemër. Aspirinat ndalojnë procesin...

10 keshilla mjekesore per shendetin tuaj

10 këshilla të nevojshme që duhet të ndiqni 1- Kujdesuni për zemrën Nëse doni të shmangni sëmundjet e zemrës filloni nga kujdesi për dhëmbët. Eksperti amerikan...
pankreasi

Kanceri i pankreasit, ja pse eshte shume i rrezikshem

Kanceri i pankreasit konsiderohet si nje nga tumoret me te rrezikshme dhe arsyeja eshte mos diagnostikimi ne kohe. Simptomat nuk shfaqen ne fazat e...

Zbardhja e dhembeve, ja cfare duhet te kemi parasysh

Larja e dhembeve me furce dhe pastrimi me fill interdentar eshte menyra e perditshme per ti mbajtur dhembet e shendetshem, rrezatues dhe te bardhe....
dieta per dobesim

Dieta per dobesim, ja ushqimet qe duhet te konsumoni

Kjo dietë e projektuar nga nutricionistia Angela Dowden, fokusohet në konsumimin e ushqimit  pesë herë në ditë. Ju gjithashtu duhet të konsumoni pesë racione fruta...

Stresi, si ndikon ne trupin tone dhe semundjet qe vijne prej tij

Trupi juaj ju përgatit për ose kundër situatës. Nëse ju do të qëndroni dhe ndihmoni ju duhet forcë, energji, dhe bujari, patjetër edhe besim...

Nderhyrjet plastike ne hunde, ja arsyet e deshtimit

Është gjerësisht i pranuar nga kirurgët plastikë, të cilët në përgjithësi janë otorinolaringologë, si dhe nga kirurgët e përgjithshëm plastikë, fakti se rinoplastika është...

Mishi i huaj ne hunde te femijet, shkaku kryesor i veshtiresise ne frymemarje

Adenoidet apo” mishi i huaj ne hunde “ ne femijet eshte shkaku kryesor i veshtiresise ne frymemarje.Behet fjale per grumbullim te indit limfoid qe...

Çfare eshte kirurgjia estetike – plastike dhe kur duhet ti nenshtrohemi

Kirurgjia plastike është një ndërthurje e njohurive shkencore, mjeshtërisë së gishtave dhe intuitës artistike të kirurgut. Qëllimi kryesor i kirurgjisë plastike është përmirësimi më i...

Mishi i huaj ne hunde dhe bajamet. Ja kur duhen operuar

Tonsillet e shendosha (apo bajamet sic I quajme) jane pothuajse te fshehta ne ne ate qe quhet llozhe tonsilare.Kur ato marin infeksion (tonsilit akut)bymehen,skuqen...

Te fundit