Hyrje » Shendetesi

Beqja: Gjendja ne QSUT eshte normalizuar

Kanceri i gjirit, faktoret e ketij rreziku

Kanceri i gjirit zhvillohet nga qelizat e vetë gjirit. Qelizat në një pjesë të gjirit bëhen anormale dhe fillojnë të rriten, grumbullohen e formojnë një tumor, i cili shtyp dhe përhapet jashtë kontrollit dhe shkatërron indin normal të gjirit. Nëse nuk trajtohen, këto qeliza anormale mund të përhapen dhe të dëmtojnë apo shkatërrojnë indet normale që ndodhen përreth. Gjithashtu,... 

Miratohet vendimi i ri, ja kur mund te dypunesohen farmacistet

Farmacistët mund të punojnë deri në 50 orë shtesë në javë. Kreu i Inspektoratit të Punës Dritan Ylli në një letër drejtuar Diana Tomës, drejtoreshës e Urdhërit të Farmacistëve, përcaktohen orët shtesë kur mund të punojnë faramacistët. Nëpërmjet kësaj letre lejohet dypunësimi i farmacistëve, por me kushtin që ata të mos punojnë më shumë se 50 orë shtesë. Dypunësimi... 

Semundja e mishit te dhembeve mund te jete shenje e Alzheimerit

Bakteret e shkaktuara nga higjiena e dobët orale mund të vrasin qelizat nervore kur arrijnë në tru, duke shkaktuar konfuzion dhe humbje të kujtesës që ndërlidhet me dementian. Hulumtuesit të cilët kanë ekzaminuar trurin e dhjetë pacientëve të vdekur me Alzheimer kanë zbuluar shenja të virusit P. gingivalis. Shkencëtarët në universitetin e Central Lancashire dyshojnë që mikrobi... 

Shkencëtaret në Florida zbulojnë mënyrën e shërimit të kancerit

Qelizat e kancerit janë programuar mbrapsht ne normale nga shkencëtarët në një përparim i cili mund të çojë në trajtime të reja dhe madje zvogelim te tumorit. Për herë të parë qelizat agresive te gjirit, mushkërive dhe kancerit të fshikëzës janë kthyer përsëri në qeliza të padëmshme beninje me rivendosjen e funksionit që i pengon ato nga shumëzimi i tepërt dhe formimin e... 

Tags:

Efekti i Coca Coles ne trupin tone per 60 min

A e keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me trupin tuaj, pasi ju pini një kanaçe me Coca Cola? Një studim i ri ka zbuluar reagimin që ajo jep për një orë pas konsumimit, nga gllënjka e parë, e deri në 60 minuta pas mbarimit. Grafiku i hartuar nga “Renegade Pharmacist” është ndarë në disa faza të veprimtarisë së përmbajtjes së Coca Colas në organizëm. Në 10 minutat... 

Simptomat dhe Kurimi i Gureve ne Veshka.

Gurët në veshka janë masa të forta kristalinash me forma dhe përmasa të ndryshme që formohen brenda sipërfaqes së veshkave. Ato zakonisht janë të përbëra nga kalcium-i, fosfati dhe acidi urik (urik acidi) dhe ndryshojnë në përmasa nga 2 mm deri në 12 mm. Si formohen ato? Gurët në veshka formojnë substanca të caktuara në urinën e një personi që bëhen shumë të përqendruara.... 

10 këshilla për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli

Një: Gjithmonë përdorni një krem plazhi ose krem për lekurën e fytyrës që përmban një SPF të paktën 15. Në këtë mënyrë ju do të keni mbrojtje maksimale, pa marrë parasysh nëse ju jeni në ose jashtë rrezatimit te diellit. Dy: veshjet me material të dëndur ndihmojnë të shmangin rrezet UV më mirë se pambuku hollë , veçanërisht nëse ato janë të lagështa. Shikoni në... 

4 hapa per nje lekure te paster si nje femi

  Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen “Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit” ne po ju japim disa këshilla shumë të vlefshme.  Për një lëkurë të butë e të pastër si të një fëmije, për prekje mbresëlënëse dhe të paharrueshme, ne duhet t’i kushtojmë rëndësi të veçantë lëkurës sonë. Duke qenë se lëkura jonë e fytyrës... 

Ara e kokosit prandalon dehidratimin dhe jep energji

A e dini se struktura molekulare e kokosit është shumë e ngjashme me plazmën e gjakut të njeriut? Kjo e bën atë të super absorbueshëm nga trupi ynë. Kokosi gjithashtu ndihmon në përthithjen e Magnezit dhe Kalciumit nga trupi ynë duke na forcuar kockat & dhëmbët. Ai gjithashtu ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe nivelin e kolesterolit e diabetit. Kokosi është perfekt për... 

Vlerat ushqyese të Vajit dhe fryteve të Lajthisë

Lajthia është një ushqyes shumë i rëndësishëm për organizmin dhe e mbron atë nga sëmundjet. Përmban; Vit. A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, Biotinë, Acid folik, Acid oleic, Acid linoleik, Zink, Kalcium, Magnez, Hekur, Kalium, Potasium, Proteina, Karbohidrate, Beta-sitosterol, Vitamina e Minerale esenciale, Sidomos Vit E (rreth 88%) e cila njihet për vetitë e saj Rinuese. Të gjitha keto i... 

Rudhat në pjesën e kraharorit, si ti parandalojme!

Shumë femra e kanë këtë problem, jo vetëm zonjat në moshë por edhe ato më të rejat. Si t’i parandalojmë e si të kujdesemi për këto rudha nëse janë krijuar? Kujdesi duhet të jetë i përditshëm, mjafton të kemi parasysh 5 rregulla bazë. 1. Mos flini kurrë në anën e majtë apo të djathtë. Kjo është një nga shkaktaret kryesore të rudhave që krijohen në kraharor. Më... 

Mos e humbisni...

Vildane Zeneli, perseri teper hot

Vildane Zeneli, perseri teper hot