69 vizitore online

Hyrje » Shendetesi

Depresioni, ja disa keshilla si ta shmangni ate

Njeriu ka superfuqi. Ja gjerat qe nuk dini per trupin tone

A e keni ditur se njeriu me vetëm një hap shumë të thjeshtë mund ta shtyjë kohën e vet të gjumit? Kjo është vetëm njëra nga shumë hipotezat që ilustrojnë funksionimin e jashtëzakonshëm të trupit të njeriut dhe tregojnë se kemi shumë më shumë forcë se sa që jemi të vetëdijshëm. Sikur zemra të nxirrej nga trupi njeriut, ajo do të vazhdonte të rrihte edhe për pak kohë... 

Si ti mbijetojme nje ataku kardiak kur jemi vetem!

Ka shumë raste të sulmit në zemër tek personat, e që në atë moment kanë qenë të vetëmuar. Zemra fillon te rrahë në mënyrë jo të rregullt dhe viktima fillonë të zbehet, ka vetëm rreth 10 sekonda për të reaguar para humbjes së vetëdijes. Megjithatë, këto viktima mund të ndihmojnë veten e tyre duke u kollitur në mënyrë të vazhdueshme dhe shumë fuqishëm. Një frymëmarrje... 

Femija me i shendoshe ne Kolumbi i nenshtrohet nje trajtimi mjekesor

Femija me i shendoshe ne Kolumbi, i cili peshon 20 kg, sa nje femije 6 vjecar, ju nenshtrua nje trajtimi mjekesor. Santiago Mendoza, vetem 6-muajsh, u transportua nga qyteti Valledupar ne kryeqytetin Bogota te Dielen, pasi nena e tij kerkoi ndihme per te birin. Ajo thote qe ishte injoranca e saj qe beri qe i biri te shendoshej aq shume pasi ajo e ushqente sa here qe ai qante /*  Me shume →

Zbardhja e dhembeve ne menyre natyrale

Dhëmbët e fortë dhe të bardha janë adutët kryesorë të çdo buzëqeshje të shkëlqyeshme. Por, e gjithë ajo që hamë ndikon keq në pamjen e tyre. Pijet e errëta si kafeja, pijet e gazuara, salca e domateve apo çaji janë ato që ndihmojnë në krijimin e njollave të mbyllura prandaj shumica më rrallë e tregojnë buzëqeshjen e vet. Por, ekzistojnë prodhime që gjenden në shtëpinë... 

Dardha, vlerat ushqimore

Dardha, një frut mijëravjeçar. Mendohet se bujqit e Lindjes së Mesme kanë filluar ta kultivojnë dardhën rreth 7 000 vjet më parë, ndoshta në të njëjtën kohë me mollën. Më vonë, romakët krijuan mëse pesëdhjetë varietete, falë shartimeve të shumta, duke i bërë të njohura në pjesën tjetër të Evropës. Aktualisht, në botë ekzistojnë mëse 15 000 varietete, të gjitha pasardhëse... 

6 ushqimet qe bejne dem per shendetin tone

Nëse doni te jeni ne forme dhe te shëndetshëm, shmangni sa te mundni disa ushqime. Ja cilat janë ato dhe çfarë rreziqesh mund te shkaktojnë. Pijet me gaz Pijet me gaz jo vetëm qe te shëndoshin, por dyfishojnë rrezikun për kancer ne pankreas, sjellin probleme kardiovaskulare dhe shkaktojnë diabet. Margarina Kemi dëgjuar shpesh te thuhet se margarina nuk përmban kolesterol dhe është me... 

Semundja e HIV, AIDS

Cfare eshte HIV? Cfare eshte AIDS? HIV eshte nje nje virus i cili sulmon sistemin imunitar,sistemin natyral te mbrojtjes se trupit. Pa nje sistem te fort imuniteti trupi gjen veshtiresi ne luftimin e semundjeve te ndryshme. Ky virus dhe ky infeksion i krijuar quhet ndryshe HIV. Rruazat e bardha te gjakut janë një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar. HIV pushton dhe shkatërron qelizat e caktuara... 

Mjalti, ilaci perfekt i lekures

1-Maskë për fytyrën Pasi të keni shpërlarë fytyrën me ujë të vakët, apliko një shtresë të hollë mjalti direkt në lëkurë. Lëre të veprojë për të paktën 25 minuta, pastaj shpërlaje me ujë të vakët. Bëj shpërlarjen e fundit me ujë të ftohtë për të mbyllur poret. Aplikojeni një herë në javë. 2-Banjë mjalti Hidhni 1/3 e filxhanit të çajit me mjaltë në ujin e vakët... 

Karrota, vetite kuruese te saj

Karrotat jane dhe kane qene pjese e rendesishme e dietave vegjetariane. Karrotat jane perime rrenje qe i takojne familjes Apeaceae apo Umbelliferrous. Karrota shpesh perdoret ne terapi me lengje per trajtimin e disa semundjeve. Ne fakt, karotat ne fillim jane kultivuar si mjekim per trajtimin e nje mori semundjesh. Sherben si zevendesues yndyre kur perdoret si trashes ne supa, sose, kazerole dhe buke.... 

Kalciumi, vlerat dhe produktet qe e permbajne

Kalciumi, i cili eshte i domosdoshem per eshtrat, eshte me se shumti i pranishem ne produktet e qumeshtit. Por nese nuk i doni ose duroni, ka edhe alternative.Kur flasim per eshtrat e forte dhe te shendetshem, ekzistojne dy materie me te rendesishme ushqyese: kalciumi dhe vitamina D. Kalciumi forcon strukturen e eshtrave dhe dhembeve, derisa vitamina D nxit shperberjen e kalciumit dhe rritjen e eshtrave.... 

Banania, vlerat dhe vetite kuruese

Banania ndihmon në zgjidhjen ose parandalimin e një numri sëmundjesh dhe problemesh në qoftë se ai bëhet ushqimi juaj ne dietën e përditshme. Depresioni Sipas një studimi të kohëve të fundit nga MIND në mesin e njerëzve që vuajnë nga depresioni, shumë pasi konsumojne një banane ndjehen më mirë. Kjo është për shkak se bananet permbajne tryptophan, nje lloj proteine që trupi e... 

Mos e humbisni...

Eva Longoria del me floke te lagura per te pire dicka

Eva Longoria del me floke te lagura per te pire dicka