HYRJE Rajoni

Rajoni

Rajoni

HYRJE Rajoni

Papadimos, kryeministër. Nesër bëhet betimi

Lucas Papadimos eshte zyrtarisht kryeministri i ri i Greqise. Emri i tij eshte bere zyrtar nga presidenca. “Presidenti, pas rekomandimeve nga liderët politikë, që morën pjesë...

Një abetare edhe në Maqedoni

Instituti për Trashëgimi Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Maqedoni të mërkurën ka bërë thirrje që nxënësit shqiptarë që jetojnë në këtë vend të...

Protestat në Greqi, vdes një protestues 53-vjeçar

Një 53-vjeçar vdiq pas përleshjeve mes protestuesve në një tubim anti masave shtrënguese para Parlamentit në Athinë pasditen e së enjtes, sipas mediave greke. Viktima...

Shkup, regjistrimi lëkund koalicionin qeveritar

Regjistrimi i popullsisë ka vënë në sprovë marrëdhëniet midis partnerëve të koalicionit qeveritar VMRO-DPMNE dhe BDI. Ndryshimet e reja të Ligjit për Regjistrimin e popullsisë,...

Ndërpritet regjistrimi i popullsisë në Maqedoni

Të gjithë anëtarët e Komisionit Shtetëror për Regjistrimin e Popullsisë, kanë dhënë dorëheqje dhe me këtë konstatohet se është ndërprerë regjistrimi i popullsisë 2011...

Greqi, tre shqiptarë grisin flamurin grek

Griset flamuri grek në një fshat në Patra të Greqisë. Ngjarja është shënuar në fshatin Neohor të zonën Ilia të Patras. Tre shqiptarë, pasi...

Popovski: Jo afate për emrin e Maqedonisë

Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Popovski deklaroi se nuk do të jepen në asnjë rast afate për zgjidhjen e kontestit të emrit me...

Shkup, tifozët maqedonas djegin flamurin shqiptar

Tifozët maqedonas i kanë vënë flakën flamurit shqiptar, gjatë ndeshjes së basketbollit mes Rabotniçkit e KB Liria të zhvilluar sot në Shkup. Agjencia e lajmeve...

Athina kerkon miratimin e marreveshjes se ujerave me Shqiperine

Teksa situata mes Shqipërisë dhe Greqisë po tensionohet nga incidenti i varrezave, shteti helen shfrytëzon rastin të rikthejë edhe një herë për diskutim paktin...

Tifozët rusë kundër shqiptarëve: ‘Kosova është zemra e Serbisë’

SHKUP- Parulla nacionaliste janë dëgjuar në mbrëmjen e së martës në stadiumin e qytetit "Filipi i Dytë" në Shkup ndërsa po zhvillohej ndeshja eliminatore,...

Berisha: deklarata e Papandreut nuk do bllokoje integrimin e Shqiperise

Kryeministri Sali Berisha ka reaguar sot nga Brukseli per deklaraten 'kercenuese' te homologut grek, Jorgos Papandreu per ngjarjen e Himares. "Nuk mendoj se Greqia do...

Papandreu kujtohet per Himaren: Incident serioz dhe jo i rastesishem

Kryeministri grek Jorgos Papandreu ka deklaruar se ajo që ai e quajti si shpërthim nacionalizmi në Shqipëri ndaj minoritetit grek, krijon probleme serioze sa...

Te fundit