HYRJE Rajoni

Rajoni

Rajoni

HYRJE Rajoni

KE denon dhunen nderetnike ne Maqedoni

Bashkimi Evropian ka dënuar dhunën e ditëve të fundit në Maqedoni ku kanë ndodhur disa incidente me motive ndëretnike, vrasje dhe rrahje barbare e...

Shkupi refuzon Festen e Flamurit Shqiptar

Parlamenti i Maqedonisë nuk e pranoi që 28 Nëntori – Dita e Flamurit të jetë festë shtetërore për shqiptarët në Maqedoni. Deputetët pas një seance...

Emri i Maqedonise, duam zgjidhje te njejte si Kosova

Autoritetet shtetërore në Maqedoni kanë nisur një fushatë diplomatike për të kërkuar zgjidhjen e kontestit të emrit dhe pranimin e Maqedonisë në BE dhe...

Gostivar, vazhdojne protestat kundër dhunës policore

Protestat që u mbajtën gjatë ditës së djeshme në qendër të Gostivarit, në Tetovë dhe në Shkup kundër dhunës policore pas vrasjes së dy...

Shkup, sërisht sulme dhe parulla anti shqiptare

Një grup tifozësh maqedonas të nisur për një ndeshje basketbolli mes dy klubesh maqedonase, kanë sulmuar dy persona të përkatësisë shqiptare, njofton zhurnal.mk. Mësohet se,...

Greqi, qellohet per vdekje shqiptari

Përleshjet midis grekëve dhe shqiptarëve në një kafene kanë përfunduar me një të vdekur pasditen e së martës në Stylida. Siç raportojnë mediat greke,...

Skandal diplomatik, mungon flamuri Shqiptar

Takimi zyrtar mes ministrit të Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Poposki dhe ministrit të Mbrojtjes së Shqipërisë, Arben Imami, i zhvilluar dy ditë më parë...

Rrëfimi i gazetarit: Ja si na fyen maqedonasit

Gazetari i sportit në RTMV2, programi në gjuhën shqipe, Sami Ademi, ka qenë gazetar i vetëm shqiptar i pranishëm në vendin e ngjarjes, në...

New York Times: Greqia del nga Euro, ushtria në pushtet

Në një artikull të saj, gazeta e njohur amerikane New York Times shkruan sot se “në një të shtunë të zezë kryeministri grek do...

“Maqedonia e Madhe”, e vizatuar ne nje shkolle fillore

Portali “Zgjohu Shqiptar” ka denoncuar vizatimin e një hartë të të ashtuquajturës “Maqedonia e Madhe” e vizatuar në një shkollë fillore në Ohër. Harta është...

Greqi, ekzekutohen shqiptarët, babë e bir

Një ngjarje e rëndë është shënuar sot në shtetin grek ku babai shqiptar dhe fëmija e tij 3 vjeç janë gjetur të ekzekutuar në...

Policia përleshet me protestuesit, 4 të plagosur

Mijëra grekë kanë vërshuar sot në rrugët e Athinës, në një protestë e cila shënon 38 vjetorin e revoltës studentore që çoi në rrëzimin...

Te fundit