HYRJE Politike

Politike

Politike

HYRJE Politike

Keshilli i Ministrave miraton planin e integrimit dhe programin ekonomik

Këshilli i Ministrave ka miratuar në mbledhjen e rregullt të tij një seri vendimesh, në kuadër të reformave politike dhe ekonomike. Mes vendimeve spikat miratimi...

Miratohet amnistia, lirohen te denuarit deri 3 vite burg

Të gjithë zyrtarët apo ish-zyrtarët që janë në hetim apo janë dënuar nga gjykatat, nuk do të përfitojnë nga projektligji i “amnistisë”, që do...

Briseida Shehaj 60 minuta në Prokurori, zbardhet arsyeja

Briseida Shehaj ka dëshmuar sot në Prokurorinë e Shkodrës. Ajo është parë teksa ka hyrë në dyert e organit të akuzës në këtë qytet,...

Donald Lu njihet me pr.ligjin per minoritetet

Çështja e trajtimit të minoriteteve në Shqipëri është bërë pjesë e axhendës së punës së ambasadorit amerikan Donald Lu. Ai u takua me Kryetaren...

Reforma zgjedhore, eksperti i larte i OSBE vjen ne Tirane

Një ekspert i lartë për zgjedhjet ka nisur një vizitë tre ditore në Shqipëri, për të ofruar dhe konsulencën e tij për reformën zgjedhore...

Raport pozitiv per Shqiperine, hapen negociatat

Rekomandimi pozitiv për hapjen e negociatave të Shqipërisë nuk është më surprizë. Çfarë mbetet e paqartë është gjuha që ka përdorur Brukseli për të...

Rama: Angazhim maksimal per perballimin e situates

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se, institucionet shtetërore janë maksimalisht të angazhuara për t’i bërë ballë situatës së vështirë të krijuar nga përmbytjet. “Gjithçka për...

Reforma zgjedhore, Borchardt: Beni draftin e perbashket qe te sjellim ekspertet

Kreu i OSBE-së në Shqipëri, Berndt Borchardt kërkon që sugjerimet për reformën zgjedhore të bëhen formale, dhe vetëm më pas OSBE do të jetë...

Flamuri turk, ambasada kerkon heqjen nga shkollat a paautorizuara

Turqia i kërkon qeverisë shqiptare që shkollat turke në Shqipëri të mos kenë flamur apo logo turke. Një shkresë e tillë i ka mbërritur...

Himara, MJ therret per sqarim ambasadoren greke

Pas deklaratës së Athinës zyrtare për pronat e minoritetit në Himarë, reagoi edhe Ministria e Jashtme e Shqipërisë. Tirana i cilësoi tonet e deklaratës...

Pagat e pedagogëve do rriten me 13 900 lekë më shumë

'Hyrja në universitet për maturantët duhet të bëhet më e vështirë. Konkurenca duhet të rritet vit pas viti''. Kështu deklaroi kryeministri Rama nga Korpusi Universitar...

Mazhoranca miraton Vetingun pa votat e opozites

Jo 84, por 88 vota siguroi koalicioni qeverisës për të miratuar ligjin “Për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve” e vetme, pa asnjë votë të...

Analize