Hyrje » Mero Baze

A po e shantazhon Berisha, Bashen?

Mbi 300 ditët e qeta të Damir Fazlliçit

Lindita Çela dhe një koleg i saj i rrjetit investigativ BIRN, kanë hetuar në mënyrë shembullore se si familja e Sali Berishës, dhe konkretisht vajza dhe dhëndri i tij, janë përfshirë në një operacion financiar, ku ka qartazi kapje të shtetit dhe pastrim parash, në historinë e investimit të Damir Fazlliç në Portoromano. Kjo është një histori, të cilën unë dhe disa koleg të... 

Një ditë e keqe për “Aleancën kundër drogës”

Policia po hyn në plantacionin më të paprekshëm të drogës së paku për tetë vitet e fundit. Ashtu siç pritej, pati rezistencë me armë. Policia ka identifikuar një grup personash si të përfshirë në kundërshtimin me armë dhe po operon me kujdes. Është thjesht një akt që duhet t’i bëjë të pashpresë trafikantët e drogës, që mendojnë se mund të përsërisin historinë e... 

Miti i kriminelit si simbol kombëtar, është antishqiptarizëm

Ka një përpjekje të dytë për të bërë politikë në Shqipëri me një rast mizor torturash ndaj një krimineli shqiptar në Greqi. Një grup qytetarësh, të indinjuar nga ajo që i ka ndodhur një bashkëkombësi tonë në qelitë e një burgu në Greqi, vendosën të protestojnë para ambasadës greke në Tiranë. Në të vërtetë Shqipëria ka nevojë të ketë një shoqëri të gjallë... 

Ngjashmëria e frikshme e Janukoviçit dhe Berishës

Ngjashmëria është ekstreme, edhe pse situata në të dy vendet nuk ishte e ngjashme. E parë si krizë e demokracisë, Janukoviç ka ndjekur hap pas hapi atë çfarë ka bërë Sali Berisha në vitin 1997. Edhe pse në Shqipëri Berisha i referohet si krizë e shkaktuar nga skemat piramidale, ajo në thelb ishte një krizë e demokracisë, dhe dështimi i skemave piramidale ishte vetëm shkaku i... 

21 Janari dhe një rrëfim shfajësues i Sokol Olldashit për vete dhe Bashën

Një nga gjërat që kam përjetuar më keq më 21 Janar ishte Sokol Olldashi. E njihja aq mirë sa të mos e besoja kur u shfaq në mbrëmje në ekran të televizionit duke thënë se në makinën që goditi derën e kryeministrisë kishte dinamit dhe se do vriste nëse do të ishte Ministër i Brendshëm. Këtë të dytën e përmendi dhe gjatë fushatës së tij me Lulzim Bashën. Në një bisedë... 

Tags:

Mero Baze: Të poshtëruar me korrektesë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka poshtëruar politikisht themeluesit e Partisë Demokratike, të thirrur pas vitit 2005 për t’iu ribashkuar partisë së tij në emër të fitores në zgjedhje. Në votimin e fundit të komanduar në Këshillin Kombëtar të kësaj partie, u poshtëruan publikisht të gjithë të thirrurit për të ndryshuar imazhin e PD-së, por sidomos të Berishës... 

Tags:

Mos e humbisni...

Vildane me mbathje teper te vogla per te pasmet e saj

Vildane me mbathje teper te vogla per te pasmet e saj