87 vizitore online

Hyrje » Eduard Zaloshnja

Buci, Lali, dhe kandidatura e Gjergj Bojaxhiut për kryebashkiak

Eduard Zaloshnja

Eduard Zaloshnja e filloi jetën publike duke u bërë pjesë e Lëvizjes Studentore të Dhjetorit 1990. Në atë kohë, ai ishte një pedagog i ri në Fakultetin e Ekonomisë Agrare. Në muajt e parë pas themelimit të PD-së, Zaloshnja u mor me hartimin e programit ekonomik për bujqësinë, si dhe me sqarimin e tij publik në gazeta, televizion, radio, dhe nëpër qytete e fshatra të Shqipërisë.

Në zgjedhjet e marsit ‘91, ishte kandidat për deputet i PD-së në një zonë rurale. Pas Kuvendit të parë të PD-së (Shtator ’91), ai u shkëput nga PD-ja dhe iu dedikua karrierës shkencore. Në janar 1992 shkoi në SHBA, ku mbrojti doktoraturën për ekonomi të aplikuar. Aktualisht është kërkues shkencor në “Pacific Institute for Research and Evaluation”, me qendër në Uashington, ku merret kryesisht me analizën ekonomike të aksidenteve në punë e trafik. Gjithashtu, ai komenton rregullisht në mediat shqiptare.

Buci, Lali, dhe kandidatura e Gjergj Bojaxhiut për kryebashkiak

Hapësirë për kandidatë të pavarur në zgjedhjet e 21 qershorit

Bahri Boriçi ka arritur diçka që s’e ka arritur asnjeri në çerek shekullin e fundit – ka fituar garën bashkiake në një qytet të madh të Shqipërisë, pa u përkrahur prej njërës nga partitë e mëdha. Ai u zgjodh kryebashkiak i Shkodrës në vitin 1996, duke lënë pas kandidatët e përkrahur nga PD-ja apo PS-ja. Atë e përkrahu grupimi politik “E Djathta e Bashkueme Shkodrane”,... 

Nëse zhvillohen zgjedhjet sot, 55% e votave për kandidatët e mazhorancës

Në qoftë se do të zhvilloheshin sot zgjedhjet për kryebashkiakët e njësive të reja vendore, 55% e pjesmarrësve në votim do t’ia jepnin votën kandidatëve të mazhorancës. Ky është rezultati që parashikon një model statistikor që ndërtova me të dhënat e një sondazhi telefonik që zhvillova këto ditë me 1200 të anketuar nga i gjithë vendi. Marzhi i gabimit statitistikor të... 

Qysh kur lindi partia dhe… deri në vdekje

Ndërkohë që Lulzim Basha po mbaronte sot analizën publike vjetore të punës së Bashkisë së Tiranës, “deputeti i thjeshtë” Sali Berisha filloi kritikën publike vjetore të qeverisë shqiptare. Ndoshta kjo ka qenë një rastësi, por për shumicën e shqiptarëve përbën pa dyshim një konfirmim të realitetit në lidershipin e PD-së – kryetar de juro i saj vërtet është Basha, por... 

Ç’po ndodh me investimet private?

Në 10 muajt e parë të këtij viti, shpenzimet e buxhetit të shtetit për investime kapitale ishin rreth 180 mijë dollarë më të ulta se ato të së njëjtës periudhe të një viti më parë. Por a e kanë mbushur këtë boshllëk shpenzimet private për investime? Kjo pyetje bëhet sidomos e rëndësishme prej faktit se, nga Thesari i Shtetit, u janë dhënë bizneseve rreth 260 milionë dollarë,... 

Karta “Enver Hoxha”, thikë elektorale me dy presa

Blendi Fevziu, në një intervistë për Roland Qafokun e “Channel One”, deklaroi sa më poshtë në lidhje me ngritjen e portreteve të Enver Hoxhës në ceremoninë e 17 nëntorit, në të cilën ishin prezent Rama dhe Meta: “Të pyetur nga ana jonë (për efekte të emisionit), personat deklaruan se ishin orientuar nga LSI-ja për të ngritur portretet e Enver Hoxhës. Ata përmendin emra... 

Rrotacionet në Dogana

Duke filluar nga viti 1992, Doganat shqiptare kanë mbledhur rreth 2/3 e të ardhurave fiskale (të ardhurave nga taksat e tatimet e ndryshme). Gjithashtu, qysh prej atij viti, ato janë perceptuar si një nga institucionet më të korruptuar, nga rrjeta e shpuar e të cilit ka rrjedhur me shumicë kontrabanda dhe evazioni fiskal. Për këto dy arsye, sa herë ka patur rrotacion pushteti ekzekutiv... 

Fluturon, fluturon…droga!

Në kohën kur politikanët tanë ishin fëmijë, ishte e përhapur loja “Fluturon, fluturon… gomari!” Javët e fundit ata i janë rikthyer kësaj loje fëminore, por gomarin e kanë zëvendësuar me…drogën. Ndersa për shqiptarët e thjeshtë dhe për partnerët tanë ndërkombëtarë, nuk ka rëndësi nëse droga fluturon apo jo. Sepse ata e dinë që, edhe nëse s’fluturon me avion, ajo... 

A po na gënjen Gjergj Filipi?

Në postimin e tij të sotëm në FaceBook, deputeti Berisha akuzon drejtorin e INSTAT-it, Gjergj Filipi, se po e rrit artificialisht treguesin e rritjes ekonomike (lexoni të plotë postimin në nyjen: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=283960608431520&set=a.122461101248139.23340.121577844669798&type=1  ) Një fjali i e deputetit Berisha në këtë postim me tërhoqi veçanërisht... 

A ka elektorat gri 5 muaj pas rrotacionit?

Partitë që u grupuan në koalicionin e Berishës në 2013-ën, kishin marrë 48.5% të votave katër vjet më parë. Por në 23 qershor, ato morën vetëm 39.5% të votave — plot 9% më pak. Në nivel agregat, nga ky 9-përqindësh që iu largua koalicionit të Berishës, një 6-përqindësh kaloi në koalicionin e majtë (5.7% tek LSI-ja) dhe një 3-përqindësh shkoi tek FRD-ja, AK-ja, etj.,... 

Situata e rendit, realiteti dhe perceptimi

Në të trija buletinet mujore që Minsistria Brendshme ka publikuar qysh prej fillimit të punës së qeverisë së re, konstatohet një rënie e ndjeshme e vdekjeve dhe plagosjeve të rënda nga krimet dhe aksidentet rrugore, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Publikimit të këtyre buletineve, opozita i është përgjigjur me akuza për fshehjen nga Policia e Shtetit të... 

Efekti i akcizës së karburanteve: Diku mes Berishës e Ramës

Berisha ka disa ditë që po flet e po shkruan mbi efektin shkatërrues që do të ketë në inflacionin e përgjithshëm rritja e akcizës së karburanteve me 10 lekë për litër. Ndërsa Rama iu përgjigj sot se në 8 vite cmimi i naftës u rrit nga 600 në 1800 lekë (pra, është trefishuar) dhe asnjë apokalips nuk ndodhi. Le t’i referohemi shifrave të INSTAT-it për të parë se ku qendron... 

Mos e humbisni...

Vildane Zeneli hot perseri

Vildane Zeneli hot perseri